profil

Budowa i rola układu pokarmowego

poleca 85% 1707 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Budowa układu pokarmowego

Droga pokarmu
Jama ustna-pobieranie, mechaniczne rozdrabnianie pokarmu, mieszanie go ze śliną, wstępne trawienie cukrów. Na jamę ustną wpływa enzym działający którym jest amylaza ślinowa powstaje w śliniankach
Gardło-wspólny odcinek przewodu pokarmowego i układu oddechowego. Pokarm uformowany w kęs zostaje połknięty. Tu nie ma wpływu żaden enzym.
Przełyk-umięśniony przewód, którym porcja pokarmu jest transportowana z gardła do żołądka, dzięki fali ruchów perystaltycznych. Tu nie ma wpływu żaden enzym
Żołądek-gromadzenie i mieszanie, częściowe trawienie białka. Kwas solny, wydzielany przez gruczoły ściany żołądka, umożliwia działanie pepsyny niszczy drobnoustroje chorobotwórcze. Śluz nawilża pokarm i chroni ścianę żołądka przed działaniem kwasu. Na żołądek wpływającym enzymem jest pepsyna wytwarzana w gruczołach ściany żołądka.
Dwunastnica-początkowy odcinek jelita cienkiego, w którym rozpoczyna się intensywny proces trawienia białek, tłuszczów i cukrów. Enzymy działające: trypsyna rozkłada białka amylaza trzustkowa rozkłada cukry lipaza rozkłada tłuszcze. Powstaje to w trzustce i gruczołach ściany dwunastnicy.
Dalsze odcinki jelita cienkiego-końcowy etap trawienia białek, węglowodanów i tłuszczów. Dzięki enzymom powstaje mieszanina substancji odżywczych, wody, witamin i soli mineralnych oraz niestrawionych resztek pokarmowych. Wchłanianie glukozy, aminokwasów, witamin, glicerolu kwasów tłuszczowych do kosmków, skąd wraz z krwią są rozprowadzane po organizmie. Działającym enzymem są enzymy zawarte w soku jelitowym zachodzą w gruczołach ściany jelita cienkiego.
Jelito grube-wchłanianie wody, soli mineralnych i niektórych witamin. Usuwanie niestrawionych resztek pokarmu w postaci kału.
Budowa układu pokarmowego
1.Przewód pokarmowy
a)jama ustna (rozdrabnianie, zmiękczanie i wstępne trawienie pokarmu)
b)gardło
c)przełyk (transport pokarmu)
d)żołądek (trawienie białek)
e)dwunastnica (trawienie pokarmu)
f) jelito cienki (wchłanianie strawionego pokarmu)
g)jelito grube (formowanie kału i synteza niektórych witamin)
h)odbyt (defekacja)
2.Gruczoły pokarmowe
a)ślinianki
b)wątroba
c)trzustka
Wątroba wytwarza żółć, przekształca substancje trujące w obojętne oraz gromadzi nadmiar glukozu.
Ślinianki wytwarzają ślinę, która nawilża pożywienie, ma również właściwości bakteriobójcze i uczestniczy w trawieniu cukrów.
Trzustka wytwarza enzymy trawienne, które przepływają do przewodu pokarmowego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty