profil

Osąd społeczeństwa - "Chłopi"

drukuj
satysfakcja 75 % 4 głosy

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Po chwili tematem konwersacistaje się Jagna, która wkrótce ma poślubić Macieja Borynę, bogatego mężczyznę, który ma wysoką pozycję w hierarchii wiejskiej. Chłopki z drwiną nazywają ją dziedziczką majątku Boryny. Jagustynka z pogardliwym uśmiechem dodaje, że Jagna jest kobietą rozwiązłą i romansuje co chwila z innym mężczyzną bez zastanowienia się. Inna kobieta dodaje, że ostatnio odrzuciła zaloty Józka, jednego z mieszkańców Lipiec. Dowiadujemy się też, że Dominikowa, czyli matka młodej Paczysiówny często przebywa w kościele, co czyni ją kobietą religijną i pobożną. Chodzi nawet na odpusty, co wzbudza pozytywną reakcję wśród ludzi. Po chwili nazwana jest jednak czarownicą. Chłopka przytacza nawet sytuację potwierdzającą swoją tezę. Kiedy jeden z mieszkańców Lipiec zbierał śliwki, ta powiedziała złe słowa w jego kierunku, co od razu spowodowało reakcję. Jagustynka uważa, że kilkadziesiąt lat temu, kobiety takie jak Jagna wypędzano ze wsi. Jednak według niej Paczysiówkę obroniły Antek, który wyraźnie coś do niej czuje. Chłopka mówiąc te słowa uważa, aby nie usłyszała tego Anna. Inne kobiety kiedy dowiedziały się o domniemanym romansie Jagny i Antka wzdrygnęły się. Zgodnie uznają, że "to by już grzech i obraza boska była". Mieszkanki Lipiec oskarżają dziewczynę o to, że "wpuszczała pod pierzynę" każdego mężczyznę jakiego poznała. Po chwili dowiadują się, że syn Boryny to nie jej jedyny zalotnik. Towarzyszki Jagustynki w pozytywny sposób oceniają urodę Jagny. Uważają, że "ślepie to ma rychtyk jak te lnowe kwiatki".
Podany fragment pokazuje, że wśród kobiet Jagna wzbudzała przede wszystkim negatywny emocje. Uwodzenie mężczyzn, którego się dopuszczała było niegodne naśladowania. Mieszkanki Lipiec najchętniej wypędziłyby Paczysiówkę ze wsi, co zakończyłoby wszystkie problemy. Zdają sobie one sprawę z niezwykłej urody jaką posiada przyszła żona Boryny, co doprowadza je do złości. Największym grzechem jaki popełnia Jagna jest według Jagustynki i innych kobiet są zdrady i spotykanie się z Antkiem. Inne spojrzenie bohaterkę „Chopów” mieli mężczyźni w Lipach. Prawdopodobnie spowodowane było to ich romansami z Jagną. Liczne znajomości z chłopcami nie budziły w Paczysiówce żadnych oporów. Wręcz przeciwnie, sprawiało jej to nawet przyjemność, choć czasami sama nie była świadoma swoich zalotów. Odpowiedzialna za to była Dominikowa, matka sprawczyni całego zamieszania. Nie wychowała ona swojej córki tak jak należy przez, co nie wiedziała, co naprawdę jest dobre, a co złe. Jagna z natury oczarowywała mężczyzn. Na codzień była wręcz kobietą nieśmiałą, o czym świadczą rumieńce przy każdym spotkaniu z Antkiem. Czasami jeden uśmiech potrafił sprawić, że mieszkańcy Lipiec padali jej do stóp.
Jagna padła ofiarą osądów społeczeństwa głównie przez swoją inność. Mimo, że w Lipcach nie tylko ona dopuszczała się licznych romansów, to tylko ją spotkała kara. Paczesiówna jest wręcz „kobietą fatalną” charakterystyczną dla epoki młodopolskiej. Przyszła żona Boryny przynosi nieszczęścia mężczyznom, z którymi się związała.. Największa kara dotyka jednak ją samą w czwartej części powieści, gdzie zostaje wygnana ze wsi. Różne spojrzenia na Jagnę spowodowane były jej sposobem pojmowania miłości, która dla niej była szalona i krótka. Nie odpowiadało to większości mieszkańców, co przyczyniło się do podziału na zwolenników jej postępowania jak i przeciwników.

Data dodania: 2012-09-09

Przydatna praca? Tak Nie
W słownikach:
(0) Brak komentarzy
Teksty kultury