profil

Ściąga: leśnictwo, przemysł, elektrownie

drukuj
satysfakcja 25 % 8 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Leśnictwo-to gałąż gospodarki obejmująca zagospodarowanie,pięlęgnowanie,ochronę użytkowanie i odnawianie lasów w celu stałęgo pozyskiwania drewna i innych produktów leśnych oraz wykorzystywania zdrowotnych i ochronnych wartosci lasu.Funkcje:produkcyjna(zdródlo drewna i innych produktów leśnych)pozaprodukcyjna(ochronną-np.zapobieganie erozji i powodziom,łagodzeniu klimatu i zdrowotną,np wpływ na czystosć powietrza,walory rekreacyjne.
Obszary o największej powierzchni lasów:Suliman,Papu-Nowa Gwinea,Kongo,Finlandia.
Największe pozyskiwanie drewna: USA,Indie,Chiny,Brazylia,Kanada,Rosja.Żywienie:racjonalnie odżywiający się człowiek w ciągu doby(2750-3500 kilokalori).Dzienne spożycie białka powinno wynosić co najmniej 50g.Za niedostateczną dawkę pożywienia uważa się >2250kk i >30g białka.
Strefa głodu: obejmuje większość krajów A. łacińskiej, Indie,Korea Północna,Pakistan,Afganistan,Wietnam
Przyczyny niedostatku żwyności: przeludnienie ,zakazy religijne,klęski żywiołowe,zacofanie techniczne rolnictwa.
Przemysł: dział produkcji, któy zajmuje sie wydobywaniem surowców i ich przetwarzaniem przy uzyciu maszyn i zastosowaniu odpowiedniego podzialu prac zatrudnionych w nim ludzi.Spełnia funkcje ekonomiczne,społeczne,przestrzenne.
Funkcje ekonomiczne-polegaja na wytwarzaniu środków produkcji i srodków konsumpcji, między innymi przetworzonej żywności,urządzen gospodarstwa domowego,odzieży.W rezultacie tworzy się dochód narodowy i pobudzany jest rozwój innych działów gospodarki narodwej, np rolnictwa,transportu.
Funkcje społeczne- wiąża sie z tworzeniem duzej liczby miejsc pracy,podnoszeniem poziomu zycia ludzi oraz poglebianiem ich wiedzy technicznej.
Funkcje przestrzenne- przejawiaj sie w przeksztalcaniu srodwiska przyrodniczego i przyspieszaniu procesow urbanizacyjnych..Dla ludzi pracujacych w przemysle buduje sie domy,sklepy i inne obiekty co wplywa korzystnie na rozwoj miast i osiedli.
I rewolucja przemysłowa-decydujacy wplyw na lokalizacje przemsly wywieraly zasoby surowców mineralnych. II rewolucja- osrodki przemyslowe powstawaly przede wszystkim w wielkich miastach,bedacych skupiskiem wysoko kwalifkowanej sily roboczej.
III rewolucja- glownymi czynnikami lokalizacji przemyslu są:wysoko kwalifkowani pracownicy,sasiedztwo osrodkwo i placowek naukow-badawczych,dogodne polozenie komunikacyjne,nieskazazone srodowisko przyrodnicze.
Podział przemysłu:według standardów miedzynarodowych:górnictwo i kopalnictwo,przetworstwo przemysłowe,wytwarzanie i zaopatrywanie w energie elektryczna,gaz i wodę.Według głownych gałezi:elektromaszynowy,chemiczny,paliwowo-energetyczny,spozywczy.
Budownictwo: obejmuje wznoszenie,konserwacje, i rekonstrukcje budowli lądowych i wodnych.

Załączniki:
Przydatna praca? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Typ pracy