profil

Bezradność jednostki wobec mechanizmów historii

poleca 85% 163 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski

Czas płynie, nie ważne chcemy tego czy nie. A nieodlączną częścią czasu jest także historia, wobec której człowiek, a także i wszystko inne dokoła jest bezradne. Nic nie może zatrzymać mechanizmu historii. Jedyną żeczą dla człowieka pozbyć się jej biegu - to śmierć, ale to będzie końcem tylko dla jednostki.
Przykładem bezradności wobec machenizmów historii może być bohater powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie” Cezary Baryka – młody człowiek, który przeżył wiele i jakby nie chciał, nie miał możliwości zatrzymać lub zmienić dzieji historii. Na odwrót, to dzieje historii mieniały charakter Baryki. Wszystko zaczęło się po rekrutowaniu jego ojca. Chłopak poczuł się wolnym, zaczął propagować hasła rewolucjonistyczne, nie rozumiejąc, że działa przeciws\ko swojej rodzinie, samego siebie. Okrucieństwo rewolucjonizmu Czarek zauważył tylko po śmierci matki. Chciałby coś zmienić, wrócić historię, zwalczyć rewolucję, lecz jako jednostka był bezradny. Na szczęście spotkał ojca, z którym wyruszył do Moskwy, później do Charkowa.
Z Charkowa wyruszyli do Warszawy, lecz czas znów pokrzyżował plany Baryki, zmarł mu ojciec. Został sam. A do tego rozczarował się Polską, bo nie była taką, jaką przedstawiali mu rodzice. Także jest przebiegłym, więc udaje mu się odnaleźć Szymona Gajowca, znajomego matki, a także wstąpić na wydział medycyny. Lecz wkrótce historia znów podstawiła nogę, zaczęła się wojna polsko –bolszewicka i Cezary z niechęcią ale wstąpił do wojska. Na wojnie jednostka nic nie może zmienić, dlatego potrzebne jest wojsko.
Po wojnie następuje znów bardziej spokojny okres i Baryka zaczyna rozumieć ważność nie bycia biernym wobec życia, rozumie jak ważne jest działać. I gdy jest w Chłodku, próbuje wyjaśnić chłopom, że nie mogą biernie patrzyć na swój los i płynąć z prądem, mówi im, że muszą coś mieniać, potrzebują rewolucji. Rozumie, że w tym wypadku jednostka nie zadziała wobec historii, ale wszyscy razem mogą.
Więc możemy wyciągnąć wnioski, że tak, jednostka jest bezradna wobec historii, nawet jeżeli ma wielkie chęci, jak Cezary Baryka, który chciałby dużo co zmienić. Ale jeżeli wszystkie jednostki połączyć w jedną całość, to można całkowicie zmienić bieg historii.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty