profil

Juliusz Verne’a - W 80 dni dookoła świata –najważniejsze wydarzenia

drukuj
satysfakcja 57 % 305 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

PLAN WYDARZEŃ
1. Nowy służący
2. Obieżyświat przyjmuje posadę
3. W klubie Reforma
4. Niezwykły zakład
5. Początek podróży
6. Oczekiwanie na Mongolię
7. Rozmowa Fiksa z Obieżyświatem
8. Plan Fiksa
9. Morska podróż
10. Przygoda w świątyni
11. Podróż przez Indie
12. Niezwykły rytuał
13. Porwanie
14. Podróż do Kalkuty
15. W sądzie
16. Morska podróż do Hongkongu
17. Szczęśliwy traf
18. Propozycja Fiksa
19. Zdziwienie w porcie
20. Obieżyświat e Jokohamie
21. Szczęśliwe spotkanie
22. Podróż do San Francisco
23. W środku amerykańskiej awantury
24. Podróż od oceanu do oceanu
25. Skok przed most
26. Atak czerwonoskórych
27. W poszukiwaniu jeńców
28. Ekspresowe sanie
29. Bardzo droga Henrietta
30. Zmiana kursu
31. Nieoczekiwane aresztowanie
32. Przegrany, ale szczęśliwy
33. A jednak wygrany zakład!1. W środę rano Fileas Fogg zwolnił swojego dotychczasowego służącego. Pan Fogg prowadził bardzo regularny tryb życia i był wielkim pedantem. Jakuba Fostera zwolnił za to, że woda, którą dostał do golenia, była o kilka stopni za chłodna. Następca zwolnionego lokaja został polecony Foggowi Francuz Jan Obieżyświat.
2. Fileas Fogg przyjął Obieżyświata do pracy i zaznajomił go z zasadami panującymi w jego d0omu – a przede wszystkim z obowiązującą punktualnością.
3. Fileas Fogg jak co dzień udał się do klubu Reforma, w którym spędzał całe dnie. Mężczyźni rozmawiali o głośnej ostatnio aferze – pięćdziesięciu pięciu funtów, które kilka dni wcześniej zniknęły z pulpitu kasjera Banku Angielskiego.
4. Grający w karty dżentelmeni zastanawiali się, czy obliczenia – podane przez gazetę - które zakładały objechanie Ziemi w ciągu osiemdziesięciu dni są prawdopodobne. Fileas Fogg założył się ze swoimi przeciwnikami, że dokona tego wyczynu. Postawił dwadzieścia tysięcy funtów, że maksymalnie w ciągu osiemnastu dni powróci do Londynu.
5. Fogg oznajmił zszokowanemu służącemu, że jeszcze dziś udają się w podróż dookoła świata. Jako jedyny bagaż zabrali niewielką torbę z bielizną na zmianę i paczką dwudziestu tysięcy funtów.

Mężczyźni udali się na dworzec kolejowy o godz. 20.45 odjechali pociągiem do Paryża. Już w pociągu Obieżyświat przypomniał sobie, że nie zakręcił w swoim pokoju gazu, który płynął od tej pory na jego koszt.
6. Kilka dni później detektyw Fix oczekiwał w Suezie ns przybycie parostatku Mongolia. Spodziewał się, że na jego pokładzie znajdzie złodzieja, który ukradł pieniądze z Angielskiego Banku. Jakież było jego zdumienie, gdy do portowego konsulatu zgłosił się mężczyzna - Fileas Fogg – który odpowiadał rysopisowi złodzieja.
7. Podczas gdy Fileas Fogg postój Mongolii w porcie spędził na jej pokładzie, Obieżyświat udał się na zwiedzanie Suezu. Dołączył do niego Fix, który zaczął podpytywać gadatliwego lokaja. Dowiedział się od niego, że mężczyźni wyjechali w wielkim popłochu z Londynu, że zamierzają objechać dookoła świat, bardzo się śpieszą i mają ze sobą sporą sumę pieniędzy.
