profil

Czy należy pomagać swoim kolegom - rozprawka.

poleca 85% 109 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Pomoc koleżeńska w nauce jest to zwyczaj piękny i pożyteczny. Od tysiącleci, od samego początku istnienia szkoły są lepsi i gorsi uczniowie, mniej lub bardziej pojętni. Wzajemna pomoc jest nie tylko pożyteczna dla obu stron, ale wręcz konieczna we współczesnej szkole. Wielu rodziców nie może, bądź nie potrafi pomóc swemu dziecku, właśnie wtedy pomoc koleżeńska może się okazać najlepszą „deską ratunku”.
Słabi uczniowie lub posiadający duże zaległości, z powodu choroby lub jakiegoś nieplanowego wyjazdu, nie poradzą sobie sami z nagromadzonym materiałem. Pomoc koleżeńska jest to dla nich szansą szybkiego nadrobienia straconych lekcji, bądź poprawienia złych ocen. Uzupełnienia luk w nauce oraz dobrego zrozumienia nagromadzonego materiału.
Nie można zapomnieć również o obopólnej korzyści dla obu stron. Ucząca osoba utrwala sobie poznane wiadomości, systematyzuje je, jednocześnie przekazując drugiej osobie. Ponieważ kiedy nauczamy sami przyswajamy już poznane wiadomości, a także poznajemy nowe rzeczy.
Niejednokrotnie jest to też pomoc rodzicom którzy nie będą musieli wydawać setki złotych na korepetycje, które nie zawsze przynoszą oczekiwany rezultat. Liczne przykłady potwierdzają, że wiedza przekazywana w grupie rówieśniczej jest szybciej przyswajana. Nauczając możemy zastosować wiele metod niedopuszczalnych w szkole np.: perswazja słowna, przymus fizyczny, bo jak mówi stare rosyjskie przysłowie „jak nie poczujesz, to nie zrozumiesz”. Jest to dowodem na to, że nauka koleżeńska jest efektywna. Nawiązując do cytatu Anne louise de Holstein „prawdziwie piękne jest to co czyni człowieka lepszym”. Udzielanie korepetycji uczy nas odpowiedzialności oraz poczucia obowiązku spadającego na korepetytora. Odnosimy ogromną satysfakcje kiedy nasz podopieczny zda lub poprawi ocenę.
W końcu należy wspomnieć o oczywistej dla każdego sprawie, że takie nauczanie cementuje przyjaźń i polepsza stosunki koleżeńskie. Im więcej czasu spędza się na wspólnej nauce tym silniejsza jest więź między dwoma osobami.
Z powyższych sądów jasno wynika, że taka pomoc koleżeńska jest korzystna zarówno dla jednej jak i dla drugiej strony. Powinniśmy pomagać swym niedouczonym kolegom. Ponieważ nigdy nie wiadomo kiedy my będziemy potrzebowali takiej lub innej pomocy.



Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Podobne tematy