profil

Wirusy komputerowe

drukuj
satysfakcja 70 % 794 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Wirusy komputerowe- to niewielkie programy pisane przez różnych złośliwych ludzi, które mogą spowodować w naszym systemie spore zamieszanie, począwszy od wyświetlania na ekranie niegroźnych komunikatów, a skończywszy na całkowitym zniszczeniu danych i unieruchomieniu komputera, (bez obawy, ty nie możesz zarazić się wirusem komputerowym ani komputer twoją grypą) . Mimo że wirus komputerowy w odróżnieniu od swego biologicznego imiennika składa się tak jak wszystkie inne programy z ciągu zer i jedynek, to jednak ma z nim wiele cech wspólnych. Jest niewielkim obiektem który do rozmnażania się potrzebuje również nosiciela, jakim może być każdy program wykonywalny zainstalowany na twoim komputerze
Na niebezpieczeństwo złapania syfa, narażeni są wszyscy którzy w dowolnej formie przenoszą dane między komputerami. Źródłem infekcji może być piracki program, plik skopiowany ze strony WWW, dołączony do poczty elektronicznej albo wiadomości zamieszczonej na liście dyskusyjnej czy też przeniesiony z innego komputera za pośrednictwem dyskietki.
Do tworzenia wirusów nie jest potrzebna żadna większa wiedza, jeśli wykorzysta się do tego celu jeden z generatorów wirusów, których wiele można znaleźć w Internecie. Ich obsługa sprowadza się do wyboru funkcji udostępnionych w menu. Czasem można wpisać tylko tekst, wypisywany przez wirusa na ekranie jako rezultat infekcji, ale niektóre generatory pozwalają określić rodzaj zarażonych plików i dołączyć własne procedury. Na szczęście tworzone w ten sposób wirusy są zwykle na tyle charakterystyczne, że skanery antywirusowe dają sobie z nimi radę bez większego problemu.

Rodzaje wirusów:
Wirus boot - sektora
Atakuje początkowy obszar dyskietki lub twardego dysku, o bardzo ważnym znaczeniu. Za każdym razem gdy uruchomisz swój PC z zainfekowaną dyskietką w stacji dysków, wirus może zaatakować.
Wirus plikowy
Infekuje pliki wykonywalne (exe lub com). Można założyć że każdorazowo przy uruchomieniu zarażonego programu wirus się powiela.
Makrowirusy
Ostatnio najbardziej popularny typ wirusów. Microsoft Word i Excel wykonują serię instrukcji automatycznie przy otwieraniu dokumentów. Jeśli jeden tekst czy arkusz zostanie wyposażony w złośliwe makro, możesz przypłacić to utratą lub zniszczeniem treści dokumentu, które otwierasz.


Wirus złożony
Używa kombinacji różnych technik, aby rozprzestrzeniać się w systemie. Najczęściej stanowi hybrydę wirusa plikowego - boot-sektorowego.
Wirus polimorficzny
Określane również jako samo-mutujące, nie mają stałej sygnatury a ich kod zmienia się samoczynnie wraz z każdą infekcją. Aby go wykryć konieczne jest zastosowanie metody heurystycznej.
Wirus stealth (ukryty)
Potrafią ukrywać swoją obecność przed "oczami" programów które dokonują próby dostępu do pliku lub sektora będącego nosicielem. W przypadku kontroli wirus typu stealth potrafi "w locie" chwilowo naprawić zarażone pliki lub sektor startowy i w ten sposób zatuszować swoją obecność. Wykrycie wirusa w pamięci operacyjnej może się nie powieść, jeśli jego kod zostanie zainicjowany przed uruchomieniem programu antywirusowego. Ratunkiem w takim przypadku jest start systemu ze "zdrowej" dyskietki i niedopuszczenie do przejęcia przez wirus kontroli nad systemem. Najczęściej pracuje pod kontrolą DOS.
Wirus "zoologiczny"
Przechowywany w zbiorach laboratoriów badaczy wirusów. Często mało skuteczny, nie spotykany "na wolności".Oprócz wirusów spotykane są trzy inne formy programów stanowiących zagrożenie dla stabilności systemu i zgromadzonych na nim danych.
-Koń trojański - ukrywa się w pożytecznym (z pozoru) oprogramowaniu. W rzeczywistości po uruchomieniu oprócz wykonywania spodziewanej funkcji dokonuje także spustoszenia w systemie.
-Bomba logiczna - może przez długi czas pozostawać w ukryciu i dopiero po zaistnieniu pewnych okoliczności np. nadejście określonej daty lub skasowanie jakiegoś pliku dokonuje zniszczeń.
-Robaki - są to programy które istnieją samodzielnie, bez udziału nosiciela, i bezustannie uruchamiają swoje liczne kopie, doprowadzając w ten sposób do szybkiego wyczerpania zasobów systemu. Replikując się bardzo szybko, potrafią w krótkim czasie uniemożliwić korzystanie z niektórych zasobów lub całkowicie sparaliżować działanie sieci komputerowej.
Nie złapiemy wirusa przeglądając strony WWW, czy nawet pobierając z nich pliki, niegroźne jest również czytanie wiadomości przesłanych za pomocą poczty elektronicznej (e-mail), czy też tzw. cookies które są wyłącznie zbiorami danych tak jak wszelkie inne pliki graficzne. Samo skopiowanie na lokalny dysk zainfekowanego zbioru też nie oznacza jeszcze infekcji, dopiero jego rozpakowanie i uruchomienie powoduje uaktywnienie wirusa. Należy być również ostrożnym w przypadku uruchamiania plików lub otwierania dokumentów dołączanych do naszej poczty gdyż mogą one zawierać już programy wykonywalne.

Aby zmniejszyć ryzyko infekcji zastosuj się do poniższych rad:
1.Zainstaluj na swoim komputerze jakikolwiek program antywirusowy ( im nowszy tym lepszy ), 2.Przed użyciem własnych dyskietek na obcym komputerze zabezpiecz je przed zapisem ( otwór po lewej stronie dyskietki patrząc na nią od czoła powinien być otwarty ), 3.Nie uruchamiaj komputera z dyskietką w stacji, 4.Przed skopiowaniem plików z dyskietki sprawdź ją skanerem antywirusowym, 5.Instaluj oprogramowanie tylko z oryginalnych nośników zabezpieczonych przed zapisem, 6.Nie korzystaj z pirackich kopii programów i gier, 7.Uaktywnij rezydentny monitor antywirusowy, Skanuj co jakiś czas całą zawartość twardego dysku programem antywirusowym,


Wirus komputerowy, kod, który wskutek braku systemowej ochrony zasobów w jednoprogramowych systemach operacyjnych komputerów osobistych dokonuje zaprogramowanych przez jego autora, niepożądanych zmian w środowisku systemowym, uszkadzając dane, programy, zmieniając sposób działania sprzętu itp. W uproszczeniu wirus jest obcym fragmentem kodu, dołączonym do programu. Wykonanie tego kodu po uruchomieniu programu powoduje odnajdywanie na dysku innych, “nie zarażonych” programów i dołączanie do nich kodu wirusa. W ten sposób wirus zaraża coraz to więcej programów w komputerze, a “zainfekowane” nim programy, przenoszone na dyskietkach lub przesyłane siecią niszczą zasoby innych komputerów. Wirus może też atakować sektor rozruchowydyskietki lub dysku. Skutki powodowane przez wirusy mają znamiona przestępstwa polegającego na naruszeniu dóbr chronionych prawem. Przyjmuje się, że fabryczne dyskietki z oprogramowaniem są wolne od wirusów. Lecz i tu znane są przypadki złośliwego zawirusowania dyskietek fabrycznych przez niezadowolonych pracowników w akcie zemsty na pracodawcy. Ochrona przed wirusem polega, oprócz unikania dyskietek z programami niewiadomego pochodzenia, na systematycznym kontrolowaniu systemu plików przez program antywirusowy. Stuprocentową gwarancję zwalczania wirusów daje tylko formatowanie dysku, niszczące jednak całą jego zawartość. Dlatego zawsze należy dbać o przechowywanie kopii zapasowych ważnych plików pamiętanych na dysku podstawowym.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
21.11.2011 (21:21)

Slabe -.-