profil

Opis obrazu Boscha pt. "Ogród rozkoszy ziemskich"

Ostatnia aktualizacja: 2021-02-18
poleca 85% 1470 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Bosch Hieronymus to niderlandzki malarz religijny schylku sredniowiecza. Niewiele wiadomo o jego zyciu. Pochodzil z rodziny malarzy. Zyl i tworzyl w s'Hertogenbosch w Brabancji (obecnie Holandia). Jego tworczosc dzieli sie na trzy okresy: okres mlodzienczy, pozny i dojrzaly, w ktorym powstal opisywany przeze mnie, gotycki obraz pt. "Ogrod rozkoszy ziemskich".

Dzielo jest dokladnym odzwierciedleniem swojego tytulu. Przedstawia spokojne, ciche, malownicze i piekne miejsce, w ktorym fauna i flora tetni zyciem.

Na pierwszym planie wyraznie zwraca nasza uwage piekna, rozowa fontanna, stojaca po srodku jeziora, w ktorym odbija sie jej cien. Po lustrze wody plywaja kaczki, labedzie i inne zwierzeta wodne.

Nieco dalej mozemy zaobserwowac spagnione zwierzeta korzystajace z wodopoju, jakim jest dla nich czysta woda z jeziora. Wsrod nich jest jednorozec wystepujacy w opowiadaniach fantastycznych i bajkach. Zdecydowanie wyroznia sie sposrod pozostalych zwierzat. Pochylajac sie zatapia swoj dlugi, ostro zakonczony rog w wodzie. W ogrodzie przedstawionym w tym obrazie zwierzeta zyja w zgodzie i harmonii. Po prawej stronie widzimy zyrafe i hiene, razem poruszajace sie w strone jeziora. Nie daleko za nimi czarna jak smola malpka usiluje dostac sie na drzewo w poszukiwaniu pokarmu. Nie mozna takze pominac slonia, ktory masowo jest najwiekszym zwierzeciem w przedstawionym ogrodzie. Za pagorkiem dumnie maszeruje kilka antylop, a tuz przed nimi mozemy zaobserwowac mnostwo ptakow przelatujacych miedy pobliskimi skalami o dosc niecodziennym wygladzie i kszatalcie.

Cala przednia czesc obrazu jest utrzymywana w ciepłej i jasnej tonacji barwnej. W obrazie nie wystepuja zadne ostre ksztalty za wyjatkiem szpica fontanny i szczytu skal.

Na ostatnim planie kolorystyka znacznie sie oziebia. Zaczyna dominowac niebieski kolor. W oddali widac tylko ponure gory i ptaki szybujace po bezkresnym, ciemnym niebie.

Być moze autor chcial przedstawic ten ogrod jako "pepek swiata". Moglaby go symbolizowac fontanna, ktora jest niezwykle piekna i wyrozniajaca sie budowla. W tym miejscu zyje sie w zgodzie z natura. Nie ma tam problemow, klotni, wojen. Byc moze dlatego ze nie ma tam tez czlowieka. Ludzie mogliby zamieszkiwac odlegle gorzyste tereny gdzie nie jest juz tak pieknie jak w tym ogrodzie.

Wedlug mnie obraz Boscha jest wart polecenia poniewaz mozemy napawac sie niecodziennym pieknem ogrodu jakim jest miejsce przedstawione w tym dziele. Ten teren to "kraina mlekiem i miodem płynąca". Nie ma tu kłutni. Wszystkie zwierzeta zyją w dostatku i w zgodzie z naturą. Milo jest popatrzec na cos tak pieknego i oderwac sie chociaz na chwile od naszej szarej rzeczywistosci.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie