profil

Każdy człowiek może przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego.

poleca 85% 770 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Ziemia

Ziemia jest naszą planetą i domem. Nie wyobrażamy sobie życia w innym miejscu na świecie. Niestety codziennie niszczymy i zatruwamy przyrodę. W tej rozprawce za pomocą poniższych argumentów postaram się udowodnić, że „każdy człowiek może przyczynić się do ochrony środowiska naturalnego”.
W mediach coraz częściej mówi się o szanowaniu cennych bogactw natury. Nie wszyscy jednak biorą to sobie głęboko do serca. Niejednokrotnie idąc ulicą możemy zauważyć odpady różnego rodzaju. Są to przede wszystkim papierki, wypalone papierosy, plastikowe worki i butelki oraz aluminiowe puszki po napojach. W rzekach i innych zbiornikach wodnych dryfują opony, zepsute sprzęty elektroniczne, szkło i wiele innych szkodliwych odpadów. Wybierając się do lasu niekiedy widzimy dzikie wysypiska śmieci, lub pozostałości po ogniskach i biwakach. Dlaczego tak się dzieję? Każdy z nas ma przecież w domu kosz. Na ulicach, także co kilkadziesiąt metrów poustawiane zostały specjalne pojemniki mające na celu, utrzymanie porządku. Jeżeli jesteśmy w miejscu w którym nie ma takiej możliwości, naszym obowiązkiem jest zabranie odpadów ze sobą. Nie jest to przecież taki wielki wysiłek, a pomaga uchronić środowisko naturalne, przed skażeniem. Powinniśmy również pomyśleć o segregacji śmieci. Wiele z nich z łatwością może zostać poddana przetworzeniu, czyli – recyklingowi. Wyrzucony papier rozkłada się średnio trzy miesiące, guma do żucia pięć lat, plastik około 300 lat, a szklana butelka, aż 4000 lat! Natura nie jest w stanie poradzić sobie z tak ogromną ilością odpadów w krótkim czasie, a jak widzimy procesy te trwają bardzo długo, bo nawet kilkadziesiąt wieków. Wiemy o tym, ale jednak nic z tym nie robimy. Przecież to dla nas tak niewiele, a umożliwi to życie na naszej planecie wielu kolejnym pokoleniom. Kolejną sprawą są odpady chemiczne oraz ścieki wydalane do środowiska. Z zakładów przemysłowych oraz mieszkań prywatnych niejednokrotnie zanieczyszczona woda nie wędruje do oczyszczalni, a do rzek i jezior. Znajdują się w niej szkodliwe wirusy i bakterie, a także skażona i gorąca woda powodująca masowe śnięcie ryb i innych organizmów. Nie rzadko zdarza nam się również używać lakierów do włosów i dezodorantów w sprayu. Wydzielają one freony do atmosfery, które są odpowiedzialne za powstawanie dziury ozonowej.
Na podstawie przedstawionych argumentów, uważam że teza „każdy człowiek może przyczynić się do ochrony środowiska” jest słuszna. Niezależnie od wieku powinniśmy włączyć się w akcje sprzątania świata i segregacji śmieci. Nie wymaga to wielkiego poświęcenia z naszej strony, a może zdziałać cuda.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty