profil

Sen nocy letniej

drukuj
satysfakcja 25 % 4 głosy

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

13 marca 2003 roku wraz z moją klasą wybrałem się do teatru im. Stefana Jaracza na „ Sen nocy letniej” Williama Szekspira. Spektakl ten miał swoją premierę 28 września 1997 roku i od tego czasu cieszy się niesłabnącym powodzeniem, jak również otrzymał wiele nagród. Najważniejsze to: Srebrna Łódka za najlepsze przedstawienie sezonu 1997/98, Złota Maska za najlepsze przedstawienie sezonu 1997/98, Złote Maski dla Waldemara Zawodzińskiego za najlepszą reżyserię i scenografię, Złota Maska dla Marii Balcerek za najlepsze kostiumy, nagroda dla Waldemara Zawodzińskiego za najlepszą scenografię podczas Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, oraz dwa wyróżnienia aktorskie dla Urszuli Gryczewskiej za rolę Heleny i dla Mariusza Jakusa za rolę Mikołaja Podszewki podczas tego samego festiwalu.
Niestety nie mogę przyłączyć się do tych zbiorowych zachwytów. Mnie nie spodobał się ten spektakl.
Szekspir to mistrz, autor arcydzieł, które stanowią kanon literatury powszechnej. Moim zdaniem utwory Szekspira wymagają odpowiedniej oprawy scenograficznej i kostiumów, stolik, dwa krzesła, kilka rowerów, aktorzy udający drzewa i czarne garniturki to dla mnie za mało. Szekspira zawsze kojarzyłem i będę kojarzył z teatrem klasycznym, przepychem barw i kształtów, rozbudowaną scenografią, bogactwem kostiumów i rekwizytów. Zastosowane przez reżysera, a zarazem scenografa Waldemara Zawodzińskiego skromne, a co gorsza współczesne środki wyrazu niestety nie przemówiły do mojej wyobraźni i nie wzbudziły mojego zainteresowania.


Przydatna praca? Tak Nie
W słownikach:
Komentarze (3) Brak komentarzy
18.9.2007 (00:36)

hehe... kiedyś to kiedyś, czasy się zmieniają :) teraz widz jest wymagający i moim zdaniem Shakespear'owi się to należy :) nikt się nie musi z "moim" zdaniem zgadzać :P co by było gdyby wszyscy myśleli tak samo?? chyba smutno i nudno, co??

27.7.2006 (14:25)

jak zaczełam czytać twoje sprawozdanie, to na samym poczatku mi się spodobało, ale reszta jest beznadziejna i nie zgadzam się z nią!!! Widocznie obsada był beznadziejna. Wybierz się na to samo do Teatru Polskiego, a nie pożałujesz. Ja byłam w ostatni piątek i przez całe przedstawienie się śmiałam, a dokładniej cała sala aż płakała ze śmiechu. Jak to zobaczysz odrazu zmienisz zdanie, tylko nie idź tam na "Magbeta" jest okropny!!

27.7.2006 (14:20)

...mówisz ze sztuki Shakespeara wymagaja bogatej scenografii, przepychu itd...otóż wyobraź sobie, ze za jego czasów, w jego (też) teatrze scenografia praktycznie nie istniała a aktorzy w ogóle nie przywiązywali wagi do tego aby stroje były zgodne z tymi z czasów w których toczyła sie akcja sztuki...dlatego Shakespear tak pięknie opisywał przyrode, żeby widz mógł zobaczyc ją oczyma wyobraźni...pozdrawiam...

Gramatyka i formy wypowiedzi