profil

Stosowanie dopingu – niebezpieczeństwa i korzyści oraz opis działania testosteronu

drukuj
satysfakcja 84 % 149 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Spis treści:
1. Działania uboczne wynikające ze stosowania sterydów anabolicznych:
2. Korzyści wynikające z brania sterydów anabolicznych:
3. Opisuje także działanie jednego z najpopularniejszych i najgroźniejszych sterydów, jakim
jest TESTOSTERON


1. Działania uboczne wynikające ze stosowania sterydów anabolicznych:

Opis działań ubocznych nie oznacza, że i Tobie się one przydarzą. Aby ustrzec się przed nimi należy przestrzegać dawkowania leku oraz dokładnie wybrać preparat. Należy się liczyć z tym, że efekty uboczne mogą wystąpić po paru latach od momentu przerwania stosowania sterydów anabolicznych androgennych.

- Wpływ działania sterydów na funkcjonowanie wątroby
Wątroba jest największym gruczołem ustroju, jest ośrodkiem przemiany materii w organizmie, wydziela żółć niezbędną do trawienia tłuszczów, reguluje przemianę białek i cukrów oraz przemianę acetową. Magazynuje okresowo glikogen, tłuszcze i białka. Ponadto dezaktywuje substancje, które mogłyby zagrażać organizmowi. Do takich substancji należą sterydy. Ogólnie można powiedzieć, że krótkotrwałe zaburzenia funkcjonowania wątroby są odwracalne. Doustnie brane sterydy w dużych ilościach mogą powodować zmiany w strukturze wątroby.

- Podwyższone ciśnienie krwi
W powstaniu nadciśnienia tętniczego dużą rolę odgrywają czynniki genetyczne, psychoemocjonalne, nerkowe i hormonalne. Nadciśnienie powoduje zmiany: w układzie krążenia(przerost lewej komory serca, w mózgu(udary),w nerkach(stwardnienie).Objawy kliniczne to bóle głowy, pogorszenie wzroku, niewydolność układu krążenia, zawał serca, udar mózgu i niewydolność nerek. Wielu kulturystów stwierdza, że podczas brania sterydów, ciała ich stały się miękkie i opuchnięte. Powodem tego jest nagromadzenie wody w organizmie, bezpośrednią tego przyczyną jest podwyższony poziom we krwi sodu i potasu. Serce kulturysty biorącego sterydy jest obciążone, ponieważ następuje bardzo szybki przyrost masy mięśniowej. Krew staje się gęsta i ciężko płynie w naczyniach krwionośnych, a więc serce musi ciężko pracować. Po odstawieniu sterydów parametry wracają do normy. Po bardzo długim braniu sterydów pozostaje możliwość, że po skończeniu brania ciśnienie krwi nie znormalizuje się i zmiany w układzie krwionośnym mogą okazać się nieodwracalne.- Zmiany w systemie hormonalnym
Hormony przenoszone są przez krew i mogą wywierać wpływ na wszystkie tkanki wrażliwe na ich działanie. Układ hormonalny stanowi obok układu nerwowego podstawowy układ regulacyjny w organizmie. Hormony spełniają w nich rolę chemicznych przekaźników informacji. Podczas przyjmowania sztucznego hormonu z zewnątrz organizm nie produkuje lub produkuje w niewielkich ilościach hormony gonadrpowe (FSH,ICSH). Może to doprowadzić do niepłodności np.: zaburzenia wzwodu prącia, zaburzenia wytrysku, zaburzenia popędu płciowego. Zaburzenie czynności jąder polega na niewydolności czynności komórek śródmiąższowych i układu kanalików plemnikotwórczych. Podczas brania PRIMOBOLANU dochodzi do zaburzenia czynności jądra. Jednakże po odstawieniu sterydów czynności wracają do normy. Branie sterydów w przedłużających się okresach czasu jest niewskazane gdyż istnieje możliwość, że organizm nie zregeneruje się całkowicie.

- Pobudzona agresywność
Testosteron powoduje, że mężczyźni są agresywniejsi od kobiet, które w bardzo małych ilościach produkują ten hormon. Sterydy o bardzo silnym działaniu androgennym pobudzają agresywność u biorących. Ta wewnętrzna siła daje sportowcom bodźce do jeszcze cięższego treningu. W przypadkach nadmiernej agresywności należy bardzo łagodnie przerwać leku, aby nie wpaść w depresję.

- Powiększenie sutek
Powiększenie sutek jest bardzo często sprawą dziedziczną. Często w okresie dojrzewania sutek powiększa się przybierając kształt pączka. Jest to rzecz normalna. Powodem tego jest wydzielanie przez organizm estrogenu - z czasem objawy te znikają. Początkiem przerostu gruczołu jest ból sutka i nadwrażliwość brodawki, w późniejszym czasie gromadzenia tkanki tłuszczowej. Często te objawy pojawiają się podczas brania silnych androgenów w dużych ilościach(TESTOSTERON PROLONGATUM, ANAPOLON).
Fachowym wyrażeniem przerostu sutka jest - GINEKOMASTIA.

- Wpływ na układ krążenia i pracę serca
Faktory krzepnięcia krwi są niekiedy zmienione. Przemiana glukozy, trójglicerydów i cholesterolu doznała uszczerbku, co może prowadzić do stwardnienia tkanek. Również poziom glukozy może obniżyć się(bardzo niebezpieczne dla diabetyków). Zwiększone wydzielanie insuliny może także prowadzić do stwardnienia tętniczek.
KORTYZOL to hormon nadnerczy. Wykazuje wielokierunkowe działanie na przemianę węglowodanów, tłuszczów i białek, wpływa na przemianę wodno-elektrolitową oraz na układ krwiotwórczy. KORTYZOL jest głównym, hormonem stresowym organizmu. Podniesiony poziom tego hormonu we krwi pozwala atletom ciężej trenować (kolaże dostają go podczas długich i trudnych wyścigów). Jego zażywanie niesie kilka małych niekorzyści. Zatrzymanie elektrolitów i wody w organizmie - konsekwencją tego jest podwyższone ciśnienie krwi, uszkodzenie struktur tkanki łącznej (zrywanie ścięgien). Te nieprawidłowości mogłyby wytłumaczyć, dlaczego sportowcy wolą zażywać doustne sterydy. Po odstawieniu tych sterydów normalizują się wartości krwi. (Choroby serca i naczyń krwionośnych są w krajach Europy Zachodniej najczęstszą przyczyną zgonów).

- Efekty maskulinizacyjne
Androgenne efekty steroidów są następujące: rozrost pęcherzyków nasiennych, członka, prostaty(gruczołu krokowego), zgrubienie strun głosowych (obniżenie głosu), gęściejszy zarost, powiększenie tkanki tłuszczowej i zwiększony popęd seksualny. U młodocianych przyśpieszone dojrzewanie kostne, co za sobą ciągnie redukcję dziedzicznego wzrostu. Kobiety (zwłaszcza młodsze)mogą doświadczyć podobnych objawów i może wystąpić opóźnienie lub wstrzymanie miesiączki. Po odstawieniu steroidów miesiączka wróci do normy, ale inne objawy nie mijają. Zmiany są nieodwracalne. Niektórzy kulturyści mogą zaobserwować wzrost owłosienia na ciele przy utracie włosów na głowie, przerost brody.

- Szkody w tkance łącznej
Wprawdzie nie ma na ten temat jeszcze żadnych naukowych prac, ale doświadczenie pokazuje, że anabolika zwiększa skłonność do kontuzji tkanki łącznej. Szczególnie na uwagę zasługują początkujący kulturyści, u których następuje szybki przyrost mięśni. Tkanka łączna u młodych kulturystów jest jeszcze nie przygotowana na duże obciążenie. Aby zapobiec takim kontuzjom radzi się przed pierwszym użyciem steroidów trenować rok lub dwa by przygotować stawy i ścięgna na duże obciążenia. Długoletni ciężki trening znacznie skraca karierę. Warto, co jakiś czas (kilka miesięcy)zmieniać trening na półciężki lub lekki, aby oszczędzać stawy.

- Zwiększona podatność na infekcje, utrata wagi i siły podczas brania sterydów.
Uboczne działania podczas brania steroidów można by wytłumaczyć tzw. negatywnym bilansem azotowym. Po odstawieniu sterydów organizm nie jest w stanie przywrócić normalny poziom hormonów organizmie. W międzyczasie organizm traci dużo białka, z tego powodu regeneracja jest niewystarczająca. Po odstawieniu sterydów organizm źle znosi długi i ciężki trening. Właściwym wyjściem jest zredukowanie treningu dając wypoczynek psychice i całemu organizmowi. Chociaż mam znajomych, którzy twierdzą, że gdy odstawili sterydy i nie zmniejszyli treningu większemu spalaniu ulegała tkanka tłuszczowa, co jednak wydaje się wątpliwe. Każdy kulturysta powinien słuchać głosu swojego organizmu i odpowiednio reagować. Doświadczenie zdobywa się po wielu kuracjach.

- Bóle i nieruchomości w stawach
Staw to ruchome połączenie stykających się kości. Powierzchni stawowe kości powleka chrząstka, a stykające się końce kości otacza błoniasta torebka stawowa. Często zauważa się, że po odstawieniu sterydów stawy są sztywne i bolą w trakcie treningu. Niewiadomo jeszcze, jakie są tego przyczyny, ale wszystko wskazuje na to, że ewentualnych powodów należy szukać w ujemnym bilansie azotowym. Bolesność stawów może trwać do 3 miesięcy.


2. Korzyści wynikające z brania sterydów anabolicznych:

- Zwiększenie siły
Kurczliwe elementy tkanki mięśniowej zwiększają się przy ciężkim i długotrwałym treningu, jak i przy odpowiednim odżywianiu. Anabolika, która powoduje zwiększoną syntezę białka może przy zwiększeniu tych struktur białkowych działać. AKTYN i MYOSIN są fachowymi wyrażeniami dla składników tych kurczących elementów. Także zwiększenie siły może być osiągnięte przez magazynowanie wody w tkance jak i wokół niej. Po odstawieniu sterydów siła maleje, co jest zrozumiałe.

- Zwiększenie masy mięśniowej
Zwiększenie MYOFIBRILLII (włókna mięśniowe) i przyrost objętości wody w tkance powodują, że następuje przyrost masy mięśniowej. Oczywiście branie sterydów należy połączyć z ciężkim treningiem i optymalnym odżywianiem.

- Zmniejszenie bólu wywołanego przez zapalenie stawów i zapalenie ścięgien.
Wielu kulturystów stwierdza, że ich bóle, które odczuwają przy ciężkim i po części złym treningu, zmniejszają się lub całkowicie znikają przy kuracji sterydowej. Sterydy jak Metanabol oraz Deca-Durabolin pomagają w w/w dolegliwościach. Takie właściwości to pozytywna strona sterydów, która jest wykorzystywana w medycynie, odnowie biologicznej, rekonwalescencji.

- Redukcja tkanki tłuszczowej
Wprawdzie odpowiednia dieta pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej, ale przy zażywaniu sterydów spalanie tłuszczu jest dużo szybsze. Wytłumaczeniem tego jest fakt, że przemiana materii podczas brania sterydów jest znacznie szybsza. Optymalnym aspektem przy spalaniu tłuszczu są ćwiczenia aerobowe trwające od 30 do 60 minut.

- Zwiększenie wytrzymałości
Pod wpływem sterydów stan KORTYZOLU we krwi jest podwyższony. KORTYZOL jest hormonem stresu, który pozwala kulturystom trenować z większą wytrzymałością.

- Poprawa zarysu żylnego u kulturystów (waskularyzacja)
Fenomen ten jest jeszcze dokładnie niewytłumaczony, ale przyjmuje się, że właśnie te objawy występują z powodu podwyższonego ciśnienia krwi. Wyraźne zarysy żylne są właściwością TOP-KULTURYSTÓW.

- Skrócony czas wypoczynku po ciężkim treningu i po kontuzjach.
Dzięki zwiększonej syntezie białka czas wypoczynku po kontuzjach lub operacjach jest znacznie skrócony. To samo odnosi się dla stanu wyczerpania po ciężkim treningu. I tak organizm może być po krótkiej przerwie znowu ciężko obciążany, co przyśpiesza przyrost masy mięśniowej.

- Zwiększona możliwość zrobienia cięższych i częstszych powtórzeń oraz serii.
Stan ten tłumaczy się zwiększoną syntezą FOSFOROKREATYNY. FOSFOROKREATYNA to związek wysokoenergetyczny występujący w mięśniach. Jest on głównym dawcą energii dla eksplozywnych i krótkich ciężkich aktywności. Bez wystarczającego zasobu tego związku w mięśniach, osiąga się szybciej granice możliwości i wytrzymałości.

- Większa agresywność.
Ta cecha została już wymieniona przy działaniach ubocznych. Szczególnie trójboiści są zadowoleni z tego stanu rzeczy. Pomaga to im dłużej i ciężej trenować. Niektórzy są z tego zadowoleni, ponieważ wola pokonania siebie i innych są najważniejsze przez to osiąga się lepsze rezultaty.


3. Opisuje także działanie jednego z najpopularniejszych i najgroźniejszych sterydów, jakim jest TESTOSTERON
Jest dobry, jeżeli chodzi nam o szybki przyrost siły i masy. Naturalnie jest wytwarzany w ludzkim organizmie. Jednak zwiększenie jego ilości daje szybkie zwiększenie masy i siły. Testosteron w nadmiernych ilościach może wywołać wiele skutków ubocznych m.in. łysienie bezpłodność, powiększenie prostaty, ginekonomastia. Można jednak tego wszystkiego uniknąć poprzez umiejętne stosowanie wraz z „teściem” różnych wynalazków medycyny. Podstawową zasadą przy stosowaniu testosteronów jest Tapering tzn. stopniowe zmniejszanie ilości przyjmowanego testosteronu np. przez dwa miesiące bierzesz 500mg tygodniowo. W przedostatnim tygodniu cyklu weźmiesz 300mg a w ostatnim 200mg. Pozwoli to na szybsze prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu oraz co najważniejsze nie pozwoli zaprzestać funkcjonować jądrom - głównemu producentowi testosteronu w organizmie. Wskazane jest wspomaganie się Clomidem, ale o tym za chwilę. Rewelacyjne rezultaty osiąga się przy stosowaniu odpowiedniej diety (dużo białka min.2,5g/kg ciała, węglowodanów) Należy też unikać cholesterolu gdyż jego poziom podczas kuracji jest podwyższony.
A oto jak uniknąć niepożądanych działań:
Łysienie - zapobiega temu finasteride - Proscar, Propecja, Fincar (1 tab. 5mg.) optymalna dawka to ćwierć tabletki dziennie podczas kuracji oraz jeszcze przez trzy tygodnie po ostatnim strzale.
Ginekonomastia, przyrost tkanki tłuszczowej – Armidex, Nolvadex, Proviron (1 tab. 25mg.) - zawiera anastrozole zmniejszający produkcję estrogenu o 90% (odpowiedzialnego za te dolegliwości).
Podczas cyklu zażywaj 0.25 do1 tabletki. Po zakończonym cyklu zwiększ dawkę na ok. 10-14dni do 1-2 tabletek dziennie.
Zaniechanie produkcji własnego testosteronu - Clomid (1 tab. 50mg.) - pobudza organizm do produkcji testosteronu i nie pozwala na zaprzestanie jego produkcji. Bierz pół tabletki dziennie podczas cyklu, tydzień po ostatnim ukuciu zwiększ na 7 dni do 2 tabletek dziennie a następnie jeszcze przez tydzień po jednej tabletce i koniec. Możesz też wspomóc się Hcg, lecz wtenczas zmniejsz zażywanie Clomidu do jednej tabletki dziennie.

Jest wiele rodzajów testosteronów. Propionat przepuści wszystko do organizmu w ciągu 2-3 dni. Suspension w ciągu jednego dnia. Enanthate w ciągu 10 dni. Sustanon (mieszanina 4 różnych testosteronów) pozostanie aktywny w organizmie przez ponad 4 tygodnie.
Testosteron Enanthate
Testosteron Prolangatum-100mg/ml
Testoviron-Depot -100mg/ml i 250mg/ml
Testosteron Cypionate
Testosteron Enanthate jest najpopularniejszym testosteronem stosowanym w kulturystyce. Występuje również pod nazwami:
Cypionate - Produkowany jest przez firmę UpJohn Pharmaceuticlas i sprzedawany jest w buteleczkach o pojemności 10 ml . W każdym 1ml znajduje się 100 mg testosteronu.
Enanthate jest wytwarzany przez różne firmy farmaceutyczne na całym świecie. Najpopularniejszą formą są ampułki produkowane przez Schering. Optymalne dawki to 200-600mg tygodniowo przez 4-8 tygodni. Świetnie nadaje się do łączenia zwłaszcza z metanabolem, winstrolem, oxymentholonem, nandrolonem. W połączeniu z metką podczas miesięcznego cyklu można zyskać nawet 10kg.(400mg teścia tygodniowo + 6 tabletek metki dziennie - 30mg.) Jednak przy takim cyklu wskazane jest zażywanie
Provironu i Clomidu .
Propionicum - (Propionat testosteronu)
Testex (USA) 50mg/ml i 100mg/m.
Testosteron (Jugosławia) 25mg/ml i 50mg/ml.
Testosteron propionicum (Polska) 10mg/ml i 25mg/ml
Ze względu na krótki okres półtrwania w organizmie należy stosować, co 2-3 dni po 25-50mg (strzał lub dwa). Jak każdy testosteron świetny do budowy masy i siły.
Undensteron (Organon)
Świetna alternatywa dla tych, którym zastrzyk przyjemnie się nie kojarzy. Jest to testosteron w pigułkach. Opakowanie zawiera 100 tabletek. Zalecana dawka dzienna to 3-5 tabletek. Dzięki nowoczesnej strukturze nie jest wiele bardziej szkodliwy dla żołądka czy też wątroby niż testosteron w zastrzykach.
Preparaty testosteronu powinny być chronione przed światłem i przechowywane w temperaturze ok. 5 stopni C.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (3) Brak komentarzy
27.7.2006 (14:24)

Gratuluje świetnej pracy. Znalazłam odpowiedzi na na nurtujące mnie pytania. Naprawde śweitna praca. Dzięki!!!!! :)

27.7.2006 (14:18)

do kitu... jest kilka faktow ale mnostwo bledow... najpierw piszesz o przyroscie tkanki tluszczowej a potem o jej redukcji! penis tylko teoretycznie powinien sie powiekszyc ale badania i doswiadczenia wykazaly ze ciala jamiste w praciu zmniejszaja swoja objetosc... itd.! PS. wlokna miesniowe to MIOFIBRYLE! ocena:2

27.7.2006 (14:12)

praca jest całkiem, całkiem tylko treść o testosteronie i dalsza cześc tego punktu jest...hmmm koszmarna!