profil

"Wesele" Stanisław Wyspiański - stosunek i wyobrażenia inteligencji na temat wsi i jej mieszkańców.

poleca 85% 1422 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Inteligenci są zwolennikami ludomani, bratania z chłopstwem, lecz ta postawa jest sztuczna i nieodzwierciedlająca faktycznego stanu rzeczy. Tak na prawdę to gardzą oni chłopami. Są pamiętliwi jeżeli chodzi o przeszłość historyczną, nie potrafią zapomnieć o tragicznych wydarzeniach związanych z rzezią galicyjską, co wywołuje u nich lęk i obawy przed brataniem z chłopami. Wieś traktują jako źródło inspiracji lecz oceniają ją także stereotypowo. Inteligencja dzięki zaufaniu do chłopów mogłaby dużo zyskać, ponieważ są oni chętni do działania, walki narodowowyzwoleńczej, lecz brakuje im dowództwa, które mogłaby sprawować inteligencja. Chłopi są świadomi swojej niesamodzielności, ale mimo to są ciekawi świata.
Pan Młody, czyli Lucjan Rydel zachwyca się krajobrazem wsi. Jego słowa "żyłem dotąd w takiej cieśni, pośród murów szarej pleśni: wszystko było szare, stare, a tu naraz wszystko młode, znalazłem żywą urodę, więc wdecham to życie młode..." świadczą o tym, że na wsi czuje się lepiej , wolniej, że dopiero tam może żyć pełną piersią a w mieście czuje się jak w klatce. Uważa, że mimo szorstkości, surowości lud chłopski może czuć się rześko i zdrowo w swoim środowisku naturalnym. Z kolei Poeta - Kazimierz Przerwa-Tetmajer ukazuje obawy w stosunku do chłopów. Utwierdza nas w tym, że ich "zmysły drażni" pamięć o rzezi galicyjskiej, a te wspomnienia odbijają się negatywnie na całym środowisku inteligencji. Włodzimierz Tetmajer, czyli Gospodarz, który od 10 lat mieszka na wsi, żyje między chłopami, traktuje ich według stereotypu chłopa Piasta. Uważa, że chłopi jak już coś robią to robią to porządnie, solidnie. Według niego chłopi są potęgą dzięki zawziętości i chęci do działania. Niewiele potrzeba, by wybuchli. Mają gwałtowny temperament i są "zapalni jak sucha słoma". Dziennikarz jest znaczącą postacią w analizie wyobrażeń inteligencji na temat mieszkańców wsi. Jest on redaktorem gazety. Dyskryminuje chłopstwo oraz uważa ich za nieinteligentnych i ograniczonych. Uważa że wszystko, czym chłopi powinni się zajmować, jest na wsi i to jest ich świat. Jest również przeciwny małżeństwom między inteligencją a chłopstwem.
Poglądy tych bohaterów potwierdzają stereotypowe traktowanie chłopów i wsi przez inteligencję. Niektórzy bohaterowie mimo, że znają środowisko chłopskie, to pamięć o wydarzeniach historycznych wywołuje u nich lęk i strach.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Teksty kultury