profil

Charakterystyka Mateusz Birkut

drukuj
satysfakcja 68 % 34 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Bohaterem mojej charakterystyki jest Mateusz Birkut, główny bohater filmu Andrzeja Wajdy „Człowiek z Marmuru”. Pochodził on z podkrakowskiej wsi Zlęcz gdzie wychowywał się i dorastał. Jego ojciec był prostym rolnikiem. Przed pracą jako murarz przy budowie Nowej Huty pracował wraz z ojcem na jego ziemi.

Birkut był to młody mężczyzna o średnim wzroście i szczupłej sylwetce lecz lekko przygarbionej od wykonywanej pracy. Twarz miał podłużną i pociągłą o względnie ciemnej karnacji. Włosy były u niego bujne, zaczesane w dwie strony. Był ciemnym blondynem. Posiadał wyjątkowe niebieskie oczy. Wyjątkowe, ponieważ emanowała z nich prostota i dobroć. Birkut w większości scen pokazany był w roboczych ubraniach, pokazywało to jego klasę społeczna. Charakterystycznym dla niego był jego kaszkiet, który zakładał zawsze przy pracy
.
Jeśli miałbym określić Mateusza Birkuta jednym słowem było by to słowo – prostota. Był to człowiek nieskomplikowany i naiwny przez co łatwy do manipulacji. Jego zbyt duże zaufanie do ludzi było chyba jego największą wadą, choć był to również człowiek dobroduszny i lojalny. Mimo, że stawiam go w złym świetle i przedstawiam go jako naiwną osobę w rzeczywistości był to bardzo porządny człowiek i oddany mąż.

Birkut był wykreowany na gwiazdę, bohatera socjalizmu – przodownika pracy. Przez nadludzki wysiłek w pięcioosobowej grupie ułożył trzydzieści tysięcy cegieł w ciągu zmiany czyli trzysta dwadzieścia pięć procent normy. Nieświadomie narobił sobie wrogów, przez co na jednym z pokazów murowania otrzymał rozżarzoną cegłę, która poparzyła mu ręce i uczyniła go kaleką. Winą obarczono Witka, który był jego przyjacielem . Został on aresztowany, lecz Birkut dokłada wszelkich starań by uniewinnić przyjaciela. W rezultacie traci pracę, zostaje pozbawiony odznaczeń i mieszkania, mimo że jego żona spodziewa się dziecka.

Po wypadku został działaczem związkowym, bardzo popularnym wśród robotników Nowej Huty. Był niezmiernie przejęty ich losem, warunkami pracy i płacą . Stał się „głosem ludu”, osobą medialną, która wciąż utożsamia się z klasą robotniczą, wspierając ją z całych sił.

Pozwolę sobie zestawić dwa odmienne obrazy Birkuta. Z jednej strony zidealizowany Birkut – przodownik pracy, osoba której stawia się pomniki a z drugiej „głos ludu”, przyjaciel, ojciec, mąż i uczciwy człowiek. Tyle sprzeczności i odmienności, które wyłaniają się z jego charakteru a i tak dają jednego spójnego bohatera, doskonałego w swojej prostocie.

Data dodania: 2014-02-16


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Teksty kultury