profil

Sens męczeństwa młodzieży polskiej "Dziady" Mickiewicza.

poleca 85% 103 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz

Jak symbolika ziarna z bajki opowiedzianej przez Żegotę objaśnia sens męczeństwa młodzieży polskiej? Analizując przytoczony fragment “Dziadów” Adama Mickiewicza, zwróć uwagę na sytuację studentów i ich postawy.

Poniższy fragment utworu Adama Mickiewicza ukazuje rozmowę między więźniami w celi. Jest to nawiązanie do wydarzeń historyczno - biograficznych. Więźniowie nie wiedzą za co zostali skazani i na jak długo. Powodem tego jest fakt, iż masowe aresztowania młodych ludzi miały na celu wkupić senatora Nowosilcowa w łaski cara. Żegota ma nadzieję, że zostaną uniewinnieni, wierzy w sprawiedliwość. Jednakże Tomasz jest pesymistą w tej sprawie i nie wierzy w ułaskawienie. Tłumaczy Żegocie, że obrady sądowe są prowadzone potajemnie i nie mają wpływu na rozprawę. Są bezsilni i bezradni. Nie mają poczucia czasu, ze względu na brak zegarka i kalendarza, oderwani są od rzeczywistości. Pozbawieni kontaktu ze światem zewnętrznym, nie mają pojęcia co się dzieje poza murami klasztornymi, w których się znajdują.
Do skazańców docierają smutne informacje z miasta od Jana Sobolewskiego, który był ich świadkiem podczas prowadzenia na przesłuchanie. Sobolewski relacjonował, iż młodzi chłopcy chodzą skuci po ulicach, widział młodzież poddawaną okrutnym torturom. Traktowano ich jak zwierzęta, nikt nie liczył się z ich uczuciami i emocjami. Rosjanie znęcali się nad polską młodzieżą w bezlitosny sposób. Jan wspomniał o bohaterskiej postawie swojego kolegi Janczewskiego, jednego z wielu wywożonych kibitkami na Sybir. Uważał, że wyszlachetniał. Przyczyną tego był szeroko widziany patriotyzm. Drwił, żartował, wyśmiewał krzycząc: “Jeszcze Polska nie zginęła”. Więzień na placu przed kościołem spostrzegł Wasilewskiego, który upadł na ziemię. Jego cierpienie jest porównywane do Męki Pańskiej. Jest to symbol przyrównania Polaków do Jezusa Chrystusa - tak samo cierpiący za niewinność.
Car i Nowosilcow są powodem katuszy, udręk i utrapieniem Polaków. Józef stwierdza, iż szatana jest ich doradcą oraz, że są zaprzyjaźnieni z diabłem. Pragną zniszczyć Polskę, więc zaczynają od młodzieży, ponieważ jest przyszłością narodu. Car to despota, tyran, autokrata. Żegota opowiedział swoim towarzyszom niedoli bajkę Antoniego Goreckiego pod tytułem “Diabeł i zboże”. Jest to bajka o szatanie, ziarnie i Bogu. Bóg pozostawił ziarna żyta na ziemi, aby ludzie mogli je zagospodarować. Szatan chciał przeszkodzić Stwórcy, jednakże jego plan poniósł porażkę i klęskę. Bajka jest jedynie symboliką. Ziarno to polska młodzież, a diabeł jest odpowiednikiem cara. Mimo daremnych prób cara młodzież kiedyś powstanie i sprzeciwi się. “Myśli Boga oszukać - oszuka sam siebie” - car okłamuje sam siebie myśląc, że zniszczy Polskę.
Morał bajki jest taki, iż dobro zawsze zwycięża nad złem. Ma wymowę optymistyczną, pokonuje mentalność, ponieważ wiara w Polskę nigdy nie zgaśnie. Młodzi Polacy nie pozwolą się stłumić i stłamsić, odrodzą się z podwojoną siłą. Zawsze do końca będą walczyć o swoją ojczyznę. Mickiewicz w “Dziadach” ukazał patriotyzm w męczeństwie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury