profil

Wspólny motyw w utworach: "Kwiatki z ogrodu świętego Franciszka" oraz "Przed Kazaniem" B. Obertyńskiej.

poleca 84% 111 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W średniowiecznu istniały świecki oraz religijne wzorce - asceci i święci. Dzieła, które kontynuowały i propagowały wzorce osobowe nazywane są paranetycznymi.

Asceta jest jednym z podstawowych wzorców średniowiecznych, które miały budzić w ludziach zachwyt oraz chęć powielania takiego zachowania. Literatura średniowieczna propagowała ideały i wartości, którymi powinien kierować się człowiek tej epoki. Wzorzec świętego - ascety związany jest z bezwzględną dominacją Kościoła we wszystkich płaszczyznach działania tamtejszego społeczeństwa w życiu politycznym i kulturalnym, oraz stanowiła o więzi społeczeństwa europejskiego.

Ascetą był św. Franciszek, który swoją filozofią, zwaną franciszkanizmem, wprowadził ideę radosnej wiary, wspartej wszechogarniającą miłością do człowieczego i całego stworzenia. Naczelne zasady to miłosierdzie, ubóstwo i braterstwo. Stworzył on ideę odnowy moralnej w świecie pełnym okrucieństwa.

We fragmencie utworu "Kwiatki z ogrodu świętego Franciszka" święty asceta - Franciszek przemówił do ptaków. Było to kazanie, czyli pouczenie, aby ptaki były wdzięczne Bogu za to, iż zostały powołane do życia. Miały dziękować swemu stwórcy za to, że je żywi i zsyła rzeczy, które pomogą im przetrwać. Upewniał je w tym, że są one przez Boga bardzo kochane.

Ten sam motyw, czyli motyw franciszkanizmu znajduje się w wierszu Beaty Obertyńskiej "Przed kazaniem" , z tą jednak różnicą, że święty Franciszek przeprasza ptaki, że śmie im przeszkadzać i prosi, aby go wysłuchały. W wierszu jest to już kolejne spotkanie św. Franciszka z ptakami. Zwraca się do każdego z nich z osobna. Pragnie przekazać i podzielić się z nimi jego wiedzą.

W obu utworach przedstawiony jest święty Franciszek, który swoją dobrodusznością stara się nauczać stworenia do miłowania Boga. Poprzez kazanie chce uświadomić ptaki, jak bardzo są kochane przez Stworzyciela. Utwór "Kwiatki z ogrodu świętego Franciszka" ma charakter pouczający, czyli parenetyczny, charakterystyczny dla epoki średniowiecza. Natomiast współczesny wiersz B.Obertyńskiej jest zainspirowany postawą franciszkańską.

---------------------------------------------------------------------

Ocena: 3 Wnioski Profes.: "Ładna kompozycja pracy: prezentacja wiedzy o epoce, wnioski. Największym mankamentem jest zbyt ogólnikowe potraktowanie samych tekstów - ich interpretacja powinna tu być najważniejsza. Kilka błędów językowych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty