profil

Religia Mezopotamii

poleca 85% 390 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Mezopotamia

Najważniejsi bogowie

Dużą rolę w życiu mieszkańców Mezopotamii odgrywała religia. Każde miasto czciło swojego boga opiekuna. Naczelnym bóstwem Babilonu był Marduk, uznawany za stwórcę świata. Sprawowaniem kultu zajmowali się kapłani, a najwyższym z nich był król. Szczególną cześć oddawano bogom w święta. W tych dniach obowiązywał zakaz pracy, aby wszyscy mieszkańcy mogli brać udział w uroczystych obchodach.

ADAD
Bóg zjawisk atmosferycznych, władca burzy, wiatru i deszczu.; patron przepowiedni. Przedstawiany jako mężczyzna stojący na grzbiecie byka lub smoka, z wiązką piorunów w dłoni. Głównymi miejscami jego kultu były miasta Babilon i Aszur, a także Halap w Syrii.

ASZUR
Początkowo opiekun miasta. Aszyr z biegiem czasu stał się narodowym bóstwem państwa asyryjskiego. Patron wojen, bóg słońca, stwórca świata. Dowodził wojskiem asyryjskim i osłaniał je. Jego posągi umieszczano w podbitych miastach jako znak panowania asyryjskiego. Przedstawiano go w postaci wojownika z łukiem, stojącego na skrzydlatym lwie. Symbolami Aszura były tiara z rogamii uskrzydlona tarcza słoneczna. Najważniejszy ośrodek jego kultu stanowiła świątynia. Echursaggal – kurkurra w Aszur.

ISZAR
Władczyni niebios; bogini miłości, płodności i urodzaju. W Asyrii czczona również jako patronka wojny i zwycięstwa. Przedstawiana w postaci pięknej, nagiej kobiety, matki łaknącej albo wojowniczki. Jej symbolem była ośmioramienna gwiazda (planeta Wenus), świętą liczbą 15, a zwierzętami: gołąb, krowa i lew. Główne ośrodki kultu Iszar znajdowały się w Babilonie, Aszur, Kalchu i Niniwie.

MADRUK
Syn słońca- szamasza. Pierwotnie opiekun miasta Babilon, stał się później naczelnym bogiem babilońskiego panteonu. Czczony jako bóstwo słońca wiosennego, patron zaklęć, wróżb i kapłanów, a także stwórca świata i człowieka. Symbolem Madruka była włócznia, zwierzęciem – mityczny gryf, planetą Jowisz, a świętą liczbą 10. Głównymi miejscami kultu stały się świątynie Esagila i Entemenanki w Babilonie.

EA
Syn boga Enlila, początkowo bóg światła i palącego słońca. Po zawarciu małżeństwa
z władczynią świata zmarłych Ereszkigal został królem podziemi, występując jako
straszliwy, choć sprawiedliwy sędzia. Głównym ośrodkiem jego kultu była świątynia
Emeslom w Kutaniedaleko Babilonu.

NINHIURSAG
Jedna z postaci sumeryjskiej bogini-matki, Ki (sumer. Ziemia), występujacej w mitach
także pod imionami: Nintu, Ninmah, Aruru, Balatili, Ningal i Damgalmina. Czczona jako
matka bogów i stworzycielka ludzi.Głównym ośrodkiem jej kultu było miasto Nippur.

SIN
Bóg księżyca, ojciec bogów i ludzi; opiekun rolnictwa, pan życia, patron lekarzy i
wróżbitów. Symbolem Sina był róg księżyca, a świętą liczbą 30. Główne miejsca jego
kultu znajdowały się w Ur i Aszur.

SZAMASZ
Bóg słońca, dawca prawa, sprawiedliwy sędzia nieba i ziemi. Uznawany także za
opiekuna wróżbistwa. Jego symbolem był dysk słoneczny, niekiedy też piła, a świętą
liczbą 20. Główne miejsca kultu Szamasza to świątynia w Ebabbar w Sippar.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty