profil

Nizina Wielkopolska - krótka charakterystyka regionu

Ostatnia aktualizacja: 2021-05-15
poleca 85% 619 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
nizina wielkopolska

Nizina Wielkopolska leży w obrębie województwa wielkopolskiego i na kawałku łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. Tereny są w 99% nizinne. Przepływa tędy 3 co do wielkości rzeka Polski – Warta. Główne miasta to: Poznań, Kalisz, Gniezno, Konin, Leszno.

Średnia temperatura w styczniu wynosi tam ok. 2 st. C, a w lipcu ok. 19 st. C. Suma opadów w półroczu chłodnym (listopad – kwiecień) wynosi od 200 do 250 mm, a w półroczu ciepłym (maj – październik) od 300 do 400 mm.

Tamtejsza gleba jest bardzo ujednolicona, to piaski, żwiry, iły, gliny, żwiry, głazy, piaskowce i łupki. Są to tereny równinne, w niektórych miejscach faliste i pagórkowate. Są tam zróżnicowane gleby – płowe, brunatne, bielicowe, mady rzeczne, czarne ziemie. Na tych terenach przeważają grądy – lasy liściaste mieszane, ale nie brakuje też borów sosnowych i mieszanych, lasów bukowych, dębowych, łąg, torfowisk i bagiennych lasów olszowych. Jest tu też znaczny udział świerka.

Żyją tu m.in. łosie, rybołowy, bieliki, borsuki, czaple siwe, ropuchy szare, sarny, jelenie, rysie, kuny leśne i kaczki krzyżówki.

Te tereny to obszary rolnicze, fragmenty lasów oraz miejscowo bagna. Uprawia się tam przede wszystkim żyto, ziemniaki, pszenicę, buraki cukrowe i rzepak. Są tam także lasy i trochę łąk. Hoduje się tam bydło i trzodę chlewną. Są tu też kopalnie węgla brunatnego.

Tutejsze ośrodki przemysłowe to przemysł spożywczy, elektromaszynowy i środków transportu, włókienniczy, skórzany i elektrociepłowniczy.

Jest to ważny rejon biznesowy. Ośrodki przemysłowe emitujące duże ilości pyłów i gazów na Nizinie Wielkopolskiej są w Turku, Poznaniu i Koninie. Są tu lasy i o przewadze drzewostanu chorego, i zdrowego, mniej więcej w tych samych ilościach. Tutejsze rzeki są dość zanieczyszczone.

Jest tu kilka parków krajobrazowych, m.in. Rogaliński i Nadwarciański oraz Wielkopolski Park Narodowy. W tych rejonach pod ochroną są: żmija zygzakowata, żółw błotny, bóbr, bocian biały, żubr, pełnik europejski. Atrakcją przyrodniczą są Dęby Rogalińskie. Warto zobaczyć gnieźnieńską katedrę i Ostrów Legnicki – miejsce chrztu Polski.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta