profil

Przyroda jako tło dla ludzi i wydarzeń oraz jako główny bohater.

poleca 85% 1783 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz Jan Brzechwa

Zacznę od fragmentu "Pana Tadeusza" Księga I, w którym natura odgrywa rolę tła wydarzenia, związanego z powrotem Tadeusza do domu z tułaczki. Opis ogródka, który podziwiał Tadeusz najlepiej ilustrują słowa "Był maleńki ogródek, ścieżkami porznięty, pełen bukietów trawy angielskiej i mięty". Wpatrzony w okno podziwiał pięknie urządzony ogródek.
Przejdę do omówienia ksiązki "Mały Książe", w której przyroda odgrywa jedną z głownych ról. Jest to Róża, kwiat Małego Księcia. Autor zastosował antropomorfizację, nadając roślinie bohatera cechy ludzkie. Dla Małego Księcia staje się przyjacielem, nie obiektem posadania. Róza towarzysząca księci w wydarzeniach, staje się mu bliższa, przez co darzy go miłością.
Z kolei w wierszu p.t. "Na Straganie" autorstwa Jana Brzechwy, również natura odgrywa główną rolę. Są to warzywa, dzięki uosobieniu toczą na straganie rozmowy. Moje zdanie najlepiej potwierdzą słowa "Groch po brzuszku rzepę klepie: - Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?". To pozwala wyciągnąć wniosek, na podstawie cytatu, że w wierszu występuje uosobienie.
Z moich argumentów wynika, że przyroda często występuje w tekstach kultury. Jako głowny bohater lub tło dla ludzi i wydarzeń. Dzięki naturze opisywanej, w dziełach literackich możemy sobie wyobrazić dane miejsce oraz się w nie przenieść.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta