profil

"Lalka" społeczeństwo w ocenie B. Prusa.

poleca 86% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Do arystokracji należą następujący bohaterowie:Izabela Łęcka i jej ojciec Tomasz Łęcki, baron Krzeszowski, książę, Starski, Ochocki, prezesowa Zasławska. Arystokracja przedstawiona jest przez B. Prusa bardzo krytycznie. Pisarz pokazuje, że jest to warstwa hermetyczna, kosmopolityczna a moralna. Arystokraci mają wysokie mniemanie o sobie, z góry pogardliwie traktują inne warstwy społeczne. Niedopuszczaną do związków towarzyskich i małżeńskich z niższymi warstwami (przykładem jest sprawa Wokulskiego: panna Izabela pogardza nim, bo jest kupcem, pan Łęcki traktuje go protekcjonalnie widzi go tylko, jako swego doradcę finansowego).
Arystokracja nie czuje związku z narodem nie zna dobrze problemów, jakich żyje naród. Książę dużo mówi o miłości do Polski o tym, jaki to biedny kraj, są to tylko puste słowa.
Arystokracja to warstwa amoralna, bo niema wśród tej grupy uczciwości: Izabela zdradza Wokulskiego już, jako narzeczona, nie będąc jeszcze jego żoną, Starski romansuje z mężatkami, Łęckiemu nie przeszkadza to, że utrzymuje się z pieniędzy wygranych w karty od ledwo poznanego Wokulskiego. Jedyne pozytywne postacie ze świata arystokratycznego to młody uczony i wynalazca Ochocki oraz staruszka prezesowa Zasławska. Prezesowa Zasławska mimo podeszłego wieku świetnie zarządza swoim majątkiem, otacza opieką chłopów: dzieci chłopskie są umieszczane na czas pracy rodziców w ochronce a starzy chłopi mają zapewnione darmowe utrzymanie. Ochocki i prezesowa Zasławska to właśnie jedyni ludzie, którzy umieją docenić wartość Wokulskiego.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury