profil

Kryzys Bałkański 1875 to wszystko jest z książki do histori

poleca 85% 832 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

KRYZYS BAŁKAŃSKI
Austria wykorzystała wybuch antytureckiego powstania w Bośni i Hercegowinie w połowie 1875 r., by okupować te obszary .Formalnie Bośnia i Hercegowina pozostały częścią imperium tureckiego, ale pod administracją Austrii.
Osłabienie Turci wykorzystała także Rosja. Jej niezmiennym celem było ottwarcie czarnomorskich cieślin dla własnej floty. W dalszej perspektywie dyplomacja carska zamierzała opanować Bałkany. Dążenia Rosji zbiegały się z oczekiwaniami narodów bułgarskiego i rumuńskiego, pragnących zrzucenia tureckiego jarzma.
W 1877 r. wybuchła, sprowokowana przez Rosję, wojna na Bałkanach. Silną armię carską, która sforsowała dunaj, wspomagały oddzialy Rumunów i powstańców bułgarskich. W trakcie zimowej ofensywy, posuwając się na południe, Rosjanie zdobyli prawie bez walki Adrianopol i zagrozili Konstantynopolowi. W tej sytuacji rządy Anglii i Austro-Węgier, obawiające się zwycięstwa Rosji, zagroziły, że udzielą pomocy militarnej Turcji, jeśli armia carska nie powstrzyma się od natarcia na Konstantynopol. Pod taką presją rząd rosyjski podjął pertraktacje pokojowe, zakończone trktatem w 1878 r. w SAN STEFANO. Na jego mocy Serbia, Czarnogóra i Rumunia uzyskały niepodległość. Bułgarzy natomiast uzyskali autonomię na ziemiach Mezji, Tracji i Macedonii.
Na podpisanym w San Stefano traktat ostro zareagowały Anglia i Austro-Węgry. Rosja musiała się zgodzić na rewizję traktatu, co nastąpiło w 1878 r. w Berlinie.
Traktat berliński dzielił Bułgarię na trzy części. Powstało Księstwo Bułgarskie, wasale wobec sułtana, w skład którego weszła północna bułgarja z Sofią. prawie cała Macedonia wracała w granice imperium tureckiego. Z Bułgariipołudniowej utworzono autonomiczną dzielnicę pod nazwą Rumelii Wschodniej. Decyzje kongresu berlińskiego wywołały protest Bułgarów, ale pełną niepodległosc uzyskali oni dopiero w 1908 r.
Młode państwo bałkańskie borykały się z poważnymi trudnościami gospoarczymi. Szybko uzależniły się finansowo od państw wysoko uprzemysłowionych. Natomiast w polityce zagranicznej wykożystały wzajemną wrogość Rosji i Austro-Węgier. W latach 1905-1907 Austro-Węgry usiłowały obiąć kontrolom celną Serbię. Ponadto, wykożystująć osłabienie Turcji, rząd wiedeński dokonał w 1908 r. aneksji Bośni i Hercegowiny. Włączenie tych obszarów w granice Austro-Węgier wywołało w EEuropie poważny kryzys polityczny.
Turcja została wyparta z Europy i stała się terenem, na którym ścierały się wpływy Niemiec i Wielkiej Brytanii. W państwie tureckim zdobyła władzę organizacja rewolucyjna pod nazwą młodoturcy. Miała ona poparcie armii, ale wśród jej członków nie było zgody o do kierunku przemian ustrojowych. Młodoturcy zapoczątkowali wiele reform w dziedzinie oświaty i budowy podstaw samorządu w państwie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty