profil

Rola lektur w życiu bohatera literackiego. W pracy na ten temat zawrzyj wnioski z analizy fragmentów „Lalki” Bolesława Prusa i „Innego świata” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Jako kontekst wykorzystaj wiedzę o Wokulskim i Kostylewie.

Ostatnia aktualizacja: 2022-10-05
poleca 85% 244 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Gustaw Herling Grudziński Inny Świat

Literatur często okazuje się kluczowym elementem wpływającym na decyzję. Czytane książki stają się drogowskazami w codziennym życiu. Podobny wpływ lektura ma na niektórych bohaterów literackich. Świetnym przykładem takiego postępowania może być Stanisław Wokulski, bohater pozytywistycznej „Lalki”, stworzonej prze Bolesława Prusa a także Kostylew, jedna z drugoplanowych postaci „Innego świata” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Stanisław Wokulski jest subiektem w średnim wieku. Przytoczony fragment jest monologiem bohatera na temat romantycznej poezji. Majątek, jaki posiada nie daje mu radości, ponieważ kocha pochodząca z lepiej sytuowanego domu Izabelę. Wokulski bardzo często musiał zagłębiać się w dzieła Mickiewicza, o czym mogą świadczyć jego słowa: „Ile razy ja to czytałem!...”. Czytanie wzbudza w nim wiele emocji, wzrusza a zarazem przeraża. Staje się również wskazówką w zdobywaniu ukochanej. Stanisław wzoruje się na romantycznych bohaterach. Jednak później próbuje on oskarżyć romantycznych twórców o swoje niepowodzenie w miłości. Zauważa, że czytane przez niego utwory stworzyły w jego głowie nierealny obraz miłości. Zarzuca, że zmarnowało to jego życie. Wyrazem tych uczuć jest trącenie książką w kąt. Poszukiwania idealnej miłości okazało się dla bohatera „Lalki” ogromnym cierpieniem i bólem. Po ponownym przeczytaniu fragmentu poezji Wokulski zdaję sobie sprawę z tego, że znajduje się w podobnej sytuacji, co sam Mickiewicz. Utożsamia się z nim. Zauważa ich wspólne cierpienie w poszukiwaniu idealnej kobiety i miłości.

Drugi fragment stawia przed nami postać Kostylewa. Jest to młody chłopak, początkowo studiujący w Moskwie, który przenosi się do Akademii Morskiej w Władywostoku. Jest pochłonięty ideą komunizmu. Zaszczepione przez ojca wartość są dla niego najważniejsze. Jest pewien, że ustrój polityczny panujący na zachodzie stanowi cierpienie dla tamtejszych mieszkańców. Chłopak jest bardzo zdolny, szybko się uczy. Dzięki temu poznaje francuskie dzieła. Wypożycza książki różnych twórców: Balzaca, Stendhala, Flauberta czy Constantaab w celu „ćwiczenia się w języku”. Jednak te lektury zupełnie odmieniają jego sposób patrzenia na komunizm. Zauważa jego złe strony, odkrywa na nowo system na zachodzie z zupełnie innej perspektywy. Odsuwa się od partii. Widzi jak był zakłamywany. Zupełnie zmienia swoje zachowanie, nie przykłada się do nauki. Czuje się człowiekiem wyzwolonym. Przedstawia swoje nowe poglądy w rozmowach z kolegami, za co zostaje sądzony. Po długim śledztwie i torturach Misza zostaję zmuszony do podpisania aktu oskarżenia, który zakłada, że pragnął obalić ustrój sowiecki. W trakcie pobytu w obozie, ciężka praca, głód i nieludzie warunki zaczęły w drastyczny sposób zmieniać jego psychikę. Jak się później okazuje, to książki dały mu w tych warunkach szanse na nie zatracenie swojego człowieczeństwa. Świadomie unika pracy przez samookaleczanie.

Na tych przykładach możemy zauważyć w jak dużym stopniu lektura miała wpływ na życie obu bohaterów, zmieniła je w sposób nieoczekiwany. Wokulski kształtował swoje poglądy na temat miłości, natomiast Kostylew odkrył lepszą perspektywę systemu politycznego. Następnie w obozie to literatura pomaga mu w zachowaniu honoru.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty