profil

Na podstawie Hymnu ( Bogarodzico, Dziewico! ) Juliusza Słowackiego przedstaw wpływ „Bogurodzicy” na lirykę późniejszej epoki

poleca 85% 548 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki

hymn jest to uroczysta i podniosła pieśń pochwalna sławiąca bóstwo, bohaterskie czyny, wielkie idee oraz otoczone szacunkiem różnorodne wartości. Hymn ( „Bogarodzico, Dziewico )” Juliusza Słowackiego, został napisany przez poetę w 1930 roku w Warszawie po wybuchu powstania listopadowego. Jest to pierwszy utwór Juliusza Słowackiego o tematyce patriotycznej. Autor „Kordiana” nazywa swój utwór „Hymnem”, aby w ten sposób podnieść jego doniosłość i rangę w tak ważnej chwili dla zniewolonej Polski, jaką były przygotowania do wybuchu powstania listopadowego.
Podmiotem lirycznym „ Hymnu ” Juliusza Słowackiego ( Bogarodzico, Dziewico! ) są Polacy, którzy są bojownikami podczas trwania powstania listopadowego. Adresatką utworu jest Matka Boska, do której podmiot liryczny zwraca się w formie apostrofy „ Bogarodzico, Dziewico!”. Matka Boska jest pośredniczką pomiędzy Bogiem a ludźmi „Wolnego ludu śpiew/ Zanieś przed Boga tron”. Jest ona wybrana i uwielbiona przez Boga „ Bogiem sławiena”. Hymn Juliusza Słowackiego „Bogarodzico, Dziewico!” nawiązuje do średniowiecznej pieśni – „ Bogurodzicy ” ( zabytku języka polskiego ), która śpiewana była w szczególnych momentach dziejowych, np. bitwa pod Grunwaldem czy też bitwa pod Warną. „Bogurodzica” została również odśpiewana podczas koronacji Władysława Warneńczyka. Ponadto, „Bogurodzica” pełniła również funkcję hymnu dynastycznego Jagiellonów.
Hymn Juliusza Słowackiego ( Bogarodzico, Dziewico! ) ma kompozycję klamrową. Ramy utworu stanowią strofy skierowane do Maryi „Bogarodzico, Dziewico!”/ Słuchaj nas, Matko Boża”. Adresatami pozostałych strof są rycerze, Litwini oraz bracia, którzy biorą udział w walkach. Natomiast „Bogurodzica” ma budowę pieśniową. Składa się z dwóch strof oraz refrenu. Postaciami występującymi w utworze są: Maryja, Jan Chrzciciel, Chrystus oraz Bóg, którzy nawiązują do czterech cnót kardynalnych, tj. męstwo, umiarkowanie, sprawiedliwość oraz roztropność.
Podsumowując, Hymn Juliusza Słowackiego w porównaniu do „Bogurodzicy” nie ma charakteru religijnego, jest tylko i wyłącznie wierszem patriotycznym, hymnem powstańczym. Dominującym uczuciem jest tu radosc, wiara w szczęśliwą przyszłość, wolność . Według podmiotu lirycznego Bóg i Maryja sprzyjają powstaniu, co zapewnia jego zwycięstwo „ Oto lud zmartwychwstanie”.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 1 minuta