profil

REGION GORZOWA WIELKOPOLSKIEGO - GOSPODARKA, TURYSTYKA

drukuj
satysfakcja 62 % 18 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

GORZÓW WIELKOPOLSKI
– WAŻNIEJSZE FAKTY

Gorzów Wielkopolski jest miastem wojewódzkim (województwo lubuskie – siedziba wojewody), powiatem grodzkim i siedzibą powiatu gorzowskiego. Znajduje się on na pograniczu Kotliny Gorzowskiej i Równiny Gorzowskiej, nad Wartą i jaj prawym dopływem, Kłodawą. Wczesnopiastowska osada rzemieślniczo – handlowa, która została opanowana w 1250 roku przez Brandenburgię. Gorzów był miastem świetnie rozwijającym się. Od 2 połowy XVIII wieku zaczęło rozwijać się tu sukiennictwo, a od XIX wieku przemysł, między innymi maszynowy i spożywczy. W 1857 roku powstało w naszym mieście pierwsze połączenie kolejowe, które istnieje do dziś. Gorzów stał się ośrodkiem przemysłu zbrojeniowego, a w czasie drugiej wojny światowej znajdowało się tu dziewięć hitlerowskich obozów pracy przymusowej oraz cztery oddziały robocze jeńców francuskich, włoskich i radzieckich obozu w Drzewicach. Od 1945 roku należymy do Polski. W latach 1892 do 1975 i od 1999 mieściła się tu siedziba powiatu, a od 1945 do 1992 siedziba diecezji. Teraz Gorzów liczy sobie około 122 tysięcy mieszkańców i wciąż się rozwija.

GOSPODARKA

Ilość podmiotów gospodarczych na koniec 2000 roku wynosiła 15081, w tym z udziałem kapitału zagranicznego – 323. Liczby te mogą wskazywać na to, że Gorzów Wielkopolski jest dobrze prosperującym miastem. Jako główny ośrodek gospodarczy województwa lubuskiego, charakteryzuje się dobrze rozwiniętym przemysłem, budownictwem i handlem. Z przemysłu najlepiej działającymi zakładami są zakłady chemiczne, elektrotechniczne, farmaceutyczne, maszynowe i włókiennicze. Do tego sukcesu przyczyniły się przede wszystkim liczne atuty miasta, którymi niewątpliwie są:
 atrakcyjne położenie na skrzyżowaniu międzynarodowych szlaków komunikacyjnych blisko granicy polsko - niemieckiej,
 dobre skomunikowanie miasta,
 łatwy dostęp do mediów,
 atrakcyjne tereny pod inwestycje,
 możliwe ulgi dla inwestorów,
 planowana Specjalna Strefa Inwestycyjna.
Rozwojowi gospodarczemu sprzyja stworzony w mieście dobry klimat dla inwestorów, aktywność władz samorządowych oraz instytucji promujących i wspierających działalność gospodarczą. W sferze obsługi biznesu działa w Gorzowie Wlkp.

20 oddziałów i filii różnych banków oraz szereg firm doradczych, ubezpieczeniowych i reklamowych.
Gorzów Wielkopolski jest największym ośrodkiem Euroregionu Pro Europa Viadrina oraz współpracuje na wielu płaszczyznach z wieloma krajami Europy. Miasto jest organizatorem międzynarodowych imprez gospodarczych, zaś wiele spośród działających tu podmiotów gospodarczych szczyci się posiadaniem europejskich certyfikatów jakości. Zainwestowany jest tu w różnych branżach między innymi kapitał: niemiecki, francuski, włoski, szwajcarski, norweski, szwedzki, angielski i holenderski. Do największych firm z udziałem kapitału zagranicznego należą:
 VOLKSWAGEN ELEKTROSYSTEMY Sp. z o.o. (produkcja wiązek elektronicznych do samochodów),
 BAMA POLSKA Sp. z o.o. (produkcja wkładek zdrowotnych do obuwia),
 ZAKŁADY FARMACEUTYCZNE BIOWET Sp. z o.o. (produkcja leków dla zwierząt),
 RHODIA (produkcja poliamidów),
 ACORDIS (przetwarzanie przędzy wiskozowej),
 TELEFONICA Sp. z o.o. (produkcja kart telefonicznych),
 ITALIAN LOOK Sp. z o.o. (produkcja nieelektrycznego sprzętu AGD),
 QUBUS HOTEL (hotel),
 CASTORAMA (centrum handlowe),
 HIT HIPERMARKET Sp. z o.o. (hipermarket).
Obecne na rynku są także takie firmy jak :
NETTO, INTERMARCHE, MINIMAL, BIEDRONKA, MAX, BERTI, PIZZA HUT, MC DONALDS, KOMFORT, NOMI DOM I OGRÓD oraz STATOIL, ARAL, SHELL, BP, DEX.
Na terenie miasta znajdują się nowoczesne centra handlowe (m.in. PANORAMA) oraz budynki biurowe (m.in. BIUROTEL, WATRAL, PARK 111 w budowie).

NAJWIĘKSZE PRZEDSIĘBIORSTWA

 VOLKSWAGEN ELEKTRO-SYSTEMY Sp. z o.o. - ze 100 % udziałem kapitału niemieckiego, zajmująca się produkcją wiązek instalacji elektrycznych dla przemysłu motoryzacyjnego. W procesie produkcji stosuje najnowsze technologie, nieszkodliwe dla środowiska naturalnego.
 Zakłady Włókien Chemicznych STILON S.A. - wchodzące w skład grupy przemysłowej RHODIA S.A., specjalizującej się w produkcji wyrobów z poliamidów: włókien tekstylnych, włókien technicznych, granulatów konstrukcyjnych. Zakłady posiadają Certyfikat ISO 9001. Produkcja sprzedawana jest do krajów Europy Zachodniej i Wschodniej.
 ENKA Sp. z o.o. - przedsiębiorstwo działające w branży włókienniczej (włókna wiskozowe, obróbka końcowa). Rynki zbytu - Niemcy.
 BAMA POLSKA Sp. z o.o. - ze 100% udziałem kapitału niemieckiego. Jest to firma o światowej renomie, zajmująca się produkcją, składowaniem, konfekcjonowaniem, przepakowywaniem dodatków, przyborów, akcesoriów, elementów obuwniczych, środków do pielęgnacji obuwia oraz tworzyw niezbędnych do ich produkcji. Firma ta eksportuje głównie na rynki Europy Zachodniej.
 Zakłady Farmaceutyczne BIOWET Sp. z o.o. - Produkuje i sprzedaje ok. 200 różnego rodzaju leków oraz dodatków żywieniowych dla zwierząt, Znaczna część produkcji jest eksportowana na rynki europejskie, afrykańskie i do Meksyku.
 Fabryka Maszyn do Drewna GOMAD oraz wyłoniona z niej Gorzowska Fabryka Maszyn GOMA Sp. z o.o. Obie fabryki produkują nowoczesne maszyny do obróbki drewna o najwyższym europejskim poziomie, projektowane we własnych biurach konstrukcyjnych. Różnego rodzaju frezarki, wielowrzecionowe wiertarki oraz czopiarki eksportowane są na rynki europejskie.
 HOLDING - ZREMB Gorzów S.A. - Zajmuje się produkcją suwnic, wyciągarek ramowych, chwytaków, zawiesi linowych, zawiesi łańcuchowych, zawiesi belkowych, konstrukcji stalowych dla budownictwa, konstrukcji stalowych mostów, konstrukcji stalowych statków, konstrukcji stalowych specjalnych, urządzeń do wyposażenia ferm hodowlanych oraz generalnym wykonawstwem obiektów rolniczych i przemysłowych. Posiada bardzo dobrze wykwalifikowaną załogę i własną bazę konstrukcyjno - budowlaną. Posiada odbiorców krajowych i zagranicznych (głównie z Europy Zachodniej).
 Spółka Przemysłowa ZREMB GORZÓW WLKP. S.A. - Zajmuje się głównie produkcją stoczniową, konstrukcji stalowych oraz maszyn i urządzeń. Eksportuje na rynki Europy Zachodniej.
 Zakład Mechaniczny MESTIL Sp. z o.o. - Produkuje części do maszyn i urządzeń, elementy z tworzyw sztucznych metodą wtryskową, konstrukcje stalowe, wały rozprężne dla przemysłu papierniczego i poligraficznego oraz zajmuje się przenoszeniem fabryk. Wyroby i usługi tej firmy sprzedawane są na rynku polskim i Europy Zachodniej.
 Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe INTERBUD-WEST Sp. z o.o. – Przedsiębiorstwo specjalizujące się w budownictwie obiektów użyteczności publicznej oraz obiektów inżynieryjnych (np. Collegium Polonikum w Słubicach). Z powodzeniem realizuje od wielu lat szereg obiektów na terenie Niemiec. Posiada Certyfikat Systemu Jakości ISO 9002.
 Z. MARCINIAK S.A. - Przedsiębiorstwo specjalizujące się w realizacji budownictwa przemysłowego ogólnego i obiektów inżynierskich (np. część budowlana wschodniej przeprawy mostowej w Gorzowie Wlkp.). Zajmuje się również produkcją wyrobów betonowych i metalowych na użytek budownictwa oraz badaniami i analizami technicznymi na użytek budownictwa. Rynek zbytu krajowy oraz zagraniczny - Niemcy.
 Zakłady Przemysłu Jedwabniczego SILWANA S. A. – Zakłady zajmujące się produkcją tkanin i dzianin na rynek krajowy oraz zagraniczny (kraje Europy Zachodniej).
 STOLBUD Gorzów Wlkp. Okna i Drzwi S.A. - Produkuje stolarkę budowlaną: okna i drzwi drewniane, skrzydła drzwiowe płytowe i płycinowe. Większość produkcji lokowana jest na rynku krajowym. Kierunki eksportu: Europa Zachodnia oraz Jugosławia.
 Spółdzielnia Pracy Przemysłu Skórzanego ŚWIT - Produkuje obuwie filcowe, skórzane, cholewki skórzane, nakrycia głowy w ramach obrotu uszlachetniającego na eksport do Niemiec i Włoch.
 Prywatne Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowo Usługowe PUH - Zajmuje się konserwacją zabytków w branży budowlanej, malarskiej, stolarskiej, stolarstwem budowlanym, meblowym, artystycznym, handlem artykułami do produkcji stolarskiej, meblowej i tartacznictwa, produkcją tarcicy oraz robotami remontowo - budowlanymi. Posiada kontrahentów krajowych i zagranicznych (z Europy Zachodniej).
 Przedsiębiorstwo Produkcyjno - Handlowe LECH - Lech Skrzypek - Zajmuje się produkcją sejfów i szaf metalowych, obróbką wyrobów metalowych oraz transportem krajowym i zagranicznym. Większa część produkcji trafia do krajów Europy Zachodniej.
 Prywatne Przedsiębiorstwo Handlowo - Usługowe MARS - Zajmuje się sprzedażą sprzętu RTV, AGD oraz mebli na terenie całej zachodniej części Polski.
 MAGNUM Spółka Jawna - Prowadzi usługi poligraficzne i introligatorskie (foldery, książki, kalendarze, listowniki, wizytówki, naklejki) oraz zajmuje się edycją wydawnictw prawno - ekonomicznych (Dom Wydawniczy Prawo i Finanse). Zajmuje się również produkcją chemii gospodarczej (płyny do mycia naczyń, WC kostki toaletowe, proszki i mleczka do czyszczenia, środki zapachowe itp.) oraz montażem wiązek elektrycznych dla Volkswagen Elektro-Systemy Sp. z o.o. Kontrahentami spółki są firmy polskie oraz zagraniczne z Niemiec i Danii.
 ITALIAN LOOK Sp. z o.o. - Zajmuje się produkcją nieelektrycznego sprzętu AGD na rynek krajowy i eksport do Włoch.
RYNEK PRACY

Rynek pracy na rok 2000 przedstawia się w następujący sposób:
 Liczba osób pracujących w 2000 r. to 37810.
 W sektorze prywatnym zatrudnionych było 21676 osób, czyli 57,33% ogółu pracujących.
 W sektorze publicznym zatrudnionych było 16134 osób, czyli 42,67% ogółu pracujących.
 Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w 2000 r. wynosiło 1792,60 zł.
TURYSTYKA

Region Gorzowski jest bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym. Liczne pozostałości po przeszłości przyciągają w te okolice wielu turystów. Ponadto w okolicach Gorzowa możemy podziwiać piękne krajobrazy, tak poszukiwane przez zwolenników turystyki. W samym Gorzowie również mamy wiele zabytków. Cieszą one nie tylko oczy gorzowian, lecz również przejezdnych i turystów.

Kościół katedralny p.w. Wniebowzięcia NMP
ul. Sikorskiego
Cenny zabytek architektury wczesnogotyckiej. Posiada fragmenty romańskie z początku XIV w. i jest przykładem łączenia funkcji sakralnych i obronnych. Kościół parafialny (obecnie katedralny) p.w. Wniebowzięcia NMP. Obiekt zbudowany zaraz po założeniu miasta, pośrodku czworobocznego rynku, na osi wschód- zachód. Fundatorami świątyni byli margrabiowie brandenburscy z dynastii askańskiej. Kościół został wzniesiony z cegły na granitowej podbudowie, na planie prostokątnym, jako budowla pięcioprzęsłowa zwieńczona dachem dwuspadowym. W czasach nowożytnych w roku 1621 nadbudowano ośmioboczną nadstawę zwieńczoną charakterystycznym barokowym hełmem. Wewnątrz znajduje się renesansowy ołtarz główny w formie tryptyku z ok. 1600 r. z wcześniejszymi rzeźbami.

Kościół parafialny p.w. Chrystusa Króla
ul. Grobla/Woskowa
Unikatowy kościół w stylu modernistycznym, wybudowany w latach 1928-30, według projektu architekta berlińskiego K. Steinberga. Wzniesiony na planie centralnym - rotunda z kopułą na gurtach, wzbogaconym od strony zachodniej ażurową wieżą. Materiałem pozostają 32 rodzaje zróżnicowanej formatem cegły klinkierowej. Wnętrze na planie krzyża greckiego, ukształtowane teatralnie z wewnętrzną emporą. Pierwotnie kościół protestancki, po 1945 roku - katolicki.


Kościół parafialny p.w. św. Stanisława Kostki
ul. Walczaka
Obiekt z przełomu XVII i XVIII wieku, przebudowany w latach 1864-1865 w stylu neoromańskim. Zbudowany na rzucie prostokąta, przykryty dachem dwuspadowym. W latach 70-tych XX wieku rozbudowany o zespół klasztorny.

Kościół parafialny p.w. Św. Krzyża
ul. Warszawska
Kościół zbudowany w roku 1855, prezentuje charakterystyczny dla XIX wieku typ budowli nawiązującej do stylu romańskiego.
Pałacyk
ul. Wał Okrężny 37
Malowniczy obiekt w stylu neoklasycystycznym jest przykładem architektury drugiej połowy XIX wieku. Sąsiedztwo budowli stanowią park i budynek gospodarczy, tworząc zwarty zespół o cechach eklektycznych. Do roku 1945 pałacyk był własnością H. Paukscha, właściciela fabryki i długoletniego radnego (honorowy obywatel Landsberga). Odrestaurowana w 1975 roku mieściła Miejski, a obecnie Wojewódzki Domu Kultury.


Spichlerz
ul. Fabryczna 1
Cenny obiekt o bogatej i urozmaiconej konstrukcji ciesielskiej powstały w II połowie XVIII wieku. Obecnie jest to Filia Muzeum w Gorzowie.
Pałacyk- willa wraz z oficyną i parkiem
ul. Warszawska 35
Budynek wybudowany został w roku 1903, w stylu neobaroku berlińskiego na zlecenie fabrykanta gorzowskiego Gustawa Schroedera według projektu Reimarusa von Hetzel z Charlottenburga. Willa wraz z założeniem parkowym stanowi ciekawy zespół, zarówno pod względem krajobrazowym jak i artystycznym. Zachowana w bardzo dobrym stanie jest dziś interesującym przykładem burżuazyjnej rezydencji z początków XX wieku. Na uwagę zasługuje również wystrój architektoniczny - kamieniarka (m.in. balustrada tarasu z motywami roślinnymi i zwierzęcymi), dekoracyjne kraty z prętów metalowych, stolarka okienna. Teren przyległy to park, który jest jedną z największych atrakcji dendrologicznych w województwie.Obecnie siedziba Muzeum.

Teatr
ul. Teatralna 9
Gmach teatru wzniesiony na początku XX wieku, reprezentuje typ architektury neoklasycystycznej, posiada znaczne wartości artystyczne i zabytkowe. Wnętrze udekorowane pięknym plafonem.W roku 1943 właściciel - towarzystwo Teatralne przekazało budynek miastu. W styczniu 1960 roku powołany został jako 117 scena państwowa w kraju Teatr im. Juliusza Osterwy.


STOWARZYSZENIA TURYSTYCZNE

Te i inne miejsca możemy zobaczyć na własną rękę. Jednak w Gorzowie działa wiele stowarzyszeń turystycznych, dzięki którym mamy szansę zobaczyć jeszcze wiele innych ciekawych miejsc w naszym regionie i nie tylko. Do stowarzyszeń takich należą między innymi:
 Oddział Miejski PTTK - Zbigniew Rudziński - Tradycyjne istnienia Oddziału Miejskiego PTTK w Gorzowie Wlkp. sięgają roku 1953. Jest to stowarzyszenie zrzeszające turystów (127 osób) wywodzących się z gorzowskich szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich i osób dorosłych. Oddział organizuje takie imprezy jak Zimowe Obozy Tatrzańskie, Młodzieżową Szkołę Turystyki PTTK, Jesienne Rajdy Lubuskie i wycieczki niedzielne piesze, rowerowe i kajakowe promujące walory krajoznawcze naszego regionu. W 2000 roku Oddział wyznakował 316 kilometrową sieć znakowaną tras rowerowych wokół Gorzowa. Otwarte spotkania członków oddziału odbywają się w każdy drugi czwartek miesiąca o godz. 18:00 w Domu Nauczyciela przy ulicy Wyszyńskiego 3.
 Klub Turystyki Pieszej "Nasza Chata"- Leszek Mendela - "Nasza Chata", licząca 115 członków organizacja społeczna propaguje czynną turystykę i aktywny wypoczynek, organizuje cotygodniowe wycieczki piesze, na których można zdobyć Odznakę Wycieczek Niedzielnych. Klub czynnie współpracuje z Oddziałem PTTK w Szczecinie, a także z miłośnikami wędrówek w Niemczech.
 Stowarzyszenie Podróżników "Kondor" - Marek Zachara - Stowarzyszenie skupia ludzi żądnych przygód. Jest organizatorem licznych wypraw w niedostępne i fascynujące zakątki kuli ziemskiej. Podczas swych podróży członkowie stowarzyszenia zajmują się zarówno eksploracją terenów niedostępnych jak i zwiedzaniem miejsc o znaczeniu historycznym i kulturalnym.
 Gorzowski Klub Turystyczny "Monsun" - Jakub Pałczyńsk
 Gorzowski Klub Turystyki Górskiej PTTK "Sępik" - Zbigniew Rudziński - Klub istnieje od 1987 roku i zrzesza turystów górskich i alpinistów z różnych środowisk Gorzowa Wlkp. Corocznymi imprezami klubu są proekologiczne Akcje "Czyste Góry" realizowane w górach polskich (Tatry, Sudety, Beskidy, Pieniny) i Wyprawy Międzyklubowe PTTK (Masyw Mont Blanc, Alpy Graickie, Dolomity, Monte Rosa, Alpy Julijskie, Welewit i Pireneje). Klub wydał przewodniki górskie "Zamki Sudetów Polskich" i "Chojnik i okolice" autorstwa Zbigniewa Rudzińskiego. W 1998 roku "Sępik" był gospodarzem XVIII Ogólnopolskiego Zlotu Klubów Górskich i Alpinistycznych PTTK w Drawnie i na Chojniku, a w 2001 będzie gospodarzem XXI Ogólnopolskiego Zlotu tychże klubów.
 Uczniowski Klub Sportowy Turystyki Górskiej "Alpek" - Dorota Cielek
 Harcerski Klub Żeglarski "Panta Rhei" - "Panta Rhei" działa na rzecz dzieci i młodzieży, prowadzi liczne szkolenia i imprezy wodne. Klub organizuje regaty żeglarskie i otwarte obozy szkoleniowe, w tym coroczny obóz, na którym można zdobyć stopień żeglarza, ponadto organizowane są polsko-niemieckie szkolenia drużyn ratowniczych. Gorzowscy wodniacy współpracują z niemieckim klubem żeglarskim w Strausbergu.
 Klub Turystyki Pieszej "Relaks"- Władysław Mazurczyk - Klub istnieje od 1997 roku, stanowi odłam "Naszej Chaty" specjalizujący się w krótszych wyprawach rekreacyjnych. W każdą niedzielę, bez względu na pogodę organizuje wycieczki w najbliższych okolicach Gorzowa. Przy ognisku ustalana jest trasa kolejnej wędrówki. Klub liczy 34 stałych członków oraz dużą liczbę okazjonalnych uczestników.
 Klub Turystyki Kolarskiej "Rama 87" - Klub zrzesza miłośników turystyki rowerowej, organizuje rajdy malowniczymi trasami Ziemi Lubuskiej. Członkowie klubu uczestniczą w międzynarodowych zlotach kolarskich, współpracując z przyjaciółmi na całym świecie. Od 1987 roku "Rama" ściśle współpracuje z podobnymi klubami turystyki kolarskiej w Seelow, Kietz i Rdersdorf (Niemcy).
 Polski Związek Łowiecki - Zarząd Okręgu w Gorzowie Wlkp. - Zarząd nadzoruje pracę Kół Łowieckich, udziela zezwoleń na odstrzał zwierzyny oraz organizację polowań dewizowych.
 Polski Związek Wędkarski - Zarząd Okręgu w Gorzowie Wlkp - Nadzoruje pracę kół wędkarskich okręgu gorzowskiego, zajmuje się także planowaniem i realizacją zadań w zakresie gospodarki wodnej. Propaguje sport wędkarski, wydaje zezwolenia na sportowy połów ryb, udziela wszelkich informacji dotyczących wędkowania na wodach okręgu.
 "Chasse" Biuro Organizacji Polowań - Janusz Biskupski - Biuro specjalizuje się w polowaniach dewizowych (dla myśliwych zza granicy), pośredniczy w organizacji i załatwianiu niezbędnych formalności prawnych.
 Stowarzyszenie Turystyki Kwalifikowanej "Traper 23" - Tomasz Walkowiak
 PTTK "Energetyk"- Hanna Żytkowska

WALORY TURYSTYCZNE REJONU GORZOWSKIEGO

Atrakcje turystyczne Województwa Lubuskiego, są jednymi z najważniejszych atutów województwa. Przedstawione poniżej atrakcje nie należą do "7 cudów świata", dają jednak gwarację solidnego wypoczynku, pozwalają odpocząć od gwaru miasta i zapomnieć o szarej codzienności.

KOSTRZYN

Kostrzyn, okolony ramionami Warty i Odry, posiada wyjątkowe walory przyrodnicze, których zachowanie i mądre wykorzystanie jest w planie strategicznego rozwoju miasta ujęte jako jeden z najważniejszych elementów.
Przyjazna koegzystencja cywilizacji z naturą jest dostrzegalna w Kostrzynie od pierwszego wejrzenia. Ale też niewiele miast poszczycić się może posiadaniem w swych granicach aż 42% terenów porośniętych lasem. A jeśli dodać do tego, że w owym przecież lesie gniazdują liczne gatunki ptaków, wśród których spotkać można tak rzadkich skrzydlatych mieszkańców, jak myszołów, jastrząb czy orzeł bielik - to oczywistym jest, że ten bezcenny skarb trzeba otaczać szczególną troską. Jej wyrazem jest utworzenie Parku Krajobrazowego "Ujście Warty". Liczne ptasie siedliska znajdują się także w okolicach Kostrzyna.
Do miasta przylega leżący w dolinie Warty Rezerwat "Słońsk", obejmujący rozległy teren tzw. Kostrzyńskiego Zbiornika Retencyjnego. Rezerwat ten jest jedynym z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w europie Środkowej. Rozpostarty w widłach Warty i Postomii, pomiędzy Kostrzynem a Słońskiem, zajmuje powierzchnię prawie 4 200 ha. Teren rezerwatu - podmokły, porośnięty łąkami, turzycą, łanami manny i mozgi - to istny raj ptactwa wodnego. Ich lista obejmuje niemal 200 gatunków; ponad połowa to gatunki lęgowe, takie jak perkozy, kaczki, siewki, mewy, rybitwy. Znaczna część gniazdujących tu ptaków to przedstawiciele gatunków zagrożonych lub ginących. Do tych pierwszych należy choćby zausznik czy perkoz rdzawoszyi. Atrakcją rezerwatu jest położona 3 km na zachód od Kostrzyna kolonia kormoranów. Liczy ponad 500 gniazd i tworzy trzecie co do wielkości skupisko tych ptaków w Polsce. W "Słońsku", dzięki istniejącym tu doskonałym warunkom lęgowym, wielokrotnie wzrosła liczebność tak rzadko dziś spotykanej gęsi gęgawy.
Z myślą o miłośnikach ptactwa, tuż za granicą Kostrzyna przy drodze prowadzącej do Poznania, powstała ornitologiczna stacja badawcza z wysoką, oszkloną wieżą, z której obserwować można przeloty ptaków. W budynku stacji, oprócz pomieszczeń dla ornitologów-naukowców, są pokoje hotelowe i zaplecze usługowe.
Krajoznawczo-turystyczne walory Kostrzyna i okolic zostaną w pełni wykorzystane, gdy powstanie Międzynarodowy Ośrodek Promocji i Obsługi Ruchu Turystycznego zlokalizowanym w zabytkowym budynku kostrzyńskiej wieży ciśnień. O pomoc w jego zorganizowaniu gospodarze miasta zwrócili się do funduszu PHARE. Inwestycja - wspólne przedsięwzięcie Kostrzyna i niemieckiego Wriezen - wzbogaci nadodrzański gród w tak potrzebną mu bazę turystyczną, skąd będzie można podejmować piesze, rowerowe czy kajakowe wypady w bliższe i dalsze zielone okolice ziemi kostrzyńskiej.

MIĘDZYRZECKI REJON UMOCNIONY

Międzyrzecki Rejon Umocniony jest obiektem bardzo atrakcyjnym zarówno dla turystów ja i przyrodników. "Kilkupiętrowe betonowe korytarze i stalowe kopuły działają na wyobraźnię na każdego. Szczególnie gdy śledzi się losy bursztynowej komnaty czy hitlerowskich badań nad bronią jądrową i rakietami".1)
Przyrodnicy interesują się podziemiami tutejszych fortyfikacji ze względu na nietoperze, które upodobały sobie to miejsce jako zimowisko. Na miejscu można obejrzeć wystawę nietoperzy, w tym południowo amerykańskiego wampira.

UROCZYSKO LUBNIEWSKO

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "uroczysko Lubniewsko" utworzony został 12.09.1993. W 1995 roku Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska w Warszawie z udziałem miejscowych przyrodników, opracowała dokumentację przyrodniczą dla projektowanego rezerwatu "Jary Lubniewicko - Sulęcińskie", który ma obejmować południową część "Uroczyska". Już w okresie międzywojennym przyjerzdający tu licznie turyści dostrzegli piękno krajobrazów "Uroczyska". To właśnie tu można napotkać niespotykanie nigdzie indziej okazy sosen, świerków, buków, to tu można zobaczyć jak drzewo się rodzi, rośnie, dojrzewa i wydaje owoce. W tym różnorodnym środowisku wiele okazów przyrody ożywionej i nieożywionej posiada cechy pomników przyrody. Liczące ponad 1400 ha "Uroczysko" rozciąga się pomiędzy Lubniewicami i Sulęcinem. Można tu zobaczyć zapierające dech w piersiachliczne jary i wąwozy, które porastają drzewostany bukowe przypominające swym wyglądem tereny podgórskie. Świat zwierzęcy jest równie zaskakujący, w wodach można spotkać gąbki, małże, raki i aż 24 gatunki ryb na lądie licznie występują borsuki, lisy, jeże. Jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie zbiorników wodnych jest jezioro Lubniewsko jest ono jednym z największych i zarazem najpiękniejszych w tej okolicy. Jezioro zasilane jest przez liczne strumienie, w większości mające swoje źródła w obrębie zespołu przyrodniczo krajobrazowego. Największe dopływy to:Potok Glisno, Czerwony Potok i Potok pod Grodziskiem. Dużą atrakcją jest wznoszące się ponad południowo-wschodnim brzegiem jeziora wczesnohistoryczne grodzisko słowiańskie z VII w. Z budowli ziemno-drewnianej dobrze zachowała się orginalna część ziemna. Grodzisko obejmuje majdan, wały, i półkoliście zarysowane podgrodzie. Okoliczna ludność niemiecka nazwała tę budowlę "Wendenschanze" co znaczy słowański gród. Piękno krajobrazu i urok otaczającej przyrody są tak różne o różnych porach, przez cały rok jednak wzbudzają zachwyt a ciepły i łagodny klimat tych okolic pozwala odpocząć od gwaru miasta i zapomnieć o szarej codzienności. Człowiek powracjący do natury czerpie zyski, jakich nie jest mu w stanie zapewnić dzisiejszy zurbanizowany świat.


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy