profil

Porównanie Biblii do Narnii

drukuj
satysfakcja 80 % 172 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

-Jezus odkupił nas za grzechy ponosząc śmierć krzyżową. Złożył dobrowolną ofiarę dla dobra ludzkości. Aslan jest figurą, odzwierciedleniem Jezusa, który ponosi śmierć, aby odkupić błędy popełnione przez Edmunda i uwolnić go spod wpływów Czarownicy.
- Jezus uczynił św. Piotra przewodnikiem w świecie chrześcijan i powiedział: „ Ty Jesteś Piotr czyli skała, i na tej skale zbuduję mój Kościół..”. Aslan wyznaczył Piotra głównym królem Narnii, aby rządził nią mądrze. Zarówno Chrystus, jaki i Aslan dobrze rozpoznali mądrość w swoich następcach. Wiedzieli, że można w ich ręce powierzyć losy zarówno Kościoła, jak i ukochanej krainy.
- Św. Piotr podejmując próbę umacniania chrześcijaństwa i przejmując władzę w Kościele , służył mu wiernie oddając swoje życie za wiarę. Piotr- bohater z „Opowieści z Narnii” rządzi krainą sprawiedliwie, kontynuując misję szerzenia dobra, jaką rozpoczął Aslan. Pod jego rządami Narnia stała się krainą miłości i szczęścia
- Biała Czarownica jest obrazem szatana , który pragnie śmierci ludzi i ich cierpienia. Walczy z dobrem, boi się go, bo wie, jakie stanowi niebezpieczeństwo. Dobrowolna ofiara Chrystusa, tak jak dobrowolna ofiara Aslana są ciosem wymierzonym w zło i przynoszą ludzkości zbawienie.
- Gdy Jezus umiera, niektórzy zaczynają w niego wątpić, ludzi opuszcza wiara. Śmierć Aslana napełniła smutkiem serca jego przyjaciół. Radość zmartwychwstania rozwiała wszystkie wątpliwości. Dobro ostatecznie zwyciężyło, by zapanować w ludzkich sercach. Aslan, podobnie jak Chrystus odchodzi, ale zapowiada swój powrót w przyszłym, sobie tylko znanym czasie.
- Dwóch Synów Adama i Dwie Córki Ewy zasiadające mogą być symbolem czterech Ewangelistów, którzy dają świadectwo wiary w Chrystusa

- Święty Mikołaj rozdający prezenty niezbędne w walce z Białą Czarownica jest symbolem Ducha Świętego, który obdarza nas siedmioma darami. Dary te pomagają mężnie wyznawać wiarę i postępować zgodnie z jej zasadami. Uzbrojeni w męstwo, odwagę i mądrość Bożą możemy stawać do walki z grzechem i odnosić zwycięstwo nad złem.
- W pierwszej części Narnii, jest mowa o ptaszku, który prowadził dzieci do rodziny Bobrów, idąc kilka kroków przed nimi. Podobna sytuacja jest opisana w Biblii. Odpowiednikiem ptaszka jest Gwiazda Betlejemska, która zawsze była przed królami, prowadząc ich do nowonarodzonego Jezusa. Zarówno ptaszek , jak i Gwiazda zaprowadziły wędrowców do źródła miłości i pokoju.


Przydatna praca? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
26.5.2011 (23:41)

Najlepiej się ogarnij i przestań komentować prace w tak idiotyczny sposób...

Zakres materiału