profil

Plan wydarzeń Katarynki Bolesława Prusa

Ostatnia aktualizacja: 2020-07-01
poleca 81% 3193 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Przedstawienie pana Tomasza
a) Pan Tomasz w młodości
b) Poszukiwania żony
c) Pan Tomasz w dojrzałym wieku
2. Nienawiść do katarynek
3. Sposób spędzania dnia przez pana Tomasza
4. Sprowadzenie się do kamienicy nowych lokatorek
5. Historia niewidomej dziewczynki
a) Choroba
b) Oswajanie się z kalectwem
6. Pojawienie się kataryniarza
7. Decyzja pana Tomasza


1. Pan Tomasz jest emerytowanym mecenasem, szanowanym i cenionym, starym kawalerem, dość zamożnym. Nie ożenił się, bo nie trafił na właściwą kobietę. Chętnie pomaga młodym mecenasom w rozwiązywaniu trudnych spraw sądowych.

2. Nie lubi katarynek i kataryniarzy. Uważa, że dźwięk katarynki nie ma nic wspólnego ze sztuką.

3. Lubi sztukę, chodzi na przedstawienia teatralne, koncerty. W swoim domu zgromadził wiele cenionych obrazów.

4. Naprzeciwko mieszkania pana Tomasza znajdowało się niewielkie, skromne mieszkanie. Jego lokatorzy zmieniali się dość często. Urzędnik sądowy, krawiec, który lubi wypić, zrzędliwa staruszka. Wreszcie zamieszkały tam dwie kobiety i mała dziewczynka. Kobiety zajmowały się krawiectwem, dziewczynka nie robiła właściwie nic. Widać było, że się nudzi. Nie bawiła się z innymi dziećmi, prawie wcale nie wychodziła z domu.

5. W wieku sześciu lat dziewczynka poważnie zachorowała. Nie wiemy dokładnie, jaka to choroba, ale spowodowała utratę wzroku. Dziewczynka nie widziała absolutnie nic.

6. Mimo zakazu pana Tomasza na podwórku pojawił się kataryniarz. Wywołało to ogromną radość dziewczynki. Początkowo rozzłoszczony pan Tomasz zmienia swoje nastawienie do katarynek, ponieważ widzi, jak wielką radość sprawiają one smutnej na co dzień dziewczynce. Nie tylko nie przepędza kataryniarza, ale jeszcze daje mu pieniądze.

7. Nie wiemy, co dokładnie zrobi pan Tomasz. Prawdopodobnie znajdzie lekarza dla dziewczynki i zapłaci za jej leczenie. Pogodzi się z obecnością katarynek. Zakończenie noweli na pewno będzie optymistyczne.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta