profil

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.(z cytatami)

drukuj
satysfakcja 61 % 233 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Głównymi bohaterami dramatu Aleksandra Fredry pt." Zemsta" są Cześnik Maciej Raptusiewicz i Rejent Milczek. Akcja utworu toczy się w XVIII wieku na zamku, o który trwa spór. Nieustanną walkę prowadzą szlachcice, którzy różnią się niemal wszystkim. Zarówno charakterem jak i wyglądem zewnętrznym.
Cześnik jest starym kawalerem, który opiekuje się majątkiem Klary, swojej bratanicy.Rejent zaś jest wdowcem i wychowuje swojego syna - Wacława.W swoim dorobku ma wieś i połowę zamku. Raptusiewicz jest dobrze zbudowanym mężczyzną w podeszłym wieku, któremu dokuczają starcze dolegliwości. Cierpi on na podagrę, reumatyzm i bóle żołądka. Stwarza on pozory zamożnego człowieka, choć w rzeczywistości nie ma własnego majątku. Rejent jest zaś postrzegany jako "słodki, cichy z kornym licem, ale z diabłem, z diabłem w duszy". Właścicieli zamku różni także sposób zachowywania się i charakter. Cześnik jest osobą porywczą,. Podczas kłótni z Rejentem krzyczał:
-"Hej! Gerwazy! daj gwintówkę!
Niechaj strącę tę makówkę."
Zazwyczaj wypowiada krótkie, nieskomplikowane zdania. Chcąc podkreślić swoją władzę uderza ręką w stół. Porusza się szybko i żwawo, podczas rozmowy gestykulując i wymachując szablą. Jego ulubionym powiedzeniem jest "mocium* panie". Pomimo swojej porywczości Cześnik jest nieśmiały w stosunku do kobiet. Sam przyznaje się do tego podczas rozmowy z Papkinem mówiąc:
-"Mam rozumu tysiąc razy
lecz rozmawiać z niewiastami
owe jakieś bałamutnie
afektowe* świergotanie
Niech mi zaraz łeb kto utnie,
nie potrafię."
Jest także wierny szlacheckiej tradycji.
Rejent milczek jest osobą powściągliwa w gestach. Mówi wolno, cicho w bardzo słodko. Nie traci panowania nad sobą w przeciwieństwie do Cześnika. Rejent w swoje wypowiedzi wtrąca zwroty łacińskie, cedzi słówka. Często powtarza zdanie:"Niech się dzieje wola nieba z nią się zawsze zgadzać trzeba."Z pozoru flegmatyczny, powolny, pełen pokory i fałszywej pobożności. Milczek jest osobą chytrą i przebiegłą choć stwarza pozory cichego i roztropnego człowieka. Na każdym kroku stara się powiększyć swój majątek.Jest zachłannym materialistą, ceniącym pieniądze ponad szczęście syna. Aby wygrać spór o zamek, namawia murarzy do złożenia fałszywych zeznań. Jest postacią nieuczciwą i chciwą. Mimo tak rozbieżnych cech charakteru bohaterów łączy egoizm i przywiązanie do majątku oraz samolubstwo i pycha.
Moim zdaniem autor trafnie przedstawił różnice między bohaterami.Porywczą naturę Raptusiewicza i obłudę Milczka. Uważam, że sympatyczniejszą postacią jest Cześnik, gdyż ma swoje zasady. Cenił tradycje, zaś Rejent był zdolny do wszystkiego aby wygrać spór.

*- dawny zwrot


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy