profil

Rozwój prenatalny

poleca 87% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

I Zapłodnienie.
Polega na połączeniu się plemnika z komórką jajową. Dochodzi do niego w jajowodzie. Może dojść do zapłodnienia poza jajowodem, komórka jajowa może wypaść do jamy ciała. Po owulacji komórki jajowe żyją w jajowodzie kilkanaście godzin. Plemniki w kobiecych drogach rodnych mogą żyć do tygodnia. Na tym etapie może dojść do powstania bliźniąt dwujajowych, gdy zostaną uwolnione dwie komórki jajowe. W wyniku zapłodnienia powstaje zygota. Jest ona diploidalna.

II Faza rozwoju jaja płodowego.
Trwa 21 dni. Zachodzi tam bruzdkowanie. Jest to mitotyczny podział zygoty. W wyniku podziału powstają blastomery. Na początku są niezdeterminowane, czyli nie mają określonej funkcji. Dzięki temu jest możliwość powstania bliźniąt jednojajowych. W wyniku bruzdkowania tworzy się stadium moruli. Jest to zbita grudka komórek, w których komórki już ulegają determinacji. W wyniku dalszego bruzdkowania morula przekształca się w blastocystę. Różni się ona od moruli tym, że znacznie zwiększa swoje rozmiary w wyniku rozsuwania się komórki na zewnątrz i tworzenia w środku tak zwanej pierwotnej jamy ciała. W czasie bruzdkowania jajo płodowe przemieszcza się w stronę macicy dzięki skurczom jajowodów. Ta wędrówka powinna trwać 6-10dni. Jeśli będzie trwała mniej nie będzie mogła zagnieździć i zostanie wydalone. Jeżeli wędrówka będzie trwać zbyt długo to rozwinie się ciąża pozamaciczna. W czasie tej wędrówki mówimy o tak zwanym cytotroficznym sposobie odżywiania się. Składniki te pochodzą z deutoplazmy. Trofoblast zaczyna wydzielać enzymy trawienne by strawić osłonkę przejrzystą i nadtrawiają błonę śluzową macicy by utworzyć zagłębienie. Jajo przechodzi na histograficzny etap odżywiania. Nadtrawiania zachodzi tak długo aż całe jajo zostanie obrośnięte błoną śluzową. Gdy błona się zamknie dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Wypływa z nich krew. Ta krew obmywa jajo płodowe i zarodek przechodzi na hemotroficzny etap odżywiania. Będzie trwał on już do końca. Zaczyna się gastrulacja. Jest to tworzenie listków zarodkowych. Są to warstwy przyszłych tkanek. 3 warstwy - ektoderma (zewnętrzna), endoderma (wewnętrzna) i mezoderma (środkowa). Z ektodermy powstanie np. układ nerwowy i narządy zmysłu. Z endodermy większość gruczołów, a reszta z mezodermy.

III Faza rozwoju zarodkowego.
Utworzenie się zawiązka serca wyznacza początek tej fazy. Trwa do końca 8 tygodnia ciąży. Powstają zawiązki wszystkich narządów. Poza narządami zaczynają się tworzyć błony płodowe (owodnia, omocznia, kosmówka). Kosmówka powstaje z trofoblastu, a owodnia i omocznia z embrioblastu. Kosmówka jest najbardziej zewnętrzną błoną. Jej pierwotna funkcja to funkcja ochronna przed czynnikami zewnętrznymi i wymiana gazowa (u zwierząt). U nas przekształca się od razu w łożysko (wchodzi w jego skład). Jego funkcją jest pośredniczenie w wymianie gazowej i składników mineralnych. Od matki przez łożysko transportowany jest tlen, składniki odżywcze i przeciwciała oraz hormony. Od dziecka przez łożysko przekazywane są produkty przemiany materii. Omocznia - jej pierwotną funkcją jest gromadzenie moczu zarodkowego. U nas omocznia weszła w skład pępowiny. Owodnia wykształca się u nas w pełni. Jej pierwotna funkcja to ochrona przed urazami mechanicznymi. Amortyzuje wstrząsy.

IV Faza rozwoju płodowego.
Trwa od początku 9 tygodnia do końca ciąży. Faza ta polega na wytworzeniu narządów ostatecznych. Najpierw powstaje serce - w poprzedniej fazie. W drugim miesiącu (ok 40 dnia) mózg podejmuje pracę. Dopiero wtedy jest możliwość powstania kolejnych narządów. W trzecim miesiącu powstaje układ moczowo-płciowy, powstają nerki i narządy rozrodcze. Zaczyna się mineralizacja szkieletu. Musi być przed układem krwionośnym, bo najpierw musi być szpik kostny. W czwartym miesiącu rozwija się układ krwionośny. Szpik produkuje krwinki. Wątroba także zaczyna pracować. Rozpoczyna się krążenie płodowe. Jest możliwy duży przyrost masy. W piątym miesiącu jest największy przyrost masy płodu. W szóstym miesiącu rozwija się układ oddechowy, powstają pęcherzyki płucne. Trzy ostatnie miesiące do udoskonalanie narządów i przyrost masy. Prawidłowy poród jest między 38 a 40 tygodniem. Jeśli ma miejsce między 28 a 37 tygodniem to jest tzw. poród przedwczesny. Między 18 a 27 tygodniem jest tzw. poród niewczesny. Przed 18 tygodniem mówi się o poronieniu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty