profil

Recenzja "Lista Schindlera"

poleca 91% 114 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

"Lista Schindlera - lista życia"
Film "Lista Schindlera" to dramat wojenny produkcji polsko-amerykańskiej. Jego reżyserem jest Steven Spielberg, znany na całym świecie, twórca najbardziej kasowych filmów w historii kina (“Szczęki”, “Indiana Jones”, “ET”, “Park Jurajski”). W 1993 roku film został nagrodzony siedmioma oskarami, w kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsze zdjęcia, najlepsza scenografia i dekoracje wnętrz, najlepsza muzyka, najlepszy montaż, a także trzema Złotymi Globami i siedmioma Nagrodami BAFTA.
Ciekawy scenariusz powstał na podstawie książki Thomasa Keneallego, australijskiego pisarza, która została uznana za niezwykłe osiągnięcie literackie. Jego autorem jest Steven Zaillian.
Akcja filmu toczy się w czasie wybuchu Drugiej Wojny Światowej. Głównym bohaterem jest niemiecki przedsiębiorca, który uratował swoich żydowskich pracowników przed zagładą w obozach koncentracyjnych. Początkowo jego pobudki nie wynikały ze szlachetności serca, lecz z chęci pomnożenia zysków, ale z czasem zaczął aktywnie pomagać Żydom. Wykorzystując swoje umiejętności negocjacyjne i dając łapówki, zawarł umowę, dzięki której uratował tysiąc dwieście osób.
Odtwórcą głównej roli został Liam Neeson. Aktor pokazał wszechstronny talent, bogaty warsztat aktorski, a swą grą zaciekawiał, zaskakiwał i wzruszał widza. Długo pozostanie w mojej pamięci scena, w której ocaleni Życi wręczyli Oskarowi obrączkę z wygrawerowanym cytatem z Talmudu "kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat". Mimika twarzy Liama w szczególny spodób oddaje wszystkie emocje.
Artystami, którzy odtworzyli pozostałe role, byli m.in: Ralph Fiennes (idealnie odtworzył postać zbrodniarza Amona Goetha), Ben Kingsley (wcielił się w rolę księgowego), Caroline Goodall, a także nasze rodzime gwiazdy: Anna Mucha, Jacek Wójcicki, Paweł Deląg.
Na uwagę zasługuje wspaniała scenografia. Dbałość o najmniejsze szczegóły i realistyczne odtworzenie miejsc akcji to dzieło Allana Starskiego. Wrażenie robią mury getta oraz obozu Auschwitz-Birkenau.
Na szóstkę swoją pracę wykonała również Anna Biedrzycka-Sheppard - kostiumolog. Proste i realistyczne stroje aktorów oddają charakter wojennych dni.
Całość uzupełnia muzyka Johna Williamsa, idealnie oddająca nastrój przedstawionych zdarzeń.
"Lista Schindlera" to film, który trzeba zobaczyć. Jest on doskonałą lekcją historii. Daje możliwość innego spojrzenia na czasy wojny. Pokazuje postawę człowieka, który sprzeciwił się faszyzmowi i starał się wszystkimi metodami ratować ludzi, którzy zdaniem wyższych byli niczym. Powoduje chcęć rozważania nad wartością ludzkiego życia oraz wzrusza. Spielberg wykonał "kawał dobrej roboty" i poraz kolejny udowodnił swoje mistrzostwo w dziedzinie reżyserii. Zapraszam do kin lub przed telewizory. Naprawdę warto!

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty