profil

Wpływ klimatu na działalność gospodarczą człowieka

poleca 85% 240 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Klimat przede wszystkim wpływa na gospodarkę rolną, sadownictwo, ogrodnictwo etc.
Każda roślina do wegetacji potrzebuje określonych warunków (wilgotność, nasłonecznienie, temperatura, odpowiednia flora lub fauna, z którą żyje w symbiozie) co utrudnia ich hodowlę.
Wyróżnia się 5 stref klimatycznych. Strefa klimatów równikowych - średnia temperatura wynosi tam ok. 27st. Cels., a średnie opady to 2287 m. Nie wyróżnia się pór roku, ludność głównie zajmuje się zbieractwem i ogrodnictwem. Hodowane są tam rośliny takie jak : maniok, banany, kukurydza. Ludzie zakładają plantacje, czyli gospodarstwa rolne specjalizujące się w uprawie tylko jednego gatunku (najczęściej kauczukowca lub trzciny cukrowej).
Strefy klimatów zwrotnikowych i podzwrotnikowych - panuje tam temperatura od 15 st. Cels. do 26. Gospodarka w niektórych z tych krajów opiera się na turystyce. Przykładem może być Grecja, która przyciąga ludzi wysokimi temperaturami oraz dostępnością do ciepłych akwenów wodnych. Mieszkańcy zajmują się uprawą m. in. oliwek, winorośli oraz cytrusów, których eksport stanowi dużą część dochodu budżetu kraju.
Strefa klimatów umiarkowanych - średnia roczna temperatura waha się od 0 do 10 st. Cels. Rolnictwo tejże strefy opiera się na zbożach, np.:żyto, pszenica, kukurydza oraz ziemniakach i burakach cukrowych. Plony zbierane są raz w roku.
Strefa klimatów okołobiegunowych charakteryzuje się długimi i mroźnymi zimami. Temperatura dochodzi tam nawet do prawie -90 st. Cels. Podstawę gospodarki stanowi rybołówstwo.
Jest to strefa klimatów najmniej korzystna dla człowieka ( m. in. z powodu niskich temperatur oraz występowania tzw. zjawiska nocy polarnej).
Podsumowując, klimat warunkuje działania człowieka i nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jesteśmy od niego uzależnieni...

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta