profil

Nie jest ważne skąd, ale jacy jesteśmy .

poleca 85% 494 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski

„Nie jest ważne skąd, ale jacy jesteśmy”.
Celem mojej rozprawki jest uzasadnienie tezy „ Nie jest ważne skąd, ale jacy jesteśmy”. Człowiek niejednokrotnie jest oceniany przez innych ludzi ze względu na wygląd czy ubiór, nie patrząc na jego wnętrze. Powyższą tezę postaram się poprzeć kilkoma argumentami.
Pierwszym argumentem dowodzącym słuszności mojego rozumowania jest ocena ludzi pod względem ich narodowości. Mówi się, że np. Anglicy są flegmatyczni, Szkoci skąpi, a Hiszpanie spóźnialscy. Jednak stwierdzenia te są stereotypami, które są uogólnieniem i ułatwiają „płytką” ocenę innych. Nie powinniśmy się tym kierować. Najpierw należy kogoś poznać, a później oceniać. W przypadku ludzi pochodzących z różnych krajów powinniśmy zagłębić się w ich tradycje, historię.
Kolejnym argumentem może być pochodzenie człowieka. Bywa tak, że jeżeli ktoś pochodzi z bogatej, zamożnej rodziny uważa się za kogoś lepszego. Zdarza się tak , że wiele osób chce się z nim przyjaźnić, jednak należy się zastanowić, czy aby ta przyjaźń jest szczera i prawdziwa. Przyjaciół nie zdobywa się ze względu na pochodzenie. Ważne jest to jaki mamy charakter i jacy jesteśmy.
Nie należy zapominać o Andrzeju Radku, bohaterze książki Stefana Żeromskiego pt.”Syzyfowe prace”. Chłopiec pochodził z ubogiej rodziny, ubierał się biednie, przez co był wyśmiewany przez kolegów ze szkoły. Mimo sytuacji w jakiej się znalazł tj. brak pieniędzy oraz wiejskie pochodzenie , pokazuje nam, że nie tylko ludzie bogaci mogą spełnić swoje marzenia i dojść do „czegoś” dobrego w swoim życiu. Andrzej Radek nie tylko był osobą samodzielną i zaradną, ale był też lojalnym i dobrym kolegą, który umiał pocieszać i wspierać innych.
Ostatnim argumentem jakim się posłużę to są mieszkańcy małych miejscowości, wiosek. Często zdarza się, że ludzi mieszkający na wsi są wyśmiewaniu przez mieszkańców miast. Jest to popularne szczególnie wśród młodzieży miejskiej, która uprzykrza życie w szkołach ludziom pochodzących ze wsi. Jednak powinniśmy pomyśleć o tym, czy jest to właściwa postawa . Przecież ludzie ci są wartościowi, często bywa, że są mądrzejsi pod względem intelektualnym jak i wieloma innymi względami. Ważna jest osobowość , postawa.
Sądzę, że przytoczone przez mnie argumenty wystarczą by potwierdzić tezę „ Nie jest ważne skąd, ale jacy jesteśmy”. Pamiętajmy, że wszyscy ludzie mają jednakowe prawa. Aby kogoś ocenić, należy go dobrze poznać. Bo najważniejsze jest wnętrze człowieka i wartości jakimi się on kieruje.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty