profil

Magnetyzm

poleca 85% 195 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Magnes – substancja mająca właściwości
Przyciągające przedmiotów stalowych i żeliwnych.
Bieguny – wyróżnione miejsca na magnesie mające największe właściwości magnetyczne. Do biegunów magnetycznych stosuje się PRAWO COULOMBA. *jednoimienne bieguny odpychają się *różnoimienne przyciągają się. Siła wzajemnego oddziaływania biegunów zależy od : *wielkości magnesu *odległości pomiędzy biegunami
Każdy magnes wytwarza pole które możemy zobrazować za pomocą linii sił tego pola.
Pole magnetyczne- przedstawiamy na rysunku w postaci tzw. Linii pola mag. Przyjeto umowę, że zwrot tych linii wskazuje biegun północny igiełki mag. umieszczonej w tym polu. Na zew. Magnesu linie pola mają zawsze zwrot od bieguna pół (N) do poł (S)
Pole magnetyczne Ziemi ma taki przebieg, jakby w jej wnętrzu znajdował się magnes sztabkowy.
Bieguny magnetyczne Ziemi znajdują się w pobliżu przeciwstawnych biegunów geograf.
Zjawisko magnetyzmu ziemskiego nie jest wystarcza. Wyjaśn. Przypuszcza się, że jego przyczyną są zjawiska fizyczne i chemiczne zachodzące w jądrze Ziemi, oraz na zew, a szczególnie w magnetosferze.
Linie sił pola mag. Przewo. Prostolinio. Z prądem mają kształt współśrodkowych okręgów. Ich zwrot ustala REGUŁA PRAWEJ DŁONI: jeżeli prawą dłonią obejmiemy przewodnik z prądem w taki sposób, że kciuk zwrócony będzie zgodnie z kierunkiem płynącego przez przew. Prądu, to pozostałe cztery zgięte palce wskażą zwrot linii pola mag.
F=B*I*L
B –indukcja magne.- wielkość charakteryzuje pole mag.
Zwrot działania siły elektrodynamicznej możemy wyznaczyć stosując REGUŁĘ LEWEJ DŁONI : jeżeli lewą dłoń ułożymy w polu mag. Tak, aby linie pola zwrócone były prostopadle ku wew. Powierzchni dłoni, a cztery wyprostowane palce wskazywały kierunek płynącego prądu, to odchylony o 90O kciuk wskaże kierunek i zwrot siły działającej na przewodnik
Prąd indukcyjny -Prąd elektryczny powstający w skutek zmian pola mag. w obwodzie, nazywamy . Jest prądem zmiennym. Zmienia się jego kierunek i wartość natężenia prądu.
Indukcja elektromag. – zjawisko powstawania prądu elektrycznego w zmiennym polu mag. ma miejsce w zamkniętym obwodzie np. zwojnicy w której pole mag ulega zmianie. Jeżeli pole mag. wew zwojnicy nie ulega zmianie(jest stałe0- to wówczas prąd indukcyjny w niej nie powstaje.
Kierunek prądu indukcyjnego określa reguła Lenza : kierunek prądu indukcyjnego powstałego w zwojnicy na skutek zmiany pola mag. w jej wnetrzu jest zawsze taki, że pole mag. wytworzone przez ten prąd przeciwdziała przyczynie, która go wywołała.
Prądnica –(generator) jest to urządzenie do wytwarzania prądu elektrycznego.
Budowa : pomiędzy biegunami magnesu (elektromag.) znajduje się przewodnik w kształcie prostokątnej ramki. Jego końce podłączone są do dwóch pierścieni, zwanych komutatorem. Komutatora dotykają szczotki.
Zasada działania: w czasie obrotu ramki przechodzi przez nią zmienny strumień mag. W ramce powstaje prąd indukcyjny, którego natężenie i napięcie zmienia się sinusoidalnie.
Siła elektrodynamiczna :działa na umieszczony w polu mag. przewodnik przez który płynie prąd elektryczny. Siła ta ma najwiekszą wartość, gdy przewodnik ustawiony jest prostopadle do linii pola mag. Gdy przewodnik ustawiony jest równolegle do linii pola mag. to siła elektrodyna. Jest równa zaeu.
Prąd przemienny – Taki prąd, który zmienia kierunek i wartość natężenia i napięcia.
Silnik na prąd stały-: pomiędzy biegunami magnesu (elektromag.) znajduje się przewodnik w kształcie prostokątnej ramki. Jego końce podłączone są do dwóch pierścieni, zwanych komutatorem. Komutatora dotykają szczotki. Podczas obrotu ramki wraz z kumutatorem szczotki są nieruchome.
Transformacja = zmiana, przekształcen
Służy do zmiany napięcia.
Budowa :podst. Eleme. Transformatora jest stalowy rdzeń (ze stali miękkiej) wykonany z oddzielnych blaszek stalowych odizolowanych od siebie. Na rdzeniu nawinięte są dwa solenoidy o różnej liczbie zwojów- pierwotne i wtórne uzwojenie transformatora.
Działanie : Uzwojenie pierwotne łączymy ze źródłem prądu przemiennego. Prąd przemienny wytwarza zmienne pole mag. i w skutek dużej przenikliwości magnetycznej stali, zmienny strumień mag. płynie wzdłuż rdzenia obejmując uzwojenie wtórne. W skutek tego w tm uzwojeniu indukuje się prąd.
I1*U1*t=I2*U2*t / :t
I1*u1 = I2 * U2
U1 = I2
U2 I1
Napięcia w uzwojeniach są odwrotnie propo. Do natężeń prądów w tych uzwojeniach.
U1 = n1
U2 n2
Napięcia w uzwojeniach transformatora są wprost propo. Do liczby zwojów tych uzwojeń.
Odkrycie fal elektrpmag. Zawdzięczamy angielskiemu fizykowi J. Maxwell’owi który sformułował dwa prawa wiążące pole elektr. I mag.
I prawo Maxwella : Zmienne pole elektr. Wytwarza wokół siebie wirowe, również zmienne pole mag.
II prawo Maxwella : Zmienne pole mag. jest przyczyną powstania zmiennego, wirowego pola elektrycznego.
Właściwości : Rozchodzą się w płaszczyznach do siebie prostopadłych ze stałą szybkością, największą w próżni w 300 000 km/s. Rozchodzą się w izolatorach. Ulegają odbiciu od przedmiotów metalowych. Uginaja się na przeszkodach. Interferują ze sobą (nakładają się na siebie).
Widmo fal elektromag. Klasyfikację fal elektromag. Ze względu na długość ich fali
(lambola)
= V -Szybkość rozchodzenia się fali
F - częstotliwość fali
Informacja wiadomość zakomunikowana, która może być przesłana drogą elektroniczną za pomocą sygnałów : *cyfrowych *analogowych
Sygnał analogowy np. dźwięk nie może być przesłany na dalsze odległości, z powodu jego zakłóceń. Sygnał cyfrowy przesyłany jest zazwyczaj za pomocą dwóch stanów, które odpowiadają cyfrom 0 i 1. Ten sposób przekazywania informacji stosuje się np. telefonach.
Innym sposobem przekazywania dźwięku jest radio. Wykorzystuje się tu fale elektromagnetyczne, które niosą odpowiednią energię.


Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut