profil

Praca jako wartość uniwersalna, odgrywająca dużą rolę w życiu człowieka.

poleca 86% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Praca” według encyklopedii jest to celowa działalność człowieka prowadząca do wytworzenia dóbr materialnych lub kulturalnych, natomiast „wartość uniwersalną” prościej można tłumaczyć jako wartość, która jest ponadczasowa, mająca dla zawsze szczególne znaczenie dla ludzi. Niewątpliwie wartością uniwersalną jest praca. Postaram się to udowodnić w niżej wymienionych argumentach.
Pierwszym argumentem, który potwierdza ogromną rolę pracy w życiu człowieka to epoka pozytywizmu, gdzie istniał tzw. Kult pracy. Pozytywiści sądzili, że praca powinna być dobrem najwyższym człowieka, dawać mu szczęście i zadowolenie oraz, że Praca daje poczucie godności i własnej wartości. W epoce pozytywizmu zaczęto dostrzegać, że jeśli społeczeństwo zacznie ze sobą współpracować będą z tego widoczne skutki postępu cywilizacyjnego oraz naukowego. Ważnym elementem pozytywizmu była także praca u podstaw, która polegała na podejmowaniu wysiłków by podnieść poziom życia najbiedniejszych warstw społecznych. Te działania miały pozytywny wpływ na ludzi, dlatego że kształcąc osoby zacofane można było liczyć na ich późniejszy wkład w rozwój cywilizacyjny. Mimo, że w epoce pozytywizmu możemy dostrzec największe przywołanie do pracy, to nie możemy zapominać, we wszystkich epokach praca ma ogromne znaczenie, bo czy bez żadnego wysiłku i włożonej pracy bracia Wright w 1903r. wynaleźli samolot?
Kolejnym argumentem, który mówi o tym, ze praca to wartość uniwersalna są przykłady z literatury.
To właśnie dzięki włożonemu wysiłku, trudowi, ciężkiej pracy bohaterom „Kamieni na szaniec” udało się w znaczny sposób uprzykrzyć życie Niemcom okupującym Polskę podczas drugiej wojny światowej, co przyczyniło się do klęski Hitlerowców.
W wierszu Adama Asnyka „Do młodych” podmiot liryczny nawołuje ab y „nieść wiedzy pochodnie na czele” oraz „szukać nowych, nieodkrytych dróg”, bo dzięki temu „przyszłości podniesiemy gmach” natomiast
W wierszu Edwarda Stachury „Confiteor” podmiot liryczny przedstawia nam problemy dzisiejszego świata takie jak głód, wojna, obojętność, które można zwalczyć jedynie za pomocą wspólnego wysiłku, trudu, pracy.
Ostatnim argumentem potwierdzającym, że praca to wartość ponadczasowa to życie codzienne.
Przed latami tak jak i teraz człowiek musiał pracować, aby mieć za co żyć. Nieważne czy była to praca urzędnika czy ciężka praca w polu- zawsze przynosiła jakieś skutki dla społeczeństwa oraz osobiste korzyści materialne. To dzięki pracy włożonej przez murarza mamy w czym mieszkać, to dzięki pracy włożonej przez piekarza codziennie jemy chleb, to dzięki pracy włożonej przez nauczyciela kształcimy się, to dzięki pracy włożonej przez naszych dziadków udało się wypędzić Niemców z naszego kraju podczas drugiej wojny światowej. Przecież gdyby nie praca „Solidarności” oraz nawoływania papieża Jana Pawła II do podjęcia wspólnego wysiłku zapewne wciąż żylibyśmy w Komunistycznym kraju.
Takich przykładów można by wymienić jeszcze wiele.
Niewątpliwie Praca jest wartością uniwersalną, najważniejszą, bo dzięki niej powstają i funkcjonują wszystkie pozostałe wartości. Jest podstawowym miernikiem wartości człowieka, kto nie pracuje i nie przyczynia się do postępu społeczeństwa jest już gorzej oceniany w oczach innych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty