profil

Masaż - rodzaje, efekty, wpływ masażu, ruchy masażu,

poleca 85% 213 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Masaż - jest jedną z najstarszych dziedzin sztuki lekarskiej.
Wywodzi się on z Indii i Chin. Hindusi już w 1800 roku p.n.e. podali dokładne wskazówki wykonywania masażu, który najpierw byt elementem kultu religijnego, a później został zaliczony do metod leczenia. Z krótkich przekazów pisemnych wiadomo, że w leczeniu niektórych chorób lekarze zalecali masaż. Świadczą o tym wzmianki w dziełach
Hipokratesa, Celsusa i Galena.
Środki poślizgowe i wspomagające masaż :
Są stosowane w celu zwiększenia poślizgu ręki masażysty po skórze pacjenta. Nakłada się je zawsze na dłoń masażysty, a nie bezpośrednio na ciało pacjenta.
Do środków poślizgowych zalicza się:
talk kosmetyczny,
wazelinę, lanolinę,
oliwę, mydło i inne
Masaż klasyczny
wykonuje się gołą ręką na obnażonym ciele pacjenta zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki, określany mianem terapii manualnej.
Masaż klasyczny ręczny
wykonywanie przez masażystę poszczególnych ruchów w określonym tempie, rytmicznie, z określoną siłą, bez rozciągania skóry, zgodnie z kierunkiem przebiegu mięśni, naczyń krwionośnych i limfatycznych od obwodu do serca.
Masaż sportowy
Osoba wykonująca masaż sportowy powinna być zorientowana, które mięśnie w danym momencie trzeba masować (niekoniecznie musi to być całe ciało).
Masaż leczniczy (rehabilitacyjny)
jest zabiegiem fizykoterapeutycznym oddziałującym na tkanki ustroju energią mechaniczną. Jest uzupełnieniem leczenia fizykalnego. Wynik leczniczy zależy od sposobu jego wykonania oraz dobrej znajomości anatomii i fizjologii. Zmiany w komórkach i tkankach ustroju, w poszczególnych okresach życia są różne.
Reakcje organizmu zależą od wieku i stanu chorobowego pacjenta. W leczeniu niektórych chorób konieczne są zabiegi medyczno-mechaniczne, będące połączeniem masażu i kinezy ruchowej, w zależności od wieku pacjenta i jego rozwoju psychicznego. Masaż leczniczy rozpoczyna się ruchem głaskania, następnie wprowadza się inne ruchy i kończy zabieg. Czasami cały masaż ogranicza się tylko do głaskania.
Przeciwskazania do masażu ogóllnego leczniczego:
• Stany gorączkowe
• Stany zapalne, choroby zakaźne i alergiczne skóry
• Zagrożenia krwotoczne
• Choroba Buergera
• Łamliwość kości
• Wczesne stany pozłamaniowe
• Owrzodzenia podudzi
• Zapalenie żył
• Świeże zakrzepy
Wpływ masażu na układ nerwowy
Układ nerwowy jest koordynatorem licznych czynności ustrojowych. Informacje ze środowiska zewnętrznego i wewnętrznego są odbierane przez swoiste receptory, a następnie przekazywane do odpowiednich układów i tkanek. Organizm po otrzymaniu informacji reguluje złożone czynności poszczególnych narządów,
na co można wywierać pośredni wpływ, oddziałując na układ krążenia i układ nerwowy.
Wpływ masażu na układ oddechowy
Masaż przyspiesza cyrkulację krwi w naczyniach krwionośnych, a tym samym zwiększa ilość krwi dostarczanej do płuc, gdzie następuje wymiana gazowa. Pod wpływem masażu poprawia się funkcjonowanie układu oddechowego, wzrasta ilość krwi bogatej w tlen, niezbędnej do właściwego rozwoju tkanek.
Wpływ masażu na układ krwionośny
Podczas masażu następuje miejscowe przekrwienie czynne, w wyniku rozszerzenia naczyń włosowatych skóry oraz drobnych tętniczek na skutek bodźców mechanicznych. Na przyspieszenie krążenia wpływa powstawanie ciał chemicznych pochodzenia tkankowego, podobnych do histaminy(działają rozszerzająco na naczynia włosowate).
Ruchy masażu
• głaskanie,
• rozcieranie,
• ugniatanie,
• oklepywanie,
• wibracja.
Głaskanie
Wykonuje się go opuszkami palców lub całą dłonią, w zależności od masowanego odcinka. Ręce należy przesuwać lekkimi ruchami po powierzchni masowanej, raz jedna ręką, raz drugą bądź jednocześnie.
Rozcieranie
Wykonuje się go koliście lub półkoliście, wzdłuż kierunku przebiegu mięśni.
Rozcieranie można też podzielić na:
• powierzchowne (wykonywane opuszkami palców lub całymi dłońmi),
• głębokie (wykonywane kłębami dłoni).
Ugniatanie jest ruchem wnikliwszym niż głaskanie, a wykonując go należy pamiętać, że każdy mięsień trzeba traktować oddzielnie. Ugniatanie rozpoczyna się zawsze od przyczepu dalszego
w kierunku bliższego. Intensywność tego ruchu zależy od masowanego odcinka.
Oklepywanie
Jest to silny bodziec mechaniczny, polegający na wykonywaniu szybkich, krótkich uderzeń z bliskiej odległości.
Wibracja
Jest najtrudniejszym i najbardziej męczącym ruchem dla osoby wykonującej zabieg. Są to delikatne rytmiczne uderzenia, wprawiające tkanki w ruch drżący. Wibracja wymaga dużej precyzji i zaangażowania ze strony masażysty.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 4 minuty