profil

Uzależnienie od Internetu

poleca 85% 1138 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Masowe wprowadzenie technologii informacyjnej może spowodować w przyszłości całkowitą izolację społeczną ludzi uzależnionych od komputera, a zwłaszcza od Internetu. Czy już niedługo wszyscy będziemy uzależnieni od Internetu?”

Moje zdanie na pierwszą część pytania jest jednoznaczne. Uzależnienie od komputera i Internetu to nowy rodzaj nałogu polegający na ciągłym przebywaniu w towarzystwie komputera, a zwłaszcza sieci Internet. Godziny spędzone online to czas zabrany pracy, nauce czy rodzinie. Uzależnienie od komputera, Internetu to coraz poważniejszy problem społeczny, dotykający zazwyczaj ludzi samotnych i nie mających stałego zajęcia.
Najgorszą rzeczą, którą Internet może spowodować jest zanik związków międzyludzkich. Interholik zaniedbuje rodzinę, przyjaciół, rezygnuje z rozrywek i przyjemności. To co, że przez Internet ludzie się poznają, rozmawiają nie mając obaw, nie czując skrępowania, ale minusem tych nowych znajomości jest zatracenie relacji w cztery oczy. Co prawda istnieją technologie, pozwalające na widzenie drugiej osoby przez Internet, ale nie jest to samo. Zatraca się najważniejsze w życiu człowieka uczucia, takie jak miłość lub przyjaźń, bo przez Internet nie czuć bliskości tej drugiej osoby, nie można się przytulić. Osoba stale przebywająca przy komputerze będzie miała znaczne problemy w kontaktach z innymi ludźmi, bo izoluje się od nich i realnego otoczenia.
Tak więc, jeżeli interholizm będzie sie rozwijał w takim tempie, to myślę że już niedługo ludzie uzależnienie od Internetu będą całkowicie odizolowani od reszty społeczeństwa.
Na drugą część pytania nie potrafię już odpowiedzieć jednoznacznie. Czy więc grozi nam coś w rodzaju epidemii? Co się stanie, gdy uzależnienie od Internetu obejmie istotną część populacji? Czy znajdziemy się w świecie rodem z pesymistycznych powieści fantastycznonaukowych, gdzie ludzie zamknięci w swoich pokojach spędzają życie przed ekranami – już nie telewizji, ale internetowych terminali? Myślę, że jest to mało prawdopodobne i nie grozi nam całkowite uzależnienie od Internetu. Nawet tak niezwykły wynalazek jak Internet nie jest w stanie naruszyć podstaw ludzkiego zachowania, podstaw cywilizacji. Internet może ją zmienić – jak zmieniły telefon, samochód czy telewizja – ale nie zniszczyć. Internet ma wiele pozytywnych stron i warto z niego korzystać, oczywiście w rozsądnych granicach.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty