profil

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta

poleca 85% 840 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Aleksander Fredro

Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek to niezapomniany duet z "Zemsty". Aleksander Fredro, obdarzając osoby komedii odmiennymi cechami, osiąga kontrast, na którym narodził się jego utwór.

Cześnik jest szlachcicem, znacznie już teraz zubożałym. Nie jest nawet prawdziwym właścicielem swojej części zamku - to ojciec Klary kupił tę posiadłość. Ten fakt nie hamuje go jednak w roszczeniu pretensji wobec Rejenta. Gwałtowny i zapalczywy Cześnik nie dopuszcza nawet do naprawy muru granicznego. Nienawidzi on swego sąsiada i ta nienawiść gotowa jest popchnąć go do zbrodni. Doskonałym przykładem może być słynne zawołanie 'Hej! Gerwazy! Daj gwintówkę! Zaraz strącę tą makówkę!" Jest pełen szlacheckiej buty i honor nie pozwala mu ustąpić i zakończyć niepotrzebny zatarg. Mimo że, jak opowiadał, był sejmikowym rębajłą, nie myślał tylko o prywacie i walczył w obronie ojczyzny w konfederacji barskiej. Jest także prostoduszny i nieporadny w zalotach do Podstoliny, co wzbudza w czytelniku mimowolną sympatię do jego osoby.

Zupełnie inny charakter prezentuje Rejent Milczek. Nie jest on szlachcicem i, jako pracownik sądowy, stoi o wiele niżej w urzędniczej hierarchii w dawnej Polsce. Jest dwulicowy: pod maską pokory, słodyczy i grzeczności skrywa nieustępliwość i ambicję. Jak sam powiada "czapkę sprzedam, pas zastawię, a Cześnika stąd wykurzę" - te słowa mówią o jego mściwości. W swej zawziętości posuwa się do kłamstw - doskonale obrazuje to sfingowane zeznanie murarzy pobitych przez podwładnych Cześnika. Rejent jest przy tym osobą skrytą - nie odsłania swoich prawdziwych zamiarów i uczuć.

Podsumowując, Cześnik i Rejent otrzymali od autora zupełnie odmienne charaktery, różniące się pod każdym względem. Zestawiając je, możemy otrzymać pary całkowicie przeciwstawnych cech, np: otwartość - skrytość, impulsywność - opanowanie. Znakomicie potwierdzają tę myśl słowa Wacława: "Tych dwóch ludzi - ogień, woda". Jednakże, przyglądając się uważniej, możemy spostrzec, że nieświadomie przejmują od siebie pewne zachowania. Rejent bez wykrętów przyjmuje wezwanie na pojedynek, Cześnik zaś knuje intrygę, aby zemścić się na sąsiedzie. Uważam, że te dwie osoby wspaniale się uzupełniają, tworząc komiczną parę, która bawi niezmiennie czytelników już 180 lat.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty