profil

Przypowieści biblijne dostarczają przykładów godziwego postępowania także dziś.

drukuj
satysfakcja 56 % 255 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Temat zakłada, że przypowieści zawarte w biblii są przykładami godziwego postępowania również w dzisiejszych czasach. Słowo godziwy można zapisać również słowami takimi jak: słuszny, rzetelny, uczciwy. Wiedząc to stawiam hipotezę. Czy od czasów Jezusa ludzie nie zmienili sposobu pojmowania takich słów jak uczciwość, słuszność i godziwość ? Czy ma to wpływ na znaczenie przypowieści, które powinny być wzorem naszego postępowania?
Przypowieść o Faryzeuszu i celniku zawiera ukryty sens-kto się wywyższa będzie poniżony, a kto się poniża będzie wywyższony. Jest to przykład na godziwe postępowanie czyli bycie skromnym. W czasach ,w których przypowieść ta była pisana skromność można było uznać za złotą cechę, zapewniała ona nie rzucanie się w oczy, co w tamtych czasach gwarantowało przetrwanie, i utrzymanie dobrej pracy. Jednak w dzisiejszych czasach to właśnie brak skromności, który to pozwala nam na chwalenie się swoimi zasługami, umiejętnościami i doświadczeniem pozwala nam na dobrą prezentacje która to zapewni nam upragnione stanowisko. Można by było powiedzieć że praca to nie wszystko i że można wykonywać prace która nie wymaga takiej prezentacji, jednak było by to sprzeczne z kolejną wybraną przeze mnie przypowieścią o talentach. Przypowieść ta po interpretacji mówi o tym by wykorzystywać w pełni nasze talenty. Godziwość odnajdujemy tu jako słuszność w decyzjach. Kolejną i ostatnią przypowieścią jaką przytoczę jest przypowieść o robotnikach w winnicy. Możną ją odebrać na dwa sposoby, jeden mówi o tym by ufać w boską sprawiedliwość, a drugi o tym by nie patrzeć na dobra innych i jak je uzyskują, a dbać jedynie o swoje interesy. Godziwość występuje tu jako brak zazdrości i wnikania w cudze sprawy. Jest to kolejny przykład na niezgodność tego co było kiedyś a co jest dziś. W dzisiejszych czasach należy interesować się tym jakie ustalenia mają inni ludzie by móc prawidłowo dbać o swoje.
Na podstawie powyżej przedstawionych przypowieści wraz z argumentami, oraz świadomością że są przypowieści, które bez względu na czasy będą miały te same wartości (przypowieść o synu marnotrawnym) uznaję że tylko wybrane przypowieści są przykładami godziwego postępowania również dzisiaj natomiast wszystkie dostarczają przykłady poprawnej postaw chrześcijańskiej. Przytoczone przypowieści pozwalają też stwierdzić że, przez lata ludzie zmienili podejście do słowa godziwość oraz wymagają od siebie znacznie mniej, by zasłużyć na miano godziwego człowieka, lub godziwego zachowania.

Data dodania: 2013-11-29


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Gramatyka i formy wypowiedzi