profil

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, cz.1

poleca 88% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze


Szukanie pracy
Kiedy kończymy szkołę (liceum, technikum, studium czy studia) lub zostajemy zwolnieni z pracy, zaczynamy przeglądać ogłoszenia i rozglądać się za ofertą pracy, która najbardziej by nas satysfakcjonowała. Wówczas często zastanawiamy się, gdzie się udać i co możemy zrobić, aby nasze poszukiwania były skuteczne. Przygotowujemy profesjonalne CV ze zdjęciem, piszemy list motywacyjny, wysyłamy aplikacje i czekamy. Kiedy zadzwoni telefon i dostajemy zaproszenie na rozmowę, drżymy z podekscytowania. Często pełni pozytywnych myśli, zapominamy jednak o tym, aby porządnie przygotować się do rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Ostatecznie zestresowani, zaskoczeni pytaniami nie potrafimy wydusić z siebie ani słowa, a w konsekwencji swojego nieprzygotowania nie dostajemy posady, o którą przyszło nam się ubiegać. Szukanie pracy w obecnych czasach, to jednak spore wyzwanie. Dlatego warto wiedzieć jak efektywnie szukać pracy i nie przegapić szansy, kiedy ktoś do nas zadzwoni z ofertą pracy.

Wstępne przygotowania
Aby jednak powyższy czarny scenariusz nie stał się rzeczywistością, należy odpowiednio się do szukania pracy przygotować. Należy dowiedzieć się o Nim jak najwięcej i zbudować sobie taki obraz firmy, w jakiej chcelibyśmy ubiegać się o posadę. Wysiłek włożony w przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą zaowocuje większą szansą na uzyskanie zatrudnienia w Jego firmie. Poniżej znajdziecie listę porad na temat tego jak przygotować się do spotkania w sprawie pracy, do których zastosowanie się zminimalizuje ryzyko porażki.

1.Zebranie informacji o firmie i pracodawcy
Postaraj się zebrać jak najwięcej informacji o firmie, do której wybierasz się na rozmowę. Zapisz imię i nazwisko oraz funkcję osoby, która zajmuje się rekrutacją i dowiedz się jaki jest profil działalności firmy, jej misja, cele, historia i kierunki rozwoju. Warto też zdobyć informacje o jakich specjalnościach i kwalifikacjach zatrudnia ludzi oraz jakie cechy osobowe kandydata są pożądane przez potencjalnego pracodawcę. Źródłem informacji mogą być dla Ciebie informacje znalezione na stronie internetowej firmy, forach internetowych, publikacje w mediach, wydawnictwach reklamowych firmy, jak i kontakty nieformalne: rodzina, znajomi, obecni i byli pracownicy firmy. Jeśli jest to możliwe, przed rozmową kwalifikacyjną odwiedź firmę, do której wybierasz się na spotkanie. To najlepsze źródło informacji, które pomoże w przygotowaniu się do interview. Dowiesz się gdzie firma się znajduje i ile czasu zajmie dostanie się do niej. W dniu rozmowy musisz być bowiem puntualnie, warto więc doliczyć w czas dojazdu, który można stracić na niespodziewane wydarzenia, jak np. korki, brzydka pogoda, itp.
2. Zebranie informacji o stanowisku, na które aplikujemy
Najczęściej wyczerpujące informacje o stanowisku, na jakie aplikujemy, dostępne są najczęściej w ogłoszeniu o pracę. By jednak uzupełnić tę wiedzę, warto przejrzeć konkurencyjne ogłoszenia oraz dostępne ogólne opisy danego stanowiska pracy w tej branży. Zebrane w ten sposób informacje, pozwolą nam lepiej zorientować się w danym temacie i specjalizacji, a tak wykorzystana na rozmowie wiedza
na pewno zrobi dobre wrażenie na osobie, z którą będziemy rozmawiać. Jeśli znamy branżę, firmę i stanowisko na jakie aplikujemy, potrafimy o nim mówić i wiemy co jest w danej pracy najważniejsze, z pewnością uda nam się zrobić dobre wrażnenie na współrozmówcy i wypaść bardziej przekonująco.

3. Dokonanie zestawienia najważniejszych informacji o sobie
Przed spotkaniem w sprawie pracy należy przygotować informacje o sobie samym. Warto dokonać takiej autoanalizy swojego doświadczenia zawodowego i umiejętności. Jak to zrobić? Najlepiej usiąść z kartką, wypisać wszystkie swoje najważniejsze umiejętności, kwalifikacje, osiągnięcia oraz cechy charaktetu, które przydadzą się na oferowanym stanowisku. Warto dokładnie przypomnieć sobie i spisać najważniejsze projekty, do których byliśmy zaangażowani, wymienić nasze najważniejsze osiągnięcia oraz wypisać problemy, które przyszło nam rozwiązywać. Dzięki takiemu przygotowaniu i posegregowaniu informacji łatwiej nam będzie mówić o sobie i swoich doświadczeniach. Głównie trzeba będzie się w tej wypowiedzi skupić na wartościach, jakie możemy wnieść do firmy, do której aplikujemy i mówić o korzyściach z zatrudnienia naszej osoby.
Mówiąc wprost, należy się dobrze “sprzedać”.

4. Opracowanie listy pytań najczęściej pojawiających się na interview
Sukces rozmowy w sprawie pracy zależy w dużej mierze od wrażenia, jakie zrobimy na rekruterze, czy przyszłym pracodawcy. Warto zatem być przygotowanym na ewentualne pytania, które mogą się pojawić na spotkaniu. Można nawet założyć, że pierwsze pytanie jakie otrzymamy będzie brzmiało: "Proszę opowiedzieć mi coś o sobie...". Jest to "żelazne" pytanie rozpoczynające rozmowę kwalifikacyjną na większość stanowisk w polskich firmach. Na pewno padnie i dlatego trzeba być do nieg przygotowanym, bo wbrew pozorom, odpowiedź na nie, nie jest łatwa. Możemy się spodziewać także innych pytań, ale na pewno trzeba być przygotowanym na te, związane ściśle z naszym doświadczeniem i umiejętnościami opisanymi w CV. Pytania w 2 cz. artykułu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Podobne tematy
Typ pracy