profil

Przemówienie na temat święta Komisji Edukacji Narodowej

poleca 85% 1583 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Szanowni Państwo! Spotkaliśmy się tutaj z okazji niebywałego święta, jakim jest Dzień Komisji Edukacji Narodowej. Przez wiele lat dąży ona do wykształcenia Polaków w jak najlepszy sposób tak, aby uzyskali wiedzę, która będzie dla nich użyteczna i pomoże w dalszym życiu i zdobywaniu sukcesów. Wprowadza ona, coraz to nowsze reformy pozwalające nam wyrosnąć na mądrych i odpowiedzialnych ludzi, którzy na pewno osiągną swój cel w życiu.

Drodzy zebrani! Jedną z niedawno wprowadzonych reform szkolnictwa jest powstanie gimnazjum. Chcemy, aby stało się ono szkołą na miarę XXI wieku, szkołą mądrą, dobrą, przyjazną dzieciom i rodzicom, która przygotuje uczniów do dalszej nauki, do pracy zawodowej, do odpowiedzialnego dorosłego życia. Gwarantujemy, ze dołożymy wszelkich starań, aby uczniowie mogli się czuć w tej szkole dobrze i bezpiecznie, żeby wiedzieli, że stworzenie jej miało na celu zagwarantowanie im pewnej przyszłości. Gimnazjum ma przygotować uczniów do wkroczenia w dorosłe życie do przemiany, przez którą muszą przejść. Trwa 3 lata, w których trwania uczeń posiądzie wiele nowych ciekawych wiadomości. Zakończenie egzaminem ma za zadanie rozgrupowania do różnorakich szkół. Wynik punktowy decyduje, do jakiej szkoły się dany uczeń dostanie. Ma do wyboru 3 letnie liceum profilowane, albo technikum. Młodzież uczęszczająca do tychże szkół idzie nowoczesnym programem nauczania, który nieco różni się od dotychczasowego. Zmieniony został m.in. system oceniania, podział nauki, a także dodane zostały nowe przedmioty pozwalające poszerzyć wiedzę. Nowością jest nowe kryterium oceny z zachowania. Uczeń rozpoczyna ze 100 punktami na swoim koncie, pod koniec roku szkolnego ocena z zachowania jest wystawiana na podstawie ilości punktów (mogą być one dodawane lub odejmowane).

Ważną wprowadzoną także reformą przez Ministerstwo Edukacji jest wymyślenie nowej matury. Ma ona całkiem inne warunki niż stara. Egzamin maturalny od 2005 roku obejmować będzie 3 egzaminy obowiązkowe: język polski, język obcy i trzeci przedmiot do wyboru: matematyka, geografia, historia, biologia, chemia, fizyka z astronomią lub wiedza o społeczeństwie. Egzamin maturalny przeprowadza komisja okręgowa dwa razy w ciągu roku szkolnego - w sesji zimowej i wiosennej. Każdy maturzysta decyduje, na jakim poziomie (podstawowym czy rozszerzonym), będzie zdawać egzamin i tylko z tego poziomu rozwiązuje arkusz egzaminacyjny. Ważną rzeczą jest, że do egzaminów z języków obcych przystępują wszyscy - certyfikaty językowe nie będą stanowić podstawy do zwolnienia z egzaminu. Egzamin maturalny nadal składa się z części wewnętrznej, ocenianej w szkole, zwanej dalej "częścią ustną" oraz z części zewnętrznej, ocenianej przez egzaminatorów, zwanej "częścią pisemną". Szczegółowe informacje będzie można uzyskać poprzez informatory, które dotrą do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych do końca roku szkolnego, tj. do 31 sierpnia 2003 r. Zostaną tam wyszczególnione wszystkie zasady oceniania, klasyfikowania i promowania.

Mili Państwo! Wprowadzenie w życie tych ustaw wiąże się z naszym wejściem do Unii Europejskiej, dlatego też nasze standardy musze się dostosować. Nasz kraj jest już powoli przemieniany, dokonują się w nim już liczne reformy. Mamy nadzieję, że zapewnimy Państwa dzieciom lepsza przyszłość, zmianę na komfortowe życie.

Szanowni Państwo! Miło mi było wygłosić to przemówienie w tak ważnym dniu, dziękuję Państwu ze chcieli wysłuchać tej mowy.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty

Podobne tematy