8. Po rozmowie z Obieżyświatem Fix był pewien, że Fogg jest poszukiwanym przez niego złodziejem. Pomyślał, że podróż dookoła świata jest tylko pretekstem, by zmylić ślady i wywieść w pole angielską policje. Detektyw wysłał do Londynu depeszę z prośbą o aresztowanie w Bombaju Fileasa, a sam zaokrętował się na statku.
9. Mongolia zgodnie z rozkładem wyruszyła do Bombaju. Do Bombaju statek przybył dwa dni wcześniej, niż przewidywał rozkład.
10. W Bombaju Fix z niezadowoleniem dowiedział się, że tutejsza policja nie dostała jeszcze nakazu aresztowania Fileasaa Fogga. Ponieważ pociąg do Kalkuty miał odjechać dopiero za kilka godzin, obieżyświat postanowił zwiedzić hinduską stolicę. Nie wiedział, że chrześcijanom niewolno tam wchodzić, a wszyscy muszą zostawić przed drzwiami kościoła buty. Na zwiedzającego świątynie Obieżyświata napadli wściekli kapłani i zdarli mu z nóg buty. Bosy służący w ostatniej chwili zdążył na dworzec kolejkowy. Kiedy pospiesznie opowiadał swemu panu historię, która go spotkała, podsłuchujący rozmowę Fix wpadną na genialny pomysł – zostanie w Bombaju i oskarży mężczyzn o popełnienie przestępstwa na terytorium indyjskim.
11. Podczas podróży pociągiem do Kalkuty podróżujący poznali generała Francisa Cromart’ego, z którym się zaprzyjaźnili. Niestety – okazało się, że linia kolejowa jest niedokończona i resztę podróży mężczyźni muszą pokonać w inny sposób. Na szczęście Obieżyświat znalazł środek transportu - słonia.
12. Podczas podróży na słoniowym grzbiecie wyprawa natrafiła na niezwykły rytuał. W pochodzie pogrzebowym hinduskiego księcia szła młoda kobieta. Wedle zwyczaju następnego dnia rano miała być z niej złożona ofiara – kobieta miała zostać spalona żywcem na stosie. Fileas Fogg postanowił ją uwolnić.
13. Hinduski przewodnik opowiedział historię młodej dziewczyny, która miała rano spłonąć na stosie. Auda została wbrew swojej woli wydana za starego maharadżę, który niebawem zmarł. Teraz młodą wdowę zamierzano spalić żywcem razem z jej zmarłym mężem. W nocy mężczyźni zaczaili się w pobliżu obozu Hindusów. Niestety – kobieta była bardzo dobrze pilnowana. Jednak Obieżyświat wykazał się wielkim męstwem – porwał Audę z płonącego stosu, a przerażeni Hindusi, którzy pomyśleli, że zmartwychwstał maharadża, uciekali w popłochu.
14. Mężczyznom i towarzyszącej im Audzie udało się wreszcie dostać do Allahabadu – jeszcze wcześniej zaś pożegnali się z generałem który kończył swoją podróż. Wszyscy wsiedli do pociągu mającego dowieść ich do Kalkuty.
15. Gdy tylko pociąg stanął Na stacji w Kalkucie, Fileas Fogg i jego służący zostali aresztowani. To wszystko było sprawą detektywa Fiksa, który już w Bombaju namówił hinduskich kapłanów, aby oskarżyli Obieżyświata o znieważenie ich Religi. Fogg i Obieżyświat stanęli przed sądem, który wymierzył im karę pieniężną oraz przymusowy areszt. Ponieważ więzienie oznaczało koniec marzeń o podróży dookoła świata w osiemdziesiąt dni, Fogg postanowił zapłacić kaucje dwóch tysięcy funtów i uniknąć aresztowania. Tego samego dnia wszyscy bez problemu zaokrętowali się na parowcu Rangun.
16. Na parowiec, podróżowali wędrowcy, zaokrętował się też Fix. Planował zatrzymać Fogga w Hongkongu – ostatnim terytorium, które było pod angielską władzą. Kilkudniowy sztorm sprawił, że parowiec przybył do portu w Hongkongu dzień później.
17. W Hongkongu okazało się, że parostatek, który miał wyruszyć wczoraj, jeszcze nie odpłynął, bo wymagał małej naprawy. Fogg wyruszył na poszukiwania krewnych Audy, którzy mieli się nią zająć. Dowiedział się jednak, że przenieśli się do Holandii . w tej sytuacji postanowił, że kobieta popłynie z nim do Europy.
18. Kupując w porcie bilety, Obieżyświat dowiedział się, że statek odpłynie nie następnego dnia rano, jak było planowane, ale dziś wieczorem. A ponieważ miał jeszcze sporo czasu, udał się z napotkanym w porcie Fiksem do oberży. Tam detektyw zdradził lokajowi, kim jest i co planuje. Obiecał nawet podzielić się z Francuzem pieniędzmi za złapanie Fogga, na co Obieżyświat oczywiście nie przystał. Detektyw postanowił wtedy odrzucić służącego alkoholem i opium i pijanego zostawił w knajpie.
19. Fileas Fogg i Auda, którzy nic nie wiedzieli o wcześniejszym odpłynięciu statku, zjawili się w porcie następnego dnia rano. Bardzo się zdziwili, gdy okazało się, że statku nie ma już przy nabrzeżu. Zmartwili się też nieobecnością Obieżyświata, który wczoraj nie wrócił do hotelu – spotkali natomiast Fiksa. Fogg nie poddał się – znalazł kapitana, który niewielkim statkiem zgodził się dowieść cała trójkę do Szanghaju, stąd odpływał statek płynący do San Francisco. W czasie, gdy załoga małej Tankadery odpływała w szaleńczą podróż do Szanghaju, na pokładzie ogromnego Carnaticka, którym cała czwórka miała płynąć, dochodził właśnie do siebie Obieżyświat. Dopiero w popołudnie zorientował się, że Foga i Audy nie ma na pokładzie.
20. Kiedy Obieżyświat wszedł na ląd w Jokohamie, zdał sobie sprawę, że nie ma przy sobie żadnych pieniędzy. Sprzedał swoje ubranie, za otrzymane pieniądze zjadł obiad i postanowił poszukać sobie jakiegoś zajęcia. Trafił do cyrku, w którym poszukiwano klauna.
21. Tateczek, którym podróżowali Fogg Auda i Fix, w ostatniej chwili zdążył do Szanghaju na parostatek płynący do Jokohamy. Po przybyciu do portu Fogg dowiedział się, że na Carnativcku poprzedniego dnia wieczorem do miasta dopłynął także Obieżyświat. Fogg, który zobaczył w mieście afisze zachęcające do obejrzenia przedstawienia cyrkowego, miał przeczucie, że spotka tam swojego lokaja. I rzeczywiście – występujący na arenie Obieżyświat poznał swego pana, któremu rzucił się z ogromną radością na ramiona.
22. Cała trójka znowu razem – zaokrętowała się na parostatku Generał Grant, który płynął do San Francisco. Razem z nimi – w tajemnicy – podróżował detektyw Fix.
23. Zwiedzający miasto Fogg z Audą spotkali Fiksa. Zaproponowali mu dalszą wspólną podróż, na którą chętnie się zgodził. Podczas spaceru trafili na wybory, które przerodziły się w groźną bijatykę. Fix obronił Fogga przed ciosem jednego z łobuzów biorącego udział w wyborczym wiecu. Fogg obiecał mu rewanżowy pojedynek.
24. Pociągiem przemierzał całą szerokość Stanów Zjednoczonych podróżnicy mieli pokonać ponad trzy i pół tysiąca mil. Podróż upływała spokojnie.
25. Coraz gwałtowniej zaczął padać śnieg. W pewnym momencie podróżni napotkali na swej drodze przeszkodę – zawieszony nad rzeką most był uszkodzony. Dalsza jazda pociągu wydała się niemożliwa, ale maszynista wpadł na pewien pomysł. Postanowił rozpędzić pociąg, który przemknąłby nad przełęczom. Ten szalony zamysł udał się i pociąg kontynuował podróż.
26. Podczas dalszej podróży Fogg spotkał niespodziewanie w pociągu swego przeciwnika z San Francisco. Amerykanin obraził go w wyzywał na pojedynek. Fogg podjął wyzwanie, do pojedynku jednak nie doszło, gdyż na pociąg napadła wataha Siuksów.
27. Czerwonoskórzy, którzy napadli na pociąg , porwali kilku jeńców – w tym Obieżyświata. Fileas Fogg zorganizował pościg za Indianami, pozostawiając na stacji kolejowej Audę pod opieką Fiksa. Kiedy wyprawa ratunkowa wróciła całą i zdrowa z Obieżyświatem, okazało się, że pociąg mógł już dłużej czekać i pojechał do Nowego Jorku.
28. Fogg wynajął następny dziwaczny pojazd – sanki zaopatrzonemu duże żagle. Ponieważ dał silny wiatr, drogę udało się pokonać w ekspresowym tempie. W mieście podróżni przesiedli się do pociągu jadącego do Chicago, a potem do Nowego Yorku. Niestety – na miejscu okazało się, że parostatek Chiny płynący do Liverpoolu odpłynął kilkanaście minut temu.
29. Fogg, który nigdy się nie poddawał, nie chciał się poddac i teraz – tak blisko mety. W porcie zauważył ogromny statek handlowy, który przygotowywał się do rejsu. Kaptan za ogromną sumę zgodził się zabrać pasażerów do Bordeaux
30. Po wstąpieniu na pokła Foggowi udało się przekupić członków załogi statku, uwięzić w kabinie kapitana i zmienić kursna Liverpool. Statek szedł pełną parą,ale kilkadziesiąt mil przed angielskim brzegiem okazało się że nie wystarczy węgla. Ale Foog i na to miał radę – kupił od kapitana cały statek i zaczął palić jego drewniane części. Chcąc zyskać na czasie, którego zaczynało brakować, dobił do portu Queenstown. Potem szybka podróż do Dublina i 21 grudnia, na ponad dziewięć godzin przed końcem zakładu, wszyscy znaleźli się w Liverpoolu.
31. Gdy tylko Fileas Fogg znalazł się na angielskiej ziemi, detektyw Fix od razu go aresztował. W areszcie celnym podróżnik spędził kilka godzin, kiedy okazało się, że prawdziwy złodziej siedzi już w areszcie od trzech dni. Fogg wymierzył jeden celny cios i biegiem udał się z przyjaciółmi na dworzec. Zamówił specjalny pociąg, który przybył na dworzec londyński pięć minut po wyznaczonym czasie.
32. Następnego dnia zrezygnowany i zrujnowany Fogg nawet nie wszedł do domu. Najbardziej zmartwiony był tym, że stracił wszystkie pieniądze i nie mógł zapewnić Audzie – która podczas podróży stałą mu się bardzo bliska – godziwej przyszłości. Auda poprosiła go jednak, czy mogłaby zostać jego żoną – na co Fogg zgodził się z wielkim wzruszeniem, a Obieżyświat popędził od razu do kościoła, aby zamówić ślub.
33. Tak szybko jak Obieżyświat biegł do kościoła, tak samo szybko wrócił do domu Fogga. Okazało się bowiem, że podróżując cały czas na wschód – naprzeciw słońcu – zyskali cały dzień. Do klubu Reforma Fileas Fogg wszedł równo o godzinie 20.45 – i tym samym wygrał zakład!


Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Teksty kultury