profil

Funkcje skóry

drukuj
satysfakcja 64 % 46 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Skóra oddziela organizm od świata zewnętrznego, chroniąc równocześnie przed wpływem czynników mechanicznych, chemicznych, termicznych, a także przed zakażeniem bakteriami, wirusami i pasożytami.
Zapewnia utrzymanie kontaktu ze środowiskiem jako narząd zmysłu, odbiera wrażenia dotyku, bólu, ciepła i zimna, dlatego odgrywa kluczową rolę w termoregulacji.
Oddawanie ciepła odbywa się biernie promieniowanie, czynnie przez pocenie. Warstwa tkanki tłuszczowej chroni przed utrata ciepła, pełni funkcje pomocnicze w wymianie gazowej, odgrywa ważną rolę w produkcji witaminy „D”.
Skóra u człowieka składa się z 3 warstw:
• naskórka (warstwa podstawna, kolczysta, ziarnista, jasna, rogowa)
• skóry właściwej
• tkanki podskórnej
Funkcje poszczególnych warstw
Warstwa podstawna (rozrodcza) – w wyniku podziału komórek walcowatych powstają w niej ciągle nowe komórki. Tutaj znajdują się melanocyty które są wyspecjalizowane do wytwarzania czarnego, czerwonego, żółtego lub brązowego barwnika o nazwie melanina. To ta stosunkowo duża cząstka białkowa a właściwie jej ilość w naskórku oraz rasa człowieka warunkują stopień pigmentacji skóry. Melanocyty są pobudzane do wytwarzania melaniny przez promieniowanie UV, melanina tworzy naturalny filtr który chroni przed nadmierną penetracją promieni do skóry w stanie zapalnym powoduje większą produkcję barwnika.
Warstwa kolczysta – w przestrzeniach między warstwami komórek znajduje się tu limfa która pełni funkcję odżywczą gdyż w naskórku nie ma naczyń krwionośnych. W warstwie tej znajdują się również komórki Zangerhansa które stanowią nadzór immunologiczny a dzieje się tak gdyż sprawdzają one każdą substancję która przedostała się do skóry, zarówno produkty kosmetyczne jak i drobnoustroje. Ciała obce zostają rozpoznane, wyeliminowane i usunięte przez układ limfatyczny. Komórki Langerhansa uwalniają mediatory które przekazują sygnały innym komórkom które następnie też zostają włączone w reakcję obronną.
Warstwa ziarnista – to w tej warstwie komórki zaczynają obumierać i zaczyna się tu proces rogowacenia. Występuje tu najwięcej substancji tłuszczowych które stanowią ochronę przed urazami mechanicznymi. Ziarna keratohialiny pośredniczą w procesie wytwarzania keratyny.
Warstwa jasna – znajduje się tu eleidyna. Ma duże znaczenie w zaburzeniach procesów rogowacenia. Jest szczególnie wyraźna w grubym naskórku dłoni i podeszw.
Warstwa rogowa – keratyna która się tu znajduje jest oporna na działanie kwasów i zasad. Pełni funkcję ochronną przed makroorganizmami chorobotwórczymi poprzez złuszczanie się umożliwiające mechaniczne usuwanie bakterii oraz poprzez kwaśne oddziaływanie płaszcza lipidowego. Znajdują się tu dwuwarstwowe lipidy które występują w przestrzeni międzykomórkowej a funkcją ich jest regulacja odpowiedniego nawodnienia skóry.

Data dodania: 2012-02-21

Przydatna praca? Tak Nie
Wersja ściąga: funkcje_skóry.doc
(0) Brak komentarzy