profil

Świat ballad Adama Mickiewicza sposób przedstawiania ludowych motywów w balladzie "Lilije"

Ostatnia aktualizacja: 2020-09-02
poleca 85% 889 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

Ballada "Lilije”
Jedyna ballada w zbiorze "Ballad i romansów’, która posiada pierwowzór w folklorze. Reszta utworów jest tak stylizowana. Ballada ma przypominać tekst ludowy poprzez budowę wersyfikacyjną. Jest to utwór siedmiozgłoskowy, krótki, ma śpiewny charakter, bardzo rytmiczny. Zawiera mnóstwo wyrażeń onomatopeicznych, rymy żeńskie, męskie, elementy liryczne. W utworze występuje czas teraźniejszy czasu przeszłego oraz paralelizmy składniowe i anafory. Dynamika i tępo wzbudza w czytelniku niepokój.

Pustelnik obdarzony jest autorytetem. Morderczyni opowiada mu jak dokonała zbrodnię. Kobieta jest zmęczona i wystraszona. Akcja ballady osadzona jest w XI wieku za czasów Bolesława Śmiałego i wyprawy na Kijów. Żony rycerzy, które dopuściły się zdrady były bardzo surowo karane. Kobieta, bojąc się kary, zabiła męża. Zdaję sobie sprawę, że pójdzie do piekła, ale liczy się dla niej życie doczesne. Nie chcę by ktokolwiek dowiedział się o jej czynie. Trapią ją wyrzuty sumienia, nie potrafi spać. Następuje nawiązanie do "Makbeta” Szekspira. Po pewnym czasie zjawiają się bracia ofiary. Zatrzymują się na dłużej. Zakochują się w żonie brata. Starają się o jej rękę. Poprzez wybór wianka miała zadecydować, który zostanie jej mężem. Dochodzi do konfliktu między braćmi o to, czyj jest wybrany wianek. W tym czasie następuje interwencja sił nadprzyrodzonych w osobie zabitego męża. Utwór kończy się karą na żonę i braci, którzy go zapomnieli. Kara dotyka również całego miasteczka. Mąż zabiera ich wszystkich ze sobą do grobu. Nawiązanie do motywu króla Agamemnona i żony Kitolesty, która zabija męża z "Oresteji” Aisychylosa jedyna mitologiczna trylogia tragiczna, która dotrwała do naszych czasów

Ballada "Świteź”
Świteź to nazwa jeziora. Ballada jest dedykowana Michałowi Wereszczakowi. Pierwsza strofa jest zachętą do podziwiania jeziora. Utwór zawiera piękny opis jeziora. Następnie mamy do czynienia z sytuacją straszenia oraz przyczyn straszenia. Pewien człowiek chcę wiedzieć, co się dzieje w jeziorze i zanurza sieci. Wyławia piękną kobietę, która tłumaczy, że przez ciekawość, powinien otrzymać karę, ale odpowie na jego pytania dotyczące powstania jeziora, gdyż jest z tego samego rodu. Dopiero w tym momencie, gdy piękna kobieta opowiada historię, następuje opowieść o mieście Świteź. Wszystkie kobiety i dzieci pozostawione same chcą popełnić zbiorowe samobójstwo, ponieważ nie chcą pójść do niewoli rosyjskiej. Księżniczka miasta odwodzi ich od tego pomysłu mówiąc im, że byłoby to wbrew wierze w Boga. Modli się ona o śmierć dla całego miasteczka. Bóg przemienia ich w zioła. Ballada zawiera wiele elementów patriotycznych.

Ballada "Pani Twardowska”
Nawiązuję do licznych podań na temat Twardowskiego, który zawarł pakt z diabłem . Podobnie jak Faust.

Ballada "To lubię”
Jest poprzedzona wierszem do przyjaciół posyłając im "to lubię” pełni funkcję dedykacji. Nawiązuję do autentycznych wydarzeń. Uczył w szkole w Kownie. Sformułowanie "To lubię” jest ironia. Utwór zawiera elementy żartobliwe. Narrator adresuje wydarzenia do swojej Maryli.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Wypowiedzi pisemne