profil

Rozprawka „Nie wszystko w życiu ważne da się przeliczyć na pieniądze”.

poleca 85% 327 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

„Nie wszystko w życiu ważne da się przeliczyć na pieniądze”. Teza zawiera stwierdzenie o którym większość ludzi w dzisiejszych czasach zapomina. Ludzie gonią za pieniądzem ponieważ myślą że to on zapewni im dostatnie i szczęśliwe życie. Człowiek z braku czasu nie zastanawia się nad celem do którego dąży i gromadzi tylko dobra materialne. Lecz przyjaciół, szacunku rodziny i zdrowia nie można kupić. Wiele osób szuka dochodu porzucając wszystko inne a w szczególności rodzinę, pracując od rana do wieczora bez wytchnienia, nie mając czasu na przyjemności. Warto także przypomnieć przysłowie „pieniądze szczęścia nie dają”, w prawdzie posiadając je można pozwolić sobie na bardziej dostatnie życie ale szczęścia nie można się kupić. Jest też druga strona medalu, nie można robić dla pieniędzy wszystkiego. Nie wolno porzucać swoich wartości moralnych i wykonywać rzeczy których bez zapłaty nigdy byśmy nie zrobili.
Pierwszym argumentem na poparcie tezy jest postać Harpagona z powieści Skąpiec napisanej przez Moliera. Jest on zgorzkniałym skąpcem który chce posiadać jak największy majątek. Próbując za wszelką cenę wydać jak najmniej pieniędzy zapomina o swojej rodzinie i bliskich raniąc ich uczucia. Liczy się dla niego tylko majątek i jest gotów zrobić wszystko aby go powiększyć-nawet zabić. Harpagon jest idealnym przykładem człowieka który dąży do celu nie zważając na okoliczności. Takich ludzi nie powinno się naśladować są oni dla nas tylko przestrogą.
Kolejnym przykładem na to że pieniądze to nie wszystko jest znany informatyk i przedsiębiorca, założyciel firmy Microsoft Bill Gates który gdy zarobił fortunę nie postanowił jej dalej pomnażać lecz podjął się działalności filantropijnej. Bill wydał miliardy dolarów na organizacje charytatywne, przez co stracił tytuł najbogatszego człowieka na świecie. Założył też wraz z żoną organizacje charytatywną która zajmuje się zarówno wspieraniem ludzi z tzw. krajów trzeciego świata jak i wspomaganiem badań naukowych. Chociaż Gates mógł pozostawić pieniądze dla siebie, zrozumiał że tym czynem nikomu nie pomoże a tym bardziej nie uratuje życia co mógł uczynić przeznaczając część swojego majątku.
Kolejnym przykładem jest Ebenezer Scrooge, główny bohater Opowieści Wigilijnej napisanej przez Karola Dickensa. Był on skąpym właścicielem kantoru który pracował nawet w święta Bożego Narodzenia. Nie przyjął zaproszenia swojego siostrzeńca na wigilie ponieważ bardziej od relacji z bliskimi interesowały go pieniądze. Dopiero po spotkaniu z duchami które pokazały mu jak mogłoby wyglądać jego życie gdyby nie był tak skąpy postanowił się zmienić.
Podsumowując mogę uznać że nie wszystko da się zdobyć za pomocą pieniędzy czasem lepiej nie gromadzić dóbr materialnych lecz udoskonalać swoje relacje z innymi ludźmi. Trzeba pamiętać aby nie zdobywać majątku za wszelką cenę lecz z rozsądkiem i umieć znaleźć moment w którym mamy go tyle aby móc podzielić się nim z potrzebującymi go bardziej od nas. Moim zdaniem pieniądze są potrzebne do tego aby żyć w względnym dostatku lecz nie powinny one przyćmiewać nam innych życiowych celów.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty