profil

Pojęcie wolności w rozumieniu bohaterów "Dżumy" A.Camusa. Zinterpretuj wskazany fragment.

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-22
poleca 85% 996 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wskazany fragment przedstawia trzech bohaterów powieści "Dżumy" A.Camusa. Rieux, Tarrou i Rambert mieli odmienne podglądy na temat wolności.

Rieux, który był lekarzem przekładał dobro innych nad swoje. Dbał i pielęgnował ludzi chorych na dżumę, ponieważ uważał to za swój obowiązek. Wykonując swój zawód czuł zmęczenie, lecz w głębi duszy pomagając innym pomagał też sobie. Zachowując się odpowiednio do sytuacji był szczęśliwy służąc pracą zadżumionym. Tak jak mówił, każdy ma prawo do szczęścia i osobistej wolności i nie jest to czyn wstydliwy, gdyż on również to zrobił. Nie potępiał Ramberta, który chciał początkowo uciec od zła i odnaleźć swoje szczęście. Rieux był i został wolnym człowiekiem, ponieważ przetrwał i pokonał dżumę. Wygrana z chorobą była dla niego jedyną szansą na prawdziwą wolność. Poświęcając swoje życie innym wygrał walkę.

Sytuacja Ramberta była inna, gdyż pozostając w niebezpiecznym mieście czuł się w nim uwięziony. Jednak sam nie wiedział czemu zmienił swoją decyzje i postanowił zostać. Czuł, że tchórząc zrani siebie, ponieważ poczucie winy i wyrzuty sumienia przeszkodziłyby mu w szczęściu oraz kochać osobę, na której mu zależy. Nie byłaby to wolność jaką sobie wyobraził. Fakt, że tylko on jeden spośród wszystkich ludzi skazanych na śmierć przez chorobę byłby wolny i szczęśliwy sprawiał, iż Rambert czuł wspólnotę z obywatelami miasta. Zrozumiał, że sprawa dżumy dotyczy również jego samego. Utrata nadziei, że kiedykolwiek uda mu się uciec z miasta pomogła mu wybrać mniejsze zło, mniejszą wolność przyłączając się do Rieuxa.

Zdaniem Torrou człowiek stoi przed trudnym wyborem, Decydując się na dzielenie nieszczęścia z innymi pozbawiamy się szansy na szczęście i odbieramy sobie wolność. Wybierając wspólnotę z innymi nie mamy czasu na własną radość i życie, ponieważ jesteśmy w pełni oddani społeczeństwu. Tarrou wybrał pierwszą opcję, dlatego nie czuł się w pełni wolny i szczęśliwy. Wiedział jednak, że nie mógł inaczej postąpić. Był świadomy słusznie podjętej decyzji, pomimo że pozbawił się szansy na życie wolne od dżumy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta