profil

Mazowiecki Park Krajobrazowy

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-22
poleca 85% 560 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Park zajmuje powierzchnie 14 371 hektarów. Podzielony jest na dwie części obejmujące dolinę Wisły oraz część Wysoczyzny Siedleckiej na poludniowy-wschód od Warszawy. Całość otoczona jest strefa ochronna o powierzchni 7 823 hektary, w skład której wchodzi, między innymi, część miasta Otwocka. Z całej tej powierzchni, około 64% zajmują lasy, głównie sosnowe (teren wydmowy), co gwarantuje zdrowe, dobre powietrze a jeśli dodać do tego fakt, ze w wielu miejscach przemieszane sa one z lasami liściastymi, nierzadko podmokłymi, to mamy w parku wprost idealny mikroklimat. Pod warunkiem oczywiście, ze nie zawalimy tych lasów górami śmieci, nie okopcimy dymami ze spalanych plastików, starych mebli, karoserii samochodowych.

Wewnątrz tych lasów, na lakach i uroczyskach żyją chronione i rzadkie gatunki roślin, zabytkowe drzewa, rzadkie gatunki zwierząt i ptaków. Bo czy ktoś na przykład wie, ze zyja tu, obok nas, wydry? A czy ktoś spotkał sie tutaj z łosiem? A ja tak! Kilka lat temu, prawie na skraju lasu u wylotu ulicy Cieplarnianej, widziałam stado, złożone z kilku samic i jednego dorodnego, wspaniałego samca. Kiedy zerwały sie do ucieczki w kierunku podmokłego zapadliska, to ziemia drżała. Wśród ptaków mamy żurawie, czarne bociany i wiele innych rzadkich gatunków.

Na terenie parku jest osiem rezerwatów przyrody, w tym jeden ścisły, zwany "Na Torfach" z siedliskiem rzadko spotykanej fauny. Ponadto w parku i jego otoczeniu, jest kilka miejscowości o dużych walorach krajoznawczych. Jeśli zaś sięgnąć do odleglejszej przeszłości, to można sie dowiedzieć, ze cały ten kompleks leśny stanowi pozostałość po wielkiej Puszczy Nadwiślańskiej, w której polowali książęta mazowieccy a nawet posiadali w niej swój własny zwierzyniec, do którego miedzy innymi należały tury. Polowali na nie tak skutecznie, ze zwierzęta te całkowicie wyginęły.

O tym wszystkim będę mówić w kolejnych numerach naszego pisma. Może odsłoni to przed nami nowy świat, istniejący tuż obok. W nastepnym numerze "Eko-U Nas", udamy sie na wycieczkę szlakiem okolicznych ługów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta