profil

Czytanie ze zrozumieniem "Nad NIemnem" mogiła powstańców

poleca 84% 2810 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Eliza Orzeszkowa

MOGIŁA POWSTAŃCOW

1.Powstanie styczniowe
2.”Rozległa polana czy łąka leśna, objętą regularnym i ściśle zamkniętym kolem falistych wzgórzności, po których pięły się i spływały coraz gęściej tłoczące się i plączące ze sobą stare sosny, jodły i młode zarośla.”
3.Justyna ze zdziwieniem oglądała i podziwiała piękny krajobraz tego miejsca, zachwycając się jego niedostępnością i tym, ze nie stanęła tam nigdy ludzka noga. Pogrążona była w zadumie oraz ze zdziwiłem obserwowała swojego towarzysza.
4.
-Słowa te powtarzają się by zwrócić uwagę, że mogiła powstańców była miejscem niedostępnym.
-Nigdy nikt nie odwiedzał mogiły, sprawiając, iż polegli powstańcy zostali zapomniani.
-Przyroda otaczająca mogiłę była nietknięta przez ludzką stopę, przyroda była niezwykle piękna, sama natura stworzyła ten uroczy krajobraz.
-Niedostępność mogiły wprawia odbiorcę w nastrój zadumy.
5.”Jan zdjął czapkę i zamyślonymi oczami wodził po nagich szczytach pagórków. Miał postawę człowieka, który stanął na progu kościoła i wpatruje się w ołtarz. Można by pomyśleć, że nigdzie tyle, ile w tym miejscu, nie czuł się człowiekiem i nigdzie tyle nie doznawał ludzkich, wyższych, od codziennego życia dalekich- zaczął też takim głosem, jakim człowiek w progu świątyni przemawia.”
„Jan znowu zwrócił się ku pagórkowi i stanął”
„Jan w milczeniu pagórek ten Justynie ukazywał”
„głowę znowu odkrył i kroku przyspieszył”
6.Jan miał ogromny szacunek do mogiły powstańców jak i samego powstania. Docenia działanie powstańców, jest im wdzięczny. Mogiłę traktował jak tak kościół, stał przed nią tak, jakby patrzył na ołtarz. Sam pamięta powstanie, miał wtedy 8 lat. Patrząc na mogiłę pogrążał się w zadumie, milczał.
7.Jan był patriotą i doceniał działania i poświecenie powstańców dla ojczyzny. Patriotyzm był jego człowieczeństwem, dlatego dopiero na mogile czuł się jak człowiek. Dopiero w tym miejscu pogrążał się w zadumie, rozmyślał nad losami i historią swojego narodu.
8. Pagórek, bór, polana, łąka leśna
9.
10.”wonie smoły, jałowcu, cząbrów, zmieszane z tym wilgotnym i cmentarnie przywodzącym na pamięć zapachem, który wydaje z siebie wiecznym cieniem osłoniętą, białą pleśnią kwitnąca ziemia.”
„woń stęchlizny z siebie wydając bielała pleśń ziemi”
„Suche, czarne szyszki pod stopami ich zatrzeszczały, kiciasty ogon wiewiórki zaszeleścił w jodłach, kos gwizdał donośnie, trochę dalej szczygły znosiły się od śpiewu, jeszcze dalej gruchały gołębie i tętniły we wszystkich stronach rytmiczne stukania żółn i dzięciołów, skądciś z wielkich szelestem skrzydeł i przeraźliwym ćwierkotaniem wzniosła się chmura czyżów.”
11. Panuje nastrój zadumy, spokoju i wyciszenia. Bohaterowie pogrążają się w rozmyślaniach, zadumie. Miejsce przywołuje wydarzenia z powstania styczniowego pobudzając patriotyzm. Natura wykreowała to miejsce, jako dalekie od zgiełku świata.
12.”Miał postawę człowieka, który stanął na progu kościoła i wpatruje się w ołtarz.”
„Zaczął też takim głosem, jakim człowiek w progu świątyni przemawia.” Odwołania te sprawiają, ze scena przybiera poważniejszy oddźwięk, postawa Jana i jego słowa stają się ważniejsze, wznioślejsze.

13. Orzeszkowa nie pisała o powstańcach i powstaniu by uniknąć problemów związanych z cenzurą.
14.
-Dzięki powstaniu umocniły się nastroje patriotyczne, Polacy po raz kolejny pokazali, że są wstanie wiele poświęcić za swoją ojczyznę.
-Podczas powstania poległo tysiące ludzi, o których powinno się pamiętać i oddawać im hołd.
-Mimo, iż to posunięcie znacznie doprowadziło do zubożenia kraju, były to bohaterskie czyny.
15. Orzeszkowa w piękny, wręcz detaliczny sposób przekazała urok i piękno boru i okolic mogiły powstańców. Mimo, iż nie mówi wprost o powstańcach i samym powstaniu, między wierszami ukazuje swój patriotyzm i wdzięczność za ich czyny.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty