profil

Gospodarka Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 2024-01-24
poleca 83% 2789 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Podróżując przez Amerykę z północy na południe, łatwo można zauważyć różnorodność krajobrazów i warunków klimatycznych. Gospodarka państw tej części świata jest równie zróżnicowana. Oprócz potęg gospodarczych, takich jak Stany Zjednoczone i Kanada, znajdują się tam kraje zaliczane do najsłabiej rozwiniętych ekonomicznie na świecie. Należą do nich między innymi Haiti, razem z Nikaraguą, państwami leżącymi w Ameryce Środkowej, a także Boliwią, położoną w Ameryce Południowej. Linia podziału między zamożną północą a biedniejszym południem przebiega wzdłuż granicy między Stanami Zjednoczonymi a Meksykiem.

Bogate północne gospodarki Stanów Zjednoczonych i Kanady są nowoczesne i bardzo wydajne. Obydwa te państwa należą do najlepiej rozwiniętych na świecie, charakteryzując się wysoką wartością PKB przypadającą na jednego mieszkańca. Ponadto, mają znaczący udział, zwłaszcza Stany Zjednoczone, w produkcji i konsumpcji energii elektrycznej na świecie. Usługi dominują w strukturze PKB, podczas gdy rolnictwo ma niewielki udział. Jednak nie oznacza to, że rolnictwo w tych krajach jest na niskim poziomie; wręcz przeciwnie, cechuje je wysoki poziom mechanizacji. Rolnicy wykorzystują tam nowoczesne metody hodowli zwierząt i uprawy roślin.

Gospodarka krajów Ameryki Łacińskiej, czyli zamożnego południa, charakteryzuje się znacznie niższym poziomem rozwoju w porównaniu z gospodarką Stanów Zjednoczonych i Kanady. Na obszarze biednego południa znajdują się kraje o różnym poziomie rozwoju gospodarczego. Do tych bardziej rozwiniętych zalicza się m.in. Brazylię, Meksyk, Argentynę, Wenezuelę i Chile. Natomiast najmniej rozwinięte państwa tego regionu to na przykład Boliwia, Gujana, Nikaragua, Haiti, a także Kostaryka.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Geografia świata