profil

Recenzja filmu "Próba ogniowa" (praca na religię)

drukuj
satysfakcja 91 % 145 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Próba ogniowa

Film pt. „Próba ogniowa” w reżyserii Alexa Kendrick’a opowiada o małżeństwie, trudnościach życiowych oraz miłości, która została na nowo zbudowana dzięki staraniom jednego z głównych bohaterów. Mimo, że film jest utworem niskobudżetowym a zakończenie przewidywalne to każdy widz może doszukać się w nim wielu ciekawych wskazówek oraz myśli. Miłość, która w pewnym momencie pęka i dzieli dwoje ludzi nagle zaczyna wracać.
Główni bohaterowie są małżeństwem od ponad 7 lat. Mąż jednak nie traktuje swojej żony z szacunkiem oraz nie wykonuje obowiązków jakie zostały mu przydzielone. Catherine jest tą sytuacją zraniona i bardzo zmęczona więc postanawia odejść od męża. Nie widzi ona przyszłości i sensu swojego związku. Caleb nie rozumie zachowania żony i obwinia ją o rozpad ich małżeństwa. Nie dostrzega błędów jakie popełnia i nie próbuje dość do kompromisu. Caleb jest strażakiem i prawie codziennie zmaga się z żywiołem ognia. Najważniejszą zasadą w pracy jest: Nigdy nie opuszczać swojego partnera. Niestety reguły tej mężczyzna nie potrafi przestrzegać w swoim prywatnym życiu. Dopiero kiedy uświadamia sobie co może stracić i jak nieodpowiedzialnie się zachowywał stara się naprawić swoje błędy. Z pomocą przychodzą mu rodzice oraz przyjaciele, którzy dzielą się z nim radami. Szczególnie kluczowym momentem jest wręczenie poradnika synowi. Dzięki niemu małżeństwo Caleba zostało uratowane.
Mężczyzna zmienił się, zrobił to nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla swojej żony. Chciała jej udowodnić, że potrafi być kochającym mężem i dobrym człowiekiem. Ona jednak podchodziła do tego z dystansem i niedowierzaniem. Nie przekonywały jej kwiaty czy posprzątany dom. Bała się, że to tylko kolejna sztuczka, aby nie dopuścić do rozwodu. Bardzo się myliła. Kiedy zachorowała Caleb zaopiekował się nią i wyznał jej miłość. Przyznał się do wszystkich błędów i poprosił o wybaczenie. Catherine nie była jeszcze do końca pewna swoich uczuć i myśli. Jednak sytuacja z pewnością poprawiła się i małżeństwo zaczynało powoli nabierać barw. Gdy kobieta dowiedziała się, że jej mąż zapłacił za drogi sprzęt jej rodziców była naprawdę zdziwiona. Nie wiedziała, że Caleb anonimowo i bezinteresownie pomoże jej rodzinie. Ta sytuacja spowodowała, że Catherine w końcu uwierzyła w dobre intencje męża i postanowiła mu wybaczyć.


W filmie dostrzegam kilka symboli. Catherine rezygnując z małżeństwa zdjęła pierścionek, który symbolizował ich miłość. Z chwilą gdy wybaczyła mężowi błędy zakłada go ponownie. Natomiast Caleb nie poddał się i walczył o swoje małżeństwo choć sytuacja była bardzo zła. Tak samo było w płonącym domu, gdy ratował dziewczynkę. Mimo ryzyka i beznadziejnej sytuacji odnalazł drogę do wyjścia i uratował człowieka. Ten płonący dom był jak małżeństwo Catherine i Caleba. On jako mężczyzna, silny i odpowiedzialny uratował dziewczynkę, która mogłaby symbolizować ich miłość. Gdyby nie on z pewnością i dziewczynka i miłość umarłaby.
Zmiana siebie nigdy nie jest łatwa, ale jeżeli ma być ona krokiem ku lepszemu życiu to warto ją podjąć. Caleb właśnie tak zrobił, zmienił się dla dobra ich małżeństwa. Kochał swoją żonę i zrozumiał to dopiero wtedy kiedy mógł ją stracić na zawsze. Stał się oparciem dla Catherine oraz prawdziwym partnerem. Małżeństwo na tym polega, aby każdy stał się oparciem dla drugiej osoby.
Uważam, że film przekazuje wiele wartości, których ludzie na co dzień nie dostrzegają. Dostarcza nie tylko wskazówek, jakie mogą pomóc każdemu małżeństwu, ale pokazuje też zachowania ludzkie oraz postępowania jakie prowadzą do popsucia relacji i zaniku miłości między ludźmi. Film jest bardzo wzruszający i wyzwala pewne uczucia. Skłania także do refleksji nad własnym życiem, postępowaniem i przyszłością. Pokazuje sens życia, a przede wszystkim małżeństwa, które należy traktował poważnie i być odpowiedzialnym partnerem dla drugiego człowieka. Jeżeli kogoś kochamy to powinniśmy zadbać o to, aby nigdy przez nas nie cierpiał i nie płakał. Jeżeli do tego dopuścimy to musimy sobie zdać sprawę, że krzywdzimy człowieka. Traktujmy innych tak jak sami chcielibyśmy być traktowani. Jeżeli na horyzoncie pojawiają się problemy to należy je rozwiązać. Nie można uciec przed odpowiedzialnością. Główny bohater wziął przyszłość małżeństwa w swoje ręce i odniósł sukces. Można brać z niego przykład. Pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za drugą osobę.

Data dodania: 2012-05-22


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Typ pracy