profil

Czy warto poznawać inne kultury?

poleca 87% 130 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Unia Europejska

„Czy warto poznawać inne kultury”
W dzisiejszym świecie, kiedy podróżowanie między kontynentami i krajami nie stanowi problemu, coraz częściej zwiedzamy inne państwa oraz poznajemy odmienne kultury. Uważam, że warto poznawać inne nacje, ponieważ uczy nas to tolerancji do innych osób, jak również pogłębia naszą wiedze.
Dzisiaj, kiedy globalizacja jest coraz szersza i problemy jednego państwa oddziaływują na cały świat, a informacje z jednego krańca kontynentu docierają po sekundzie na drugi kraniec, stajemy się globalną wioską. Cały świat jest bliżej nas, przez to możemy otworzyć komputer i zobaczymy miliony wiadomości o interesującej nas kulturze. Jesteśmy w stanie w jednej chwili przenieść się na inny kontynent i poznawać go dokładnie. Internet, który jest oknem na świat, pozwala nam rozszerzać horyzonty naszej wiedzy i zainteresowań. Poznawanie świata, czytając różne ciekawostki i informacje może być również doskonałym sposobem na pożyteczne spędzenie wolnego czasu.
Żyjemy w XXI wiek, w erze gdzie podróżowanie samolotem przez tysiące kilometrów zajmuje parę godzin. Dla nas, mieszkańców Unii Europejskiej, granice pomiędzy państwami Schengen są otwarte. Bez zatrzymywania się możemy przejechać drogę z Tallina do Lizbony. Granice krajów UE stały się dla nas otwarte. Możemy zwiedzać ich bogactwo kulturowe, odmienność oraz jedność w przywiązaniu do jednej wielkiej rodziny europejskiej. Poznajemy przez to również ich problemy, stając się wrażliwsi. Uczymy się tolerancji do drugiego człowieka, odnajdując zarazem szereg cech wspólnych, jakie mamy.
Spotykając się z ludźmi z różnych regionów świata, możemy rozwijać nasze kontakty. Dzisiejszy świat, daje nam furtkę do szybkiego porozumiewania się na odległość. Mając znajomych z innych państw rozwijamy nasz język i wspólne zainteresowania. Odwiedzając się nawzajem zwiedzamy swoje państwa, poznając również obyczaje ich mieszkańców. Różnice w religii uczą nas akceptacji pluralizmu i różnorodności przekonań światopoglądowych. Wielką chęcią poznawania innych wyznań i ekumenizmem cechował się Jan Paweł II, który niejednokrotnie prowadził rozmowy z przedstawicielami m.in. Judaizmu, Islamu czy osobami mającymi poglądy ateistyczne.
Niewątpliwie uważam, że warto poznawać inne kultury, ponieważ kształtuje to naszą osobowość i wiedze o świecie. Pogłębianie zainteresowań o innych kulturach i narodach oddala nas od nacjonalizmu, lecz często na obcych przykładach pokazuje nam wybitne postawy patriotyzmu, które powinniśmy wcielać w nasze życie. Jednakże, pamiętajmy, aby poznawać obce obyczaj, poznajmy pierw własne i nie zapominajmy o bogactwie kulturowym naszej ojczyzny.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty