profil

Charakterystyka porównawcza Aliny i Balladyny

poleca 91% 255 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Juliusz Słowacki

Bohaterkami dramatu Juliusza Słowackiego są dwie siostry – Alina i Balladyna. Mieszkają one w ubogiej chatce, wraz ze swoją starą, owdowiałą matką. Dziewczyny łączy bliskie pokrewieństwo, jak również niebywała uroda. Jednak Autor ukazał je opierając się na kontraście. Bohaterki, będące siostrami, różnią się zarówno charakterem jak i wyglądem, są swoimi przeciwieństwami. Ich imiona też są w pewnym stopniu kontrastem. Alina to imię zwyczajne, popularne i znane, natomiast Balladyna to nazwa niezwykła, niespotykana i fantastyczna.
Balladyna jest piękną kobietą, o długich, ciemnych włosach i bladej, alabastrowej cerze, która doskonale kontrastuje z oczami koloru czarnego. Król Kirkor opisał ją słowami „ a ta zaś jako noc biała nad rankiem ”. Natomiast młodsza siostra Alina, posiadała długie, jasne włosy i delikatną, różaną cerę. Jest ukazana jako wysoka i smukła dziewczyna. W oczach Kirkora jawi się aniołem.
Balladyna mimo iż jest piękną kobietą, nie ma dobrego charakteru. Tytułowa bohaterka już w pierwszych scenach dramatu ujawnia swoje negatywne cechy osobowości. Balladyna z początku wydaje się być jedynie złą, leniwą siostrą. Dziewczyna jest rozpieszczana przez matkę, której w rzeczywistości nie kocha i nie darzy szacunkiem. Balladyna jest egoistyczna, przebiegła i fałszywa. Z czasem okazuje się, że jest zazdrosna o siostrą i traktuje ją jak rywalkę, darzy ją nienawiścią. Gdy tylko nadarzyła się okazja rzuciła swojego kochanka, by poślubić króla Kirkora, co świadczy o jej żądzy władzy. Gdy Balladyna dostrzegła szansę ucieczki od biedy, zmienia się w przebiegłą, bezwzględną i groźną kobietę, której wygórowane ambicje prowadzą do pozbawienia moralności. Wkrótce ujawnia się jej zbrodnicza natura. Balladyna staje się władcza i silna. Dziewczyna jest bezwzględna w dążeniu do celu. Jej dalsze działania są obrazem zbrodniczych metod dążenia do władzy. Lecz gdy zostaje sama i wie że nikt nie przeszkodzi jej w zdobyciu tronu, pragnie się zmienić. Z tyrana zmienia się w dobrą, sprawiedliwą królową. Jej zmiana jest jednak spowodowana strachem przed wykryciem jej zbrodni. Balladyna próbując ukryć swą winę sama wydaje na siebie wyrok śmierci i ginie porażona piorunem. Natomiast Alina jest jej zupełnym przeciwieństwem Balladyny. Dziewczyna jest usposobieniem dobroci. Kocha swoją matkę i siostrę. Życie w biedzie i ciężka praca nie martwią jej, ponieważ jest ona bardzo pracowita i uczynna. Uczucia Aliny są szczere i czyste. Darzy prawdziwym uczuciem Kirkora, lecz nie zapomina o swojej matce i siostrze. Nie nęci jej władza i bogactwo. Jest gotowa oddać dzban malin siostrze, ponieważ myśli, że Balladyna również zakochała się w Królu. Chciała żeby siostra była szczęśliwa. Alina jest usposobieniem czystości. Dziewczyna jest wesoła, pogodna, uczciwa i naturalna. Troszczy się o bliźnich. Okazuje się jednak być łatwowierna i naiwna. Jej ufność, staje się dla niej zgubą. Nie podejrzewa, że niebezpieczeństwo może zagrażać jej ze strony siostry. Nie potrafi dobrze ocenić sytuacji, charakterów, zamiarów ludzkich i przewidzieć ich działań. Jest ukazana jako niewinna i krucha istota.

Alina to bohaterka pozytywna, jest godna naśladowania, z kolei jej siostra Balladyna to postać negatywna, z natury jest zbrodnicza i zakłamana, zasługuje na potępienie. Jej śmierć ostrzega: „ według pojęcia ludu każde zło zostanie ukarane… ”

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty