profil

Charakterystyka Konrada Wallenroda

poleca 86% 104 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

Konrad Wallenrod jest głównym bohaterem powieści poetyckiej Adama Mickiewicza. Jest to imię pod które się podszył, a jego drugim niemieckim imieniem jest Walter Alf, został tak ochrzczony przez Szymona Winrycha.
Mimo stosunkowo młodego wieku Konrad posiada już siwe włosy i zmarszczki, które świadczą o ciężkich doświadczeniach życiowych. Autor opisuje go jako mężczyznę pięknego o błękitnych oczach, które z czasem trochę przygasły. Zazwyczaj miał bladą i surową twarz. Jest rosłym, silnym, odważnym i dojrzałym mężczyzną .
Jest Litwinem, który jako dziecko został porwany przez krzyżaków do Zakonu. Wychowywany jest przez Szymona Winrycha, mistrza krzyżackiego w kulturze niemieckiej, lecz nie stracił własnego poczucia narodowości dzięki litewskiemu wajdelocie – Halbanowi, swojemu przyjacielowi i powiernikowi, który opowiadał mu o pięknie Litwy i uczył go języka litewskiego. Jest zazwyczaj smutny, nie lubił zabaw i biesiad, większość czasu spędzał w samotności. Jest skromny, nie interesują go dobra materialne, sława i pochlebstwa. Główną wadą Konrada jest nadużywanie alkoholu w samotności. Ma żonę Aldonę, którą poznał goszcząc na dworze Kiejstusa po ucieczce z Zakonu.
Od czasu kiedy Konrad dowiedział się o swoim pochodzeniu planuje skuteczną zemstę i obiera drogę podstępu i zdrady za krzywdy, które wyrządził Zakon Litwie. Nie potrafił być do końca szczęśliwy przy swej żonie, ponieważ dręczyło go to, że Litwa jest nękana ciągłymi najazdami wroga. Opuścił żonę, aby służyć ojczyźnie, pomimo że to było sprzeczne z etyką rycerza. Z czasem został obrany wielkim mistrzem Zakonu Krzyżackiego, co jest częścią podstępu. Jako mistrz Zakonu oszukuje Krzyżaków, prowadzi nieczystą grę, choć przysięgał na krzyż i miecz wierność Zakonowi. Walki, które prowadził z Litwą, z pełną świadomością prowadził nieudolnie, tak, by Krzyżacy ponosili porażki. W decydującej wojnie unikał kierowania walką, prowadził rycerzy krzyżackich w zasadzki, w których Litwini dziesiątkowali ich szeregi.
Walter Alf za zdradę i oszustwa zostaje skazany na śmierć przez tajny trybunał Zakonu . Konrad woli jednak popełnić samobójstwo wypijając truciznę, co pohańbiło go całkowicie jako rycerza, człowieka honoru, jakim powinien być.
Konrad Wallenrod przez jednych jest uznawany za patriotę i bohatera a przez innych za zdrajcę i obłudnika. Ja uważam, że jest on bohaterem i wielkim patriotą, ponieważ wykazał się najwyższym stopniem patriotyzmu wobec ojczyzny. Nie pozwolił, aby jego ojczyzna została unicestwiona, pomimo że posłużył się nie etycznym zachowaniem. Dla ratowania ojczyzny był wstanie poświecić szczęście przy boku swojej żony Aldony.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty