profil

Układ pokarmowy - opis

poleca 90% 102 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Budowa układu pokarmowego

Układ pokarmowy rozpoczyna się tzw. rąbkiem czerwieni wargowej. W jamie ustnej znajduje się język, na powierzchni którego ulokowane są kubki smakowe.
Przejdźmy do uzębienia. Wzór zębowy człowieka wygląda następująco : [2,1,2,3] na każdą ćwierć, to znaczy, że w każdej połowie szczęki znajdują się 2 siekacze, 1 kieł, 2 przedtrzonowe i 3 trzonowe. W samym środku zęba znajduje się miazga, w której skład wchodzą naczynia krwionośne i nerwy. Następną warstwą jest zębina zbudowana z odontoblastów - chroni miazgę przed bodźcami ze środowiska zewnętrznego. Całą koronę zęba przykrywa szkliwo z ameloblastów, najtwardsza tkanka organizmu.
Gruczoły ślinowe wydzielają ślinę, w której skład wchodzą m. in. amylaza ślinowa (ptialina) - enzym trawiący cukry oraz lizozym - subst. bakteriobójcza.
Gardło jest wspólnym odcinkiem dwóch układów - pokarmowego i oddechowego. Zbudowane jest z m. in. tkanki mięśniowej poprzecznie prążkowanej.
Przełyk ma długość ok. 23-25 cm, wyścielony jest tkanką nabłonkową. Pożywienie przesuwa się do żołądka dzięki tzw. ruchom perystaltycznym. Pokarm stały "przebywa" w przełyku ok. 6 sek.
Żołądek jest hakowatym workiem mięśniowym. Wydziela sok żołądkowy, w którego skład wchodzi kwas solny, pepsynogen (uśpiona forma pepsyny, uaktywnia się przez kontakt k. solnym.) oraz podpuszczka - enzymy trawiące białka. Zdolność do wydzielania podpuszczki zanika wraz z wiekiem.
Wątroba jest magazynem różnego rodzaju substancji - żelaza, wit. A, B12, D. Wytwarza erytrocyty oraz żółć, która rozbija tłuszcz na mniejsze cząsteczki (emulgacja). Dzięki temu istnieje możliwość ich strawienia. Wątroba neutralizuje również toksyny.
Trzustka jest m. in. gruczołem dokrewnym. Wydziela glukagon, który podnosi poziom cukru we krwi oraz insulinę, która działa przeciwnie. Trzustka również wydziela do dwunastnicy enzymy trawienne: trypsynę, trawiącą białka, lipazę - tłuszcze, amylazę trzustkową - cukry oraz nukleazę - kwasy nukleinowe.
Jelito cienkie ma długość ok. 4-6 m., dzieli się na 3 części - dwunastnicę, jelito czcze , jelito kręte.
Dwunastnica jest pierwszym odcinkiem jelita cienkiego. Tu właśnie zachodzi trawienie subst. odżywczych przez enzymy, które wymieniłem wcześniej.
W jelicie czczym zachodzi wchłanianie mleczka pokarmowego za pośrednictwem kosmków jelitowych, pokrytych mikrokosmkami, by uzyskać jak największą powierzchnię wchłaniania.
W jelicie krętym zachodzi końcowe trawienie pokarmów. Oddzielone jest zastawką krętniczo-kątniczą od jelita grubego, by uniemożliwić cofnięcie się pokarmu.
W jelicie grubym następuje wchłanianie wody i soli mineralnych, proces formowania kału. Występują tu bakterie symbiotyczne syntezujące wit. K oraz niektóre z grupy B.
W odbytnicy gromadzi się kał przed jego wydaleniem przez odbyt.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